Lasīšanas laiks: 2 min
Matīšu pagasta pārvaldes semināru zālē līdz februāra sākumam apskatāma izstāde “Kaķis fotogrāfijās, skulptūrās, figūrās, attēlos un mūsu dzīvē”. Iecerēts, ka nākotnē izstādē redzamā kolekcija varētu kļūt par “Kaķu muzeja” ekspozīciju.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Matīšu kultūras nama vadītāja Ligita Jenča, šī izstāde ir turpinājums 2014.gadā pagasta svētkos rīkotajam pasākumam, kurā bija apskatāmi īsti minkas no kaķu mīļotāju kluba, arī vietējie mīluļi. Pasākuma ietvaros notika mākslinieces Maijas Brašmanes vizuālās mākslas nodarbība “Kaķi mans, kaķi no tīģeru cilts”. Tās dalībniekiem bija iespēja zīmēt kaķi dažādās pozās, skatoties uz dzīvu modeli.
Pasākums guvis lielu atsaucību. Pēc svētkiem iedzīvotāji sākuši nest uz Matīšu kultūras namu fotogrāfijas, nozīmītes, figūriņas un dažādus citus suvenīrus, kas saistīti ar kaķiem. Nozīmīgu artavu kolekcijas veidošanā ieguldīja Matīšu pamatskolas skolotāja Ligita Lurina, kura kolekcionē kaķu figūriņas un skulptūras. Tā kā Mazsalacā ir “Peļu muzejs”, matīšniekiem radusies doma veidot “Kaķu muzeju”.
Pagaidām kaķu kolekcija neliela, tā glabāsies pagasta pārvaldē līdz pašvaldība radīs iespēju atvēlēt īpašu telpu kolekcijas ekspozīcijai. Iedzīvotāji aicināti ziedot ekspozīcijai dažādus ar kaķu tematiku saistītus priekšmetus no tuvām un tālām zemēm, lai padarītu to aizvien interesantāku.
Matīšu kultūras nama vadītāja atklāja, ka patiesībā iecere ir plašāka par “Kaķu muzeja” izveidi. Kaķis varētu kļūt par Matīšu simbolu un atpazīstamības zīmi.
“Kaķis jau izsenis ir viens no trim dzīvniekiem, kas dod lauku mājai svētību. Kaķis ir mājas laime, suns – mājas sargs un gailis – modinātājs. Tādēļ šiem trim dzīvniekiem noteikti lauku sētā ir jābūt. Arī mūsdienās tie nav zaudējuši savu aktuālitāti. Matīšos trūkst dažādu vides objektu. Ciemiņi parasti fotografējas pie baznīcas vai autobusu pieturas, kas veidota baznīcas torņa formā. Lai izveidotu vēl kādu jaunu un interesantu objektu, plānojam īstenot projektu kaķa skulptūras izveidei,” pastāstīja Ligita Jenča.
Foto: Matīšu kultūras nams