Lasīšanas laiks: 2 min
“Ķermeņa atdzišana rada vitāli svarīgu orgānu bojājumus, tādēļ ļoti būtiska ir līdzās esošo cilvēku rīcība. Nekavējoties ir jāzvana operatīvajiem dienestiem. Ja cietušais no ūdens ir izvilkts, obligāti jāsniedz pirmā palīdzība – tūlītēja rīkošanās var izglābt cilvēkam dzīvību,” preses konferencē pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka.
Otrdien, 10.janvārī, Valmierā, pie Dzirnavu ezeriņa Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopā ar NMPD un Valmieras pilsētas pašvaldības policiju informēja par situāciju, kas notiek, kad cilvēks ielūzt ledū.
Cietušais pēc izvilkšanas no ūdens jānogādā siltā telpā vai aizvējā, kā arī jāatbrīvo viņš no mitrajām drēbēm un apaviem, norādīja S.Bračka. Ja netālu ir automašīna, var izmantot tās aptieciņā esošo folija segu. Lai cietušo sasildītu, viņam jādod silts, saldināts dzēriens.
“Zemledus makšķerniekiem ir jāizvērtē un iepriekš jāpārbauda, vai ledus ir pietiekami biezs un drošs,” skaidroja VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs. “Nav ieteicams doties vieniem, jāpaziņo saviem tuviniekiem sava atrašanās vieta, jāņem līdz mobilais telefons un jānodrošina sevi ar nepieciešamo apģērbu un instrumentiem, kas palīdzēs nelaimē.” Savukārt VUGD Vidzemes reģiona brigādes ugunsdzēsējs glābējs Reinis Persis praktiski parādīja, ka īpaši noderīgi ielūšanas gadījumā būs speciāli palīglīdzekļi – ledus irbuļi vai āķi, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Viņš uzsvēra, ka būtisks ir pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu un izkļūt no ledainā ūdens.
Savukārt Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons aicināja iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem un aizrādīt bērniem, kuri pārvietojas pa ledu. Kā zināms, šāds gadījums nesen jau ir bijis.
VUGD apkopotā statistika liecina, ka aizvadītajos piecos gados ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpnēm izcēluši vairāk noslīkušu cilvēku, nekā gāja bojā ugunsgrēkos. 2016.gadā no ūdenstilpnēm izcelti 110 noslīkuši cilvēki, bet ugunsgrēkos gāja bojā 95. Tas skaidrojams ar cilvēku pārgalvīgas un neapdomīgas rīcības izraisītiem traģiskiem negadījumiem atpūšoties tieši pie ūdenstilpnēm. Un ne tikai vasarā, bet arī ziemas mēnešos.
Operatīvie dienesti aicina iedzīvotājus neradīt savai veselībai un dzīvībai bīstamas situācijas, kā arī nerādīt sliktu piemēru bērniem. Vecāki aicināti drošības jautājumus pārrunāt ar saviem bērniem. Tāpat jāizvērtē savi spēki, pirms doties glābt kādu ledū ielūzušo, vispirms ir jāizsauc VUGD un NMPD.
Ne jau irkļi. Durkļi.
Vai pareizi nav:”ielūzšanas”?