Valmieras Ziņas

Kāpēc Jaungada naktī dzer šampanieti?

Lasīšanas laiks: 2 min

Ejot cauri laikam, nevienas Jaungada svinības nav iedomājamas bez visiem labi zināmā, burbulīšu virtenēm rotātā dzēriena. Gadu no gada paliekot tam uzticīgi, nemaz neaizdomājamies par to, kāpēc radusies šī gandrīz visā pasaulē labi zināmā tradīcija. Atbildi uz šo jautājumu un nelielu ieskatu vēstures lappusēs sniedz Prike Latvija vēstnesis un 7.labākais someljē pasaulē Raimonds Tomsons.

Izskaidrojums un pirmsākumi, kāpēc mūsdienās baudām šampanieti tieši Jaungada naktī, meklējami leģendā par franku karali Hlodvigu I (Clovis I). Viņš apsolījis savai sievai Hrodehildai – ja uzvarēs nākamajā kaujā, tad pāries kristietībā. Tā arī notika. Hlodvigs tika kristīts Reimsas katedrālē, kur turpmāk tika kronēti visi Francijas karaļi. Lai slavinātu karali, pēc ceremonijas pasniedza šampanieti.

“Būtiski, ka tajā laikā dzēriens bijis bez burbuļiem, bet tieši šis notikums un laika posms darīja šo vīna paveidu elegantu un piešķīra tam karalisku statusu,” skaidro vīnzinis Raimonds Tomsons.

Gadu simteņiem ritot, šī noskaņa tika saglabāta, un šampanieti piegādāja un baudīja gan Francijas, gan Anglijas galmā kā svinību un dzīru dzērienu. 17.gadsimta beigās un 18.gadsimta sākumā šampanietis ieguva dzirksti.

Vīndari sāka apgūt, ieviest un attīstīt burbuļu efektu vīnā, ko novērtēja un apbrīnoja tā laika augstmaņi un karaliskais galms, tādējādi šampanietis kļuva vēl vairāk pieprasīts smalkajās aprindās.

19.gadsimtā, attīstoties tirgotāju slānim un industrializācijai, palielinājās pieprasījums ne tikai pēc šampanieša, bet arī dzirkstošā vīna. Dzēriens ieguva popularitāti dažādās aprindās un kļuva par dažādu svinību neatņemamu sastāvdaļu, tajā skaitā arī gadumijā. “Svinot Jaungadu, šampanietis tika pasniegts kā vīns,” skaidro Prike Latvija vēstnesis.

Mūsdienās šampanietis nav zaudējis karalisko statusu un joprojām tiek baudīts ne tikai Jaungada svinībās, bet arī citos priecīgos dzīves notikumos. Tagad, pateicoties dzirkstošo vīnu daudzveidībai, ikvienam ir iespēja izvēlēties sev tīkamāko dzirkstošo vīnu, kas priecēs sirdi un garšas kārpiņas, sagaidot Jaungadu.

Alkohola  lietošanai ir negatīva ietekme uz veselību.

Alkoholiskos dzērienus ir aizliegts pārdot, iegādāties un nodot nepilngadīgām personām.

Zāles darbinieks/-ce Tu iegūsi: stabilu atalgojumu vienmēr laikā 5.00 EUR/h - 5.45 EUR/h (bruto), mēs parūpēsimies par Tavu maltīti – katru dienu bezmaksas un garšīgas pusdienas; atbalsts un apmācības, lai Tev būtu viss nepieciešamais veiksmīgam darba sākumam; veselības apdrošināšanu (pēc nostrādātiem 3 mēnešiem); apmaksātu pirmreizējo obligāto veselības pārbaudi; dāvanas svētkos un stipendijas bērniem par izcilām sekmēm - mēs novērtējam un atbalstām ģimenes vērtības; 300 EUR bonuss par katru rekomendēto kolēģi, kurš uzsāks darbu mūsu komandā. Mēs sagaidām: pamatizglītību,  latviešu valodas zināšanas atbilstoši A1 līmenim,  vēlmi un spēju aktīvi strādāt. Mēs tev uzticēsim: izvietot preces,  pārbaudīt preču marķējuma atbilstības cenu zīmēm,  kontrolēt preču derīguma termiņus, konsultēt pircējus Pieteikties vari šeit, atverot saiti! Ja ir kādi jautājumi, zvani uz bezmaksas tālruni 80000088. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 10A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-31 Kontaktpersona: Pieteikties, atverot saiti. 80000088 Izglītības līmenis: Vispārējā pamatizglītība

Mūsu partneri