Lasīšanas laiks: 2 min
No 6.janvāra līdz 5.februārim Cēsu Izstāžu namā apskatāmas divas izstādes – Džemmas Skulmes personālizstāde “Krāsas garša” un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) tekstilmākslas studentu un pedagogu darbu izstāde “Redzi”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas speciālists Aleksandrs Abramovs.
Džemmas Skulmes personālizstāde “Krāsas garša”
Izstāde “Krāsas garša” ir unikāla iespēja tikties ar visjaunākajiem Džemmas Skulmes darbiem, kas tapuši 2016. gadā. Māksliniece atzīst, ka gleznojusi, izbaudot “to labo, meditatīvo sajūtu, kas rodas, satiekoties ar krāsu”. Vienlaikus gleznas radušās kritiskā dialogā ar pašas Skulmes līdzšinējo veikumu un ar moderno glezniecību plašākā skatījumā – “tā ir pretestība pret tiem smukajiem, labajiem paņēmieniem”, komentē māksliniece, kuras darbi kopš 50. gadiem uzlādē Latvijas mākslas scēnu ar modernās glezniecības izaicinājumiem. Izstādes atklāšana notiks 6.janvārī plkst.17.
Atsevišķu stāstu izstādē veido 2015. gadā gleznotas neodadaistiskas princeses, karalienes un bērni, kā arī agrāk tapušas kolāžas, kuras Džemma Skulme sauc dažādi – par “Kariatīdēm”, “Putnubiedēkļiem” un “Vēstures piezīmēm”, bet kuras vieno koncepcija izmantot to, kas ir mājās. Kubisma tradīcijās veidotās kolāžas ir vēl nenovērtēts kopums Džemmas Skulmes daiļradē, tās tapušas paralēli “tīrajai” glezniecībai no 1982. līdz 2012. gadam un būvē tiltus starp Latviju un pasauli, kā arī kļūst par autores simbolisku tiltu no padomju laikiem uz neatkarību. Ekspozīciju papildina kolāžās izmantotie materiāli no mākslinieces arhīva, kas atklāj vēl kādu Džemmas Skulmes ampluā – līdz pat šai dienai viņa ir nepārspējama un harizmātiska sabiedriskās dzīves līdere.
Izstādes tapšanu atbalsta fonds “Mākslai vajag telpu”. Izstādes kuratore – Inga Šteimane.
LMA tekstilmākslas studentu un pedagogu darbu izstāde “Redzi”
Māksla ir domāšana. Tekstilmāksla ir domāšanas materializācija šķiedrās. Skola piedāvā programmu, pedagogi programmai pievieno savu pieredzi, idejas, attieksmi un redzējumu.
Studenti nāk ar savām ambīcijām, cerībām, idejām un vēlmi tās materializēt. Pedagogu un studentu savstarpējā sadarbībā un mijiedarbībā rodas ne tikai mācību darbi, bet arī mākslas fakti, kurus vērts parādīt ārpus Mākslas akadēmijas sienām.
Tekstilmākslinieki rada savu pasauli, kura ir gan plakana, gan telpiska, gan krāsaina vai melnbalta, gaisīgi caurspīdīga, mīksta vai raupji asa, piepildīta ar globāli jaudīgu ideju vai gluži privātām pārdomām par dzīvi. Skatītāji ir aicināti ielūkoties topošo tekstilmākslinieku un viņu pedagogu radītajās pasaulēs.