Lasīšanas laiks: 2 min
Sākoties jaunajam mācību gadam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vecākus un pedagogus aicina ar bērniem pārrunāt, kas jādara, lai nepieļautu ugunsnelaimi, un kā rīkoties gadījumā, ja notikusi nelaime un ir nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju, mediķu vai policijas palīdzība, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere.
Skolēnam jāpalīdz izprast, kādēļ pastāv kaut kādi aizliegumi, kas jāievēro nevis tādēļ, ka pieaugušie tā uzskata, bet gan, lai neapdraudētu sevi un apkārtējos. Jaunāko klašu skolēniem ir svarīgi izskaidrot, kā rīkoties, ja ir notikusi nelaime, kādos gadījumos, kur meklēt palīdzību – doties pie kaimiņiem, zvanīt vecākiem vai nekavējoties zvanīt uz tālruni 112 un kāda informācija ir jāstāsta.
Brīdī, kad notikusi nelaime, ne tikai bērni, bet pat pieaugušie mēdz apjukt, tāpēc
mājoklī bērnam redzamā un zināmā vietā vajadzētu uzrakstīt vienotā ārkārtējo notikumu tālruņa numuru 112 un vizualizēt, kādai jābūt bērna rīcībai, ja notikusi nelaime,
norādīja I.Vetere. Dispečeres, kuras pieņem 112 zvanus, vienlīdz nopietni uzklausa gan pieaugušā, gan bērna sniegto informācija par notikušu negadījumu, un uzteic, ka reizēm tiešām var saprast, ka pat jaunāko klašu skolēni prot izstāstīt situāciju un izsaukt operatīvos dienestus, kad nepieciešama palīdzība, bet tuvumā nav pieaugušo.
Skolā bērni var iegūt vispārīgas zināšanas par ugunsdrošību, bet vecākiem šie jautājumi būtu jāpārrunā ar bērniem individuāli,
ņemot vērā bērna vecumu un raksturu, kā arī sadzīves apstākļus, piemēram, atkarībā no tā vai mājās ir centrālā vai malkas apkure, vai ēdiens tiek gatavots uz elektriskās vai gāzes plīts. Līdzās tam sākotnēji visi šie darbi bērniem būtu jāveic kopā ar pieaugušajiem, sākumā darbojoties kopā, pēc tam tikai ļaujot bērniem rīkoties patstāvīgi.
Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir palaidnība un pārgalvība, ļoti bieži tie izceļas tieši no bērnu nezināšanas un neprasmes veikt saimnieciskos darbus, kā arī vienkārša ziņkārība, atzīmēja I.Vetere.
Mācību gada laikā daudzās skolās tiek rīkotas nodarbības, uz kurām tiek aicināti VUGD darbinieki, kuri ne tikai teorētiski skaidro bērniem par drošību, bet arī no savas pieredzes, minot konkrētus piemērus, izskaidro pārgalvīgas rīcības sekas. Tāpat pārsvarā, sākoties mācību gadam skolās, notiek arī praktiskās mācības – evakuācija. Līdzās tam skolām, iepriekš piesakoties, ir iespēja viesoties ugunsdzēsības daļās un uzzināt vairāk par ugunsdzēsēja glābēja profesiju un ikdienu, iepazīties ar aprīkojumu un pārrunāt dažādus ar drošību saistītus jautājumus.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visiem mazajiem un lielajiem skolēniem, viņu pedagogiem un vecākiem vēl drošu mācību gadu!