Lasīšanas laiks: 2 min
Ņemot vērā, ka ogošanas un sēņošanas sezonā būtiski pieaug mežā apmaldījušos cilvēku skaits, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izplatījis ieteikumus iedzīvotājiem, lai neapmaldītos mežā.
Šogad ugunsdzēsēji glābēji 23 gadījumos steigušies palīgā cilvēkiem, kuri ir apmaldījušies mežā. Vislielākais notikumu skaits ir jūlijā un augustā, kad glābēju palīdzība mēneša laikā cilvēkiem bija nepieciešama sešas reizes, bet citos mēnešos, piemēram, maijā, bijis tikai viens gadījums, kad cilvēki apmaldījušies, aģentūrai BNS pavēstīja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere.
Viņa informēja, ka apmēram pusē gadījumu, kad cilvēki lūguši glābēju palīdzību, viņi pēc tam paši atraduši ceļu no meža. VUGD to skaidro tādējādi, ka
cilvēks satraukumā nevar noorientēties, kur jau gājis, uz kuru pusi,
bet, kad sazvanīti glābēji un cilvēks saprot, ka viņu kāds meklē, satraukums samazinās un kļūts skaidrāks, uz kuru pusi būtu jādodas.
Lai došanās mežā nebeigtos ar apmaldīšanos, pamatīgu izbīli vai pat veselības un dzīvības apdraudējumu,
VUGD iesaka pirms došanās mežā informēt piederīgos par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot, kā arī laiku, kad plānots atgriezties.
Pirms došanās mežā pilnībā jāuzlādē mobilā tālruņa baterija. Tāpat VUGD iesaka mežā nedoties vienam un tērpties spilgtas krāsas apģērbā, lai vieglāk būtu pamanāms.
Tāpat ieteikts paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu, lukturīti, ja ir – kompasu, pirmās palīdzības piederumus, kā arī ūdens pudeli un šokolādi enerģijas atgūšanai.
Savukārt, esot mežā, ugunsdzēsēji glābēji iesaka palūkoties visapkārt un iegaumēt orientierus. Sēņojot vai ogojot ik pa laikam jāpalūkojas apkārt. Orientēties var palīdzēt arī meža kvartālu numuri, kas izvietoti uz kvartālu plāksnītēm stigu krustpunktos. Tāpat ieteikts sekot līdzi laikam, lai nepaliktu mežā līdz tumsai, kad atrast izeju no sveša meža praktiski nebūs iespējams.
Ja tomēr cilvēks ir apmaldījies, VUGD iesaka nekrist panikā, jo stresa situācijā cilvēks nespēj objektīvi novērtēt radušos situāciju. Speciālisti iesaka apsēsties, atpūsties un censties noorientēties apvidū, tikai tad sākt atpakaļceļu. Tāpat ieteikts mēģināt saklausīt apkārt esošos trokšņus, vai tuvumā neatrodas šoseja, liels ceļš vai dzīvojamā māja. Ja gadās apmaldīties purvā, rūpīgi jāpārbauda katra vieta, kur plānots spert soli.
VUGD uzsver – ja cilvēks saprot, ka paša spēkiem nespēs izkļūt no meža, jāzvana glābējiem pa tālruni 112 un jānosauc pēc iespējas konkrētāki orientieri.