Lasīšanas laiks: 2 min
Lielākā daļa jeb 71% aptaujāto Latvijas darba ņēmēju nav informēti par faktu, ko darba devējs drīkst izpaust par esošo vai bijušo darbinieku, kā arī darba attiecībām, piemēram, algas apmēru, darba pienākumus vai atlaišanas iemeslus, liecina darba portāla “cvmarket.lv” veiktā aptauja.
Aptaujā “Vai zināt, kādu informāciju iepriekšējais darba devējs drīkst izpaust par bijušajiem/esošajiem darbiniekiem?” kopumā 71% respondentu atbildējuši noliedzoši. No tiem 39% skaidrojuši, ka nepārzina Darba likuma un Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas, jo nav interesējušies par to. Savukārt 32% atzīmējuši atbilžu variantu “Nē, bet daudzi darba devēji tāpat to neievēro”.
Tikmēr 29% aptaujāto ir informēti par darba devēju tiesībām un pienākumiem. 20% no tiem šo apstākli pamato ar faktu, ka regulāri seko līdzi likuma izmaiņām, savukārt 9% iepriekš paši ir saskārušies ar līdzīgu situāciju. Portāla “cvmarket.lv” pārstāvis Kristaps Kolosovs norāda, ka aptaujas rezultāti var kalpot par pārdomu vielu iedzīvotājiem kļūt aktīvākiem un rūpīgāk sekot līdzi gan Darba, gan Fizisko personu datu aizsardzības likumam. “Rezultātos redzam tendenci, ka darba ņēmējiem šķiet, ka par viņiem nav atļauts izpaust informāciju, lai gan likums to neaizliedz. Protams, ir jābūt darbinieka piekrišanai,” sacīja Kolosovs.
Apkopojot portālā reģistrēto lietotāju datus, atklājas, ka to vidū, kuri par likumos ietvertajiem noteikumiem nav informēti, jo neseko līdzi tiesiskajam regulējumam, ir vienlīdz daudz gan sieviešu, gan vīriešu. Savukārt vairāk pārliecinātas par to, ka darba devēji neievēro likumam atbilstošu datu glabāšanu, ir sievietes.
Aptauja noskaidrots, ka vīrieši kopumā cītīgāk nekā sievietes seko līdzi likumiem, tādēļ ir vairāk informēti par to, kādā veidā un kam darba devējs drīkst izpaust informāciju. No sievietēm vairāk izglītotas likuma jautājumos ir sievietes vecumā līdz 35 gadiem. Tikmēr ar šādiem jautājumiem reālajā dzīvē biežāk ir sastapušies respondenti vidēji līdz 30 gadiem.
“Darba devējam ir jānodrošina, ka informācija par darbinieku ir pieejama tikai uzņēmuma personāldaļai vai grāmatvedībai attiecīgo pienākumu veikšanai, savukārt darba ņēmējam ir jābrīdina iepriekšējais darba devējs, ka ar viņu var sazināties citu uzņēmumu pārstāvji, lai iegūtu atsauksmes,” atzīmē Kolosovs.
“Cvmarket.lv” aptaujā “Vai zināt, kādu informāciju iepriekšējais darba devējs drīkst izpaust par bijušajiem/esošajiem darbiniekiem?” kopumā piedalījās 689 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem. Aptauja veikta internetā no 14. līdz 28.novembrim.