Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes slimnīcas NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā beidzamo nedēļu laikā ir strauji pieaudzis to bērnu skaits, kuriem nepieciešama mediķu palīdzība, saslimstot ar akūtām zarnu infekcijām, kuras izraisījis rotavīruss vai norovīruss, portālu “Valmieras Ziņas” informē Vidzemes slimnīca.
Kā pastāstīja dr. Irina Krastiņa, bērnu slimību nodaļas virsārste, abi vīrusi ir ļoti lipīgi infekcijas vīrusu grupas vīrusi, kas visbiežāk skar bērnus vecumā no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. To pazīmes ir caureja, sāpes vēderā, slikta dūša, nespēks, paaugstināta temperatūra, svīšana, norovīrusam arī galvassāpes un drudzis. Biežāk sastopamā un bīstamā komplikācija ir dehidratācija jeb organisma atūdeņošanās, kuras dēļ bērniem jāārstējas slimnīcā.
Šīm vīrusu infekcijām nav specifiskas ārstēšanas, uzsvēra I.Krastiņa. Abi vīrusi izplatās tiešo kontaktu ceļā, piemēram, ar netīrām rokām vai rotaļlietām, un sadzīves priekšmetiem, ja netiek ievērota personīgā higiēna, un ar mikroskopiskām daļiņām gaisa pilienu ceļā tos var arī uzšķaudīt vai uzklepot garāmgājējs lielveikalā, uz ielas. Vīrusu inkubācijas periods ilgst no dažām stundām līdz 2-4 dienām. Rotavīruss ir ļoti dzīvelīgs. Apkārtējā vidē uz dažādiem priekšmetiem tas var izdzīvot no 10-15 dienām līdz pat vienam mēnesim, inficējot cilvēkus.
Abu vīrusu ārstēšanas pamatprincips ir rehidratācija, t.i., bērnam ir jāatgūst organisma zaudētais šķidrums. Rehidratāciju vēlams uzsākt 1,5-2 stundas pēc vemšanas izbeigšanās. Var lietot ūdeni, virsmu absorbējošus medikamentus – Silicea gelu, Sorbex, aktivēto ogli, eubiotikas (labās baktērijas).
Mediķu ieteikums – slimības profilakses nolūkos stingri ievērot personīgo higiēnu ģimenē, izvairīties no lielveikalu apmeklējuma kopā ar bērnu, atturēties no mazuļu skoliņas vai citu mazo draugu apmeklējuma. Pamanot pirmās saslimšanas pazīmes, vajag sazināties ar ģimenes ārstu, nevest bērnu uz “dārziņu”, lai neaplipinātu pārējos grupas biedrus, mājās vēdināt telpas, rūpīgi mazgāt un dezinficēt priekšmetus, ar kuriem slimajam bērnam bijusi saskare un atcerēties, ka sasirgušais citiem ir infekciozs vēl aptuveni nedēļu pēc simptomu izzušanas.