Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 25.novembrī, Vidzemes Augstskolā (ViA) aizvadīta 10.studentu pētniecisko darbu konference, kurā studenti prezentēja savus izstrādātos pētījumus dažādās nozarēs. Konferencē piedalījās 29 dalībnieki četrās sekcijās – “Tūrisma produkts un tehnoloģiju izmantošana”, “Kultūras tūrisms, tūrisma vēsture un ceļojuma maršruti”, “Biznesa vadība” un “Informācijas tehnoloģijas informācijas sabiedrībai”.
Konferences mērķis ir veicināt studentu iesaistīšanos zinātnē un pētniecībā, sekmēt radošo spēju attīstību un studējošo profesionālo izaugsmi, papildinot savas zināšanas, kā arī noteikt labākos un veiksmīgākos pētījumu autorus dažādās zinātņu nozarēs.
Dalībnieki prezentēja savus pētnieciskos darbus, kas izstrādāti gan kā gada projekts, gan bakalaura un maģistra darbi profesionālās augstākās izglītības studiju programmās. Konferencē piedalījās arī viena dalībniece no Latvijas Universitātes (LU).
Konferenci atklāja ViA rektors Gatis Krūmiņš, uzsverot, ka ir svarīgi izprast zinātnes nozīmīgumu pēc iespējas ātrāk. “Jebkura pētnieciska darbība dod lielu ieguldījumu ne tikai zinātnē un sabiedrībai, bet arī katram pētniekam individuāli,” atzīst rektors. Viņš iedrošināja visus konferences apmeklētājus un dalībniekus nebaidīties no kritikas un jautājumiem. “Jo vairāk jautājumu un komentāru jūs saņemsiet, jo pozitīvāk varat vērtēt savu darbu.”
Katrā no sekcijām piedalījās seši līdz astoņi dalībnieki, kuri desmit minūšu laikā pastāstīja svarīgāko informāciju par saviem pētījumiem – kā tos veica, kā apkopoja iegūtos datus, kādus secinājumus veica un pēc tam uzklausīja komentārus no auditorijā esošajiem cilvēkiem, kā arī iesaistījās diskusijā.
“Tūrisma produkts un tehnoloģiju izmantošana” sekcijā piedalījās: Guntis Davidovs, Laine Rozenberga, Ramona Mantromoviča, Ieva Putniņa, Sintija Kursīte, Linda Kindzule, Valērija Orlovska un Silva Vikmane. Guntis Davidovs prezentēja savu ideju, kā uzzināt daudz faktu par kādu tūrisma objektu Dzērbenē, apmeklējot tos bez gida. Viņš ieviesis “QR kodu” sistēmu 11 tūrisma objektu posmiem un uzstādījis tos objektu tuvumā.
“Kultūras tūrisms, tūrisma vēsture un ceļojuma maršruti” sekcijā piedalījās: Sindija Apine, Armands Jēgers, Zane Krūmiņa, Laura Mārtinsone, Madara Skrinda, Katrīna Valaine un Helga Helēna Zujeva. Armands Jēgers prezentēja savu pētījumu par kvalitatīvām komerciālo produktu veidošanas vadlīnijām Latvijas muzejiem. Viņa galvenais secinājums bija, ka muzeju galvenā ideja nav peļņas gūšana, bet gan iedzīvotāju izglītošana un informēšana. Lai nodrošinātu izglītošanu augstākā līmenī, Armands ierosina ieviest interaktīvas darbnīcas muzejos.
“Biznesa vadība” sekcijā piedalījās: Tamāra Gaile, Anete Veica, Marina Veldre, Signe Koritko (studente no LU), Sindija Seipule, Ieva Kluce, Evita Zimba un Linda Luste. Marina bija veikusi salīdzinošo analīzi par kurjerpasta pakalpojumiem Latvijā un Vācijā, un secinājusi, ka aizvien izplatītāka kļūst paciņu nosūtīšana, izmantojot pakomātus, nevis pasta pakalpojumus. Savukārt Evita izpētījusi, ka aizvien pastāv tendence nekustamo īpašumu pārdot par daudz augstāku cenu, nekā norādīts zemes grāmatā.
“Informācijas teholoģijas informācijas sabiedrībai” sekcijā piedalījās: Salvis Poišs, Dāvis Ābols, Liene Struņķe, Kristaps Pelcbergs, Tatjana Mažāne un Ieva Lauskiniece. Kristaps demonstrēja sevis izstrādāto Android vietni Medību kolektīva organizēšanai un vadībai. Ar programmas palīdzību iespējams veikt dažādus atzīmējumus kartē, kas palīdz medību procesā. Savukārt Tatjana prezentēja savu pētījumu par to, kā “Latvijas Radio” tiek reprezentēti patvēruma meklētāji laika posmā no 2011. līdz 2015.gadam.
Katrs konferences dalībnieks saņēma pateicības sertifikātu par piedalīšanos Vidzemes Augstskolas 10. studentu pētniecisko darbu konferencē. Labākie pētnieciskie darbi tiks apkopoti Vidzemes Augstskolas studentu pētnieciskās konferences rakstu krājumā.