Lasīšanas laiks: 3 min
Latvijas lauku tūrisma mītnēs šogad apgrozījums kopumā varētu sarukt par apmēram 5%, aģentūrai BNS sacīja Latvijas lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente Asnāte Ziemele pēc asociācijas noslēguma kopsapulces-semināra.
“Mūsu kopējais skats uz esošo gadu nav tik labs, kā mēs cerējām. Mums nav pieauguma salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Faktiski ir tādas aizdomas, ka gads varētu būt ar nelielu mīnusa zīmi pret iepriekšējo gadu. Protams, ir ļoti dažādas situācijas. Vairāki veiksmīgi uzņēmumi teica, ka ir samazinājums – varbūt ne cilvēku skaita, bet ieņēmumu ziņā. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotājiem ir mazāk ekonomiski brīvo līdzekļu, ko tērēt izklaidei un atpūtai, un viņi vairāk rēķina,”
teica Ziemele, piebilstot, ka lauku tūrisma uzņēmēji, neraugoties uz sarežģījumiem, meklē praktiskus risinājumus, kā uzlabot situāciju turpmāk, un nezaudē optimismu.
Pēc viņas teiktā, lauku tūrisma uzņēmējiem ir ļoti piesardzīgas prognozes arī attiecībā pret nākamo gadu, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī un izmaiņas nodokļu politikā.
“Vairākas viesu mājas, uzņēmēji plāno un rēķina, vai nav izdevīgāk ziemas sezonā aizvērt savu uzņēmumu, atlaižot cilvēkus un uz pavasara pusi meklējot jaunus. Tā mums ir ļoti skaudra problēma, kas sagaida. Arī uzņēmēji, kas apkalpo kāzas un lielākas svinības, saka – šo gadu nevar salīdzināt ar 2015.gada beigām vai 2016.gada sākumu, kad viņiem bija jau daudz līgumu uz nākamā gada vasara par konkrētiem pasākumiem. Šogad nav vēl neviena. Tas, protams, norāda vai nu uz cilvēku piesardzību, vai arī uz to, ka ekonomiskā situācija nav tik spoža,”
teica Ziemele.
Ziemele sacīja, ka Latvijas lauku tūrisma mītņu rezultāti nākamgad ir atkarīgi arī no tā, cik drīz Latvijā ienāks Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi.
“Nebūsim naivi, mēs esam ļoti atkarīgi no ES fondu naudām. Cilvēku maksātspēja ir atkarīga no apgrozāmajiem līdzekļiem, kas Latvijā ir, un to ļoti lielā mērā veido dažādi struktūrfondi, no kuriem mēs saņemam atbalstu attīstībai dažādās jomās. Arī nodokļu slogs, kas gulstas pār uzņēmumiem, nedod lielu pamatu optimismam, jo būtiski palielina izdevumus,”
teica “Lauku ceļotāja” prezidente.
Viņa piebilda – tā kā Latvijas iedzīvotāji atpūtai Latvijas laukos tērē mazāk finanšu resursu, vairums lauku tūrisma uzņēmēju šogad necēla un arī nākamgad nepaaugstinās cenas. Pēc viņas teiktā, cenas paaugstina 10% no visiem saimniekiem, kas ir maz, ņemot vērā nodokļu sloga pieaugumu, pakalpojumu cenu kāpumu un izdevumu palielināšanos.
Ziemele pastāstīja, ka “Lauku ceļotājs” nākamgad plāno īstenot Latvijas simtgadei veltītu projektu, kurā izveidoti septiņi Latvijas valstiskuma ceļi – tūrisma maršruti. Tāpat ir iesniegti vairāki projekti, kuru apstiprinājums sagaidāms nākamgad. Plānots arī mārketinga projekts Latvijā, Igaunijā un Somijā, kurā uzņēmēji no laukiem var piedalīties, veidojot Japānas tirgum interesantus produktus un pakalpojumus.
Biedrība “Lauku ceļotājs” dibināta 1993.gadā. Biedrības mērķis ir lauku tūrisma attīstība Latvijā kopējā lauku ekonomikas kontekstā, sadarbojoties ar lauksaimniecības, pašvaldību, dabas aizsardzības un citām nozarēm. “Lauku ceļotājs” pārstāv biedru intereses, iesaistās uzņēmējiem labvēlīgas politikas veidošanā, kalpo kā profesionālas informācijas forums un mārketinga platforma. “Lauku ceļotāja” biedri ir lauku tūrisma, lauksaimniecības, amatniecības uzņēmēji, pašvaldības, valsts iestāžu un organizāciju struktūrvienības visos Latvijas novados.