Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijas iedzīvotāji domā, ka valsts budžeta deficīts Latvijā pastāv naudas izsaimniekošanas un ēnu ekonomikas dēļ, liecina jaunākā “Baltic International Bank Latvijas barometra” aptauja.
Iedzīvotājiem aptaujā tika vaicāts, kuri ir divi galvenie faktori, kuru dēļ Latvijai jāsaskaras ar budžeta deficītu.
Nepilna puse jeb 43% pauda viedokli, ka deficīts veidojas tāpēc, ka budžeta nauda tiek izsaimniekota, nozagta. Savukārt 42% norādīja, ka ir izplatīta ēnu ekonomika, netiek maksāti nodokļi.
Mazliet vairāk nekā piektdaļa jeb 22% pauda viedokli, ka valsts iestādes neievēro budžeta disciplīnu un tērē vairāk, nekā bija ieplānots. Piektdaļa aptaujāto atzīmēja, ka samazinās nodokļu maksātāju skaits (iedzīvotāji un uzņēmumi).
Savukārt 17% minējuši, ka deficīts veidojas tāpēc, ka valstij ir pārāk daudz funkciju, kas jāapmaksā no budžeta naudas. No aptaujātajiem 14% pauduši viedokli, ka budžets tiek slikti plānots (nepareizi aprēķināti gaidāmie ienākumi un izdevumi), 13% uzskata, ka trūkst ilgtermiņa plānošanas. 5% domā, ka deficīts veidojas inflācijas dēļ.
No aptaujātajiem 7% bija grūti pateikt, kāpēc Latvijā ir budžeta deficīts.
Iedzīvotāju aptauja veikta septembrī. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi, veicot tiešās intervijas respondentu dzīvesvietās, tika aptaujāti 1002 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.
“Baltic International Bank Latvijas barometrs” ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises. Jaunākā pētījuma mainīgajā daļā šomēnes tika noskaidroti iedzīvotāju viedokļi par Latvijas valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, budžeta ieņēmumiem, tā deficītu un 2017.gada budžeta plāniem.