Lasīšanas laiks: 2 min
Plānotie grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz aizliegt tirgot alu un alkoholiskos kokteiļus PET iepakojumā, neierobežos alkoholismu valstī, jo tam nepieciešams komplekss risinājums, aģentūrai BNS sacīja AS “Cēsu alus” tirdzniecības un mārketinga direktors Gustavs Zatlers.
“Alkoholismu ietekmē vairāki sociālekonomiski faktori, un rodas jautājums, vai, aizliedzot viena veida jeb PET iepakojumu, šī problēma tiks izskausta. Jā, mēs esam par alkohola lietošanas kultūras uzlabošanu un par alkoholisma problēmas risināšanu valstī, bet, lai to darītu, jāizvēlas kompleksi un tiešām objektīvi pamatoti risinājumi, nevis strikti jāvēršas pie vienas alkoholisko dzērienu kategorijas ar salīdzinoši zemu alkohola saturu un viena veida – PET – iepakojuma ierobežošanas,” sacīja Zatlers.
Viņš atzīmēja, ka alus tirgus pēdējo gadu laikā pakāpeniski sarūk. “Latvijas tautsaimniecības politika turpina praksi ar dažādiem uzņēmējdarbības ierobežojumiem, likuma normām un nodokļu politiku iespaidot vietējos ražotājus un apgrūtināt uzņēmumu darbību. Tajā pašā laikā kopējais kopējais alkohola patēriņš valstī nekrīt – pēdējos gados pieaug vīna un stipro alkoholisko dzērienu īpatsvars, kur alkohola tilpums ir augstāks par 7,5 tilpumprocentiem. Aizliegums tirgot alu un alkoholiskos kokteiļus PET iepakojuma vienībā lielākā par vienu litru, kamēr stiprāki alkoholisko dzērieni stikla vai cita veida iepakojumā būs pieejami, dod maz cerību atturēt no alkohola lietošanas personas, kuras pārmērīgi lieto alkoholu,” norādīja Zatlers.
“Cēsu alus” tirdzniecības un mārketinga direktors uzskata, ka alkoholisma ierobežošanai valstī nepieciešams komplekss risinājums. “Augsts bezdarba līmenis, iedzīvotāju zemais labklājības līmenis, nelegālā alkohola tirdzniecība, alkohola pieejamība nepilngadīgām personām – šiem un citiem jautājumiem ir jābūt dienaskārtībā, lai spētu vienoti risināt alkoholisma problēmu valstī,” uzsvēra Zatlers, piebilstot, ka “Cēsu alus” atbalsta valsts centienus ierobežot alkohola patēriņu, bet tiem jābūt pārdomātiem un efektīviem, nevēršoties tikai pret konkrētu dzērienu ražotāju, kategoriju vai iepakojuma veidu.
Jau vēstīts, ka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti 19.oktobrī vienojās par aizliegumu alu, vīnu, raudzētos dzērienus, pārējos alkoholiskos dzērienus pārdot iepakojuma vienībā, kuras tilpums pārsniedz vienu litru, ja absolūtā spirta daudzums minētajos alkoholiskajos dzērienos pārsniedz 5,8 tilpumprocentus.
Likumprojektu “Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā” otrajā lasījumā Saeimā paredzēts skatīt 27.oktobrī.
Plānots, ka grozījumi varētu stāties spēkā 2017.gada 1.septembrī.
“Cēsu alus” pagājušajā gadā strādājis ar 44,57 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4% mazāk nekā 2014.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa kāpa pusotru reizi līdz 2,38 miljoniem. “Cēsu alus” pamatkapitāls ir 8,32 miljoni eiro, nodarbināto skaits pagājušajā gadā – 206. Uzņēmuma 99% balsstiesīgo akciju pieder somu koncernam “Olvi Ooj”.