Lasīšanas laiks: 3 min
Valkā Āfrikas cūku mēris (ĀCM) izplatījies nelegālas uzņēmējdarbības dēļ, neatļauti pārstrādājot medījumu produktus un izmetot medījumu blakusproduktus, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.
“Pārvietojoties slimām meža cūkām, ĀCM turpina virzīties pa Latvijas austrumu daļu, bet ar cilvēku palīdzību nonāca Valkā. Ir apmēram skaidrs, kā slimība nonāca Valkā. Diemžēl, tā ir uzņēmējdarbība, kas saistīta ar nelegālu medību produktu pārstrādi un tālāk to blakusproduktu izmešanu tikpat nelegālā bedrē,” sacīja Balodis.
Viņš arī norādīja, ka
Latvijā slimība izplatījusies lielās meža cūku populācijas, kā arī biodrošības pasākumu neievērošanas dēļ.
“Kolēģi no citām valstīm ir konstatējuši, ka Latvijā ĀCM vilnis ir tieši meža dzīvnieku populācijas dēļ,” sacīja Balodis.
Tāpat viņš piebilda, ka inficētās meža cūkas turpina izplatīt slimību pārvietojoties, savukārt mazajās fermās cilvēki ne vienmēr ievēro biodrošības pasākumus, piemēram, dodoties kūtī nelieto maiņas apģērbu.
“Principā neviens mājas cūku saslimšanas gadījums nav bijis tādēļ, ka meža cūkas tās inficējušas,”
sacīja Balodis, piebilstot, ka biodrošības pasākumu ievērošana ir sevišķi būtiska.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs atzīmēja – tā kā Latvijas robeža ar Baltkrieviju un Krieviju ir salīdzinoši liela teritorija, slimība ar meža cūku starpniecību turpina izplatīties tālāk. “Tā robeža ar Baltkrieviju un Krieviju nav viens punkts un tie dzīvnieki mierīgi staigā, kur viņi grib un kā viņi grib.
Tas, ka vienā vietā ĀCM atklāja, nenozīmē, ka tā bija vienīgā vieta, kur cūkas bija atnākušas un nomirušas – tā ir ļoti liela teritorija,”
sacīja zemkopības ministrs.
Pēc Dūklava teiktā, Zemkopības ministrija arī apsvērs Latvijas Cūku audzētāju ierosinājumu atļaut medību licenci ieguvušiem cūku audzētājiem savā īpašumā nošaut meža cūkas, lai samazinātu meža cūku populāciju. “Es domāju, ka to var atrisināt,” viņš teica.
Tāpat Dūklavs vēlreiz uzsvēra, ka biodrošības pasākumu ievērošana ir viens galvenajiem priekšnoteikumiem, lai pasargātu cūku audzētāju saimniecības no saslimšanas.
“Ir pierādījies, ka arī cilvēki visvairāk skartajā ĀCM zonā strādā, saimnieko un nekāda slimība viņu kūtī nav nonākusi,”
sacīja ministrs, piebilstot, ka šajās saimniecībās cilvēki rūpīgi ievērojuši biodrošības pasākumus.
Vienlaikus viņš atzina, ka ne visas saimniecības var izpildīt salīdzinoši stingros biodrošības noteikumus, tāpēc patlaban nozīmēti pieci līdz seši biodrošības pasākumi, kuri būs jāievēro mazajām saimniecībām. Savukārt lielajām cūku audzētāju saimniecībām jāievēro vairāk biodrošības noteikumu.
Tāpat viņš piebilda, ka arī dezinfekcijas līdzekļi saimniecībām Latvijā ĀCM skartajās teritorijās ir pieejami pieteikamā daudzumā.
Jau ziņots, ka ĀCM vīruss Latvijā ir apstiprināts 61 meža cūkai un 59 ĀCM inficētajām mājas cūkām 28 cūku novietnēs – 27 piemājas saimniecībās un vienā cūku fermā iznīcinātas 484 mājas cūkas.