Lasīšanas laiks: 3 min
Latvijas titulētākajai kantrī mūzikas grupai “Sestā jūdze” šis ir īpašs gads, jo tā svin 15 gadu jubileju. Ar koncertu 28.oktobrī Ādažu kultūras centrā grupa uzsāka savu jubilejas koncerttūri, un 10.novembrī plkst.19 grupa uzstāsies Valmieras Kultūras centrā.
Grupa radusies mazā Latvijas ciemā Bilskā, kas atrodas sešu jūdžu jeb deviņu kilometru attālumā no vietas, kas tiek uzskatīta par kantrī mūzikas rašanās vietu – Smiltenes. “Jūdzes izklausās skanīgāk, nekā kilometri. Un arī angliski labāk tulkojas un izskatās glīti,” stāsta grupas dibinātājs Agris Gedrovičs. Mūziķis iepriekš spēlējis kantrī grupā “Kaimiņi”, kas radās Smiltenē, taču izjukusi. Meklējot jaunus grupas biedrus un domājot par jaunu grupas nosaukumu, mūziķis gribējis, lai nosaukums sastāv no diviem vārdiem. “Kantrī vispār nāk no Amerikas. Viņi tur attālumu mēra jūdzēs, tāpēc to kaut kā sasaistījām un izveidojām šādu nosaukumu, kura autors esmu es,” atzīst Agris.
Grupas dalībnieki ir no dažādām Latvijas vietām. Modris Miķelsons nāk no Valkas, Agris Gedrovičs – no Bilskas, Aldis Strazdiņš – no Pļaviņām un Jānis Misiņš – no Valmieras. “Meklēju sev līdzīgi domājošus cilvēkus. Ja kāds no grupas dalībniekiem domātu pilnīgi citādi, grupa nevarētu pastāvēt.”
Grupas basģitārists Modris Miķelsons mūzikai pievērsies jau agrā bērnībā.
“Mūzikas “garšu” izjutu tad, kad mani pielika pie bungām krustmātes kāzās. Visa mana dzimta ir diezgan muzikāli cilvēki, tāpēc neviens ģimenes pasākums nav bijis bez dziesmām un mūzikas.”
Modris mācījies arī mūzikas skolā, kur apguvis akordeona spēli. Iesaistījies arī skolas ansamblī. “Man patīk būt kolektīvos un izbaudīt mūzikas radīšanas procesu,” stāsta Modris. No grupas dalībniekiem neviens nav tāds, kas par visu vairāk vēlētos iegūt slavu un atpazīstamību. “Mēs muzicējam, jo mums tas ļoti patīk.”
18.oktobrī grupa prezentēja savu jauno albumu ar nosaukumu “Man citas zemes nevajag”. Albumā apkopotas visu gadu labākās grupas dziesmas. “Nosaukums ir tāds, jo mēs vēlamies parādīt, ka mums citas zemes nevajag. Tā kā mūsu koncerttūre ir aptuveni vienā laikā ar Lāčplēša dienu un Latvijas dzimšanas dienu, šis albums ir kā dāvana no mums Latvijai,” stāsta mūziķi.
Arī koncertprogramma izveidota patriotiskā noskaņā, kas tiks attēlota dziesmu izvēlē. Dziesmas izvēlētas tā, lai kopā veidotos vienots stāsts, ko katrs klausītājs varēs uztvert. “Pie programmas strādājām visi kopā. Sarakstījām dziesmas no visa grupas pastāvēšanas laika un atzīmējām tās, kuras uzskatījām par, mūsuprāt, neiederīgām stāstā, kas tika veidots.”
Pilsētu izvēlē noteicošā loma bijusi telpu akustikai un grupas iepriekšējai pieredzei. “Mēs esam bijuši daudzās vietās un zinām, kur akustika ir laba un kur – nē. Vērtējām arī to, kurās vietās uz mūsu koncertu bijuši vairāk cilvēku,” stāsta mūziķi.
Grupas dalībnieki atzīst, ka klausītājus koncertos sagaidīs pārsteigumi. “Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties kantrī kūciņas un rabarberu karstvīnu, kā arī uz skatuves būs laikmetīgo deju dejotāji.” Kurās pilsētās gaidāmi šie pārsteigumi, mūziķi neatklāja.