Lasīšanas laiks: 2 min
Jautājot bērniem, kas jādara, ja vēlamies braukt ar automašīnu un jau sēžam automašīnā, vienbalsīgi atskan atbilde – ” Ir jāpiesprādzējas!” Kad jautājums tiek uzdots vēlreiz ar piebildi, lai bērni saka, kā notiek patiesībā, atbildes jau kļūst dažādākas, pat satraucošas, liekot domāt, vai pieaugušie nezina, ka dzīvība mums visiem ir tikai viena.
Katra automašīna ir aprīkota ar drošības jostām. Tās nav automašīnu dekorācijas vai nenozīmīgas detaļas. Tām ir dzīvības sargāšanas funkcija, līdz ar to septembra pirmajā pusē Ceļu satiksmes drošības direkcija sadarbībā ar Valsts policiju un apdrošināšanas sabiedrībām uzsāka informatīvo kampaņu “Dzīvības josta”.
Kampaņas ietvaros Valsts policijas darbinieki veica pastiprinātu ceļu satiksmes uzraudzību visā Latvijas teritorijā, tostarp arī Vidzemē, jo īpaši izglītības iestāžu tuvumā. Policisti īpašu uzmanību pievērsa tam, vai tiek lietoti bērnu pārvadāšanai paredzētie drošības līdzekļi, proti, vai tiek izmantoti bērnu sēdeklīši vai paliktņi, kā arī tas, vai bērns ir piesprādzēts ar drošības jostu. Tāpat īpaša uzmanība tika pievērsta arī automašīnas aizmugurējos sēdekļos sēdošajiem pasažieriem, jo nereti šie pasažieri uzskata, ka automašīnas aizmugurējos sēdekļos nav jāpiesprādzējas. Pēc apkopotajiem datiem joprojām nākas secināt, ka ir vecāki, kuri, pārvadājot bērnus automašīnās, vēl aizvien nedomā par viņu drošību, jo bērnu pārvadāšanai nav izmantoti drošības līdzekļi – sēdeklīši vai paliktņi, kā arī bērni pārvadāti, tos nepiesprādzējot ar drošības jostu.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvalde atgādina:
- drošības josta jālieto obligāti, neatkarīgi no tā, vai esat šoferis vai pasažieris, vai tas ir bērns vai pieaugušais,
- atbilstoši auguma garumam līz 150cm vai svaram bērniem automašīnās jāatrodas sēdeklīšos, jāizmanto paliktņi, nevis spilveni. Bērnam jābūt piesprādzētam ar drošības jostu, kā arī pašam sēdeklītim ir jābūt piestiprinātam sēdvietai, pretējā gadījumā tas nekalpos drošībai.
- Sākot no 150 cm bērnam jābūt piesprādzētam ar drošības jostu. Jāraugās, lai drošības josta tiktu pareizi pozicionēta uz bērna ķermeņa.
- Braucot ar automašīnu, bērnu nedrīkst turēt klēpī.Sadursmes brīdī pieaugušajam fiziski nav iespējams bērnu noturēt.
- Bērnam drošāk būtu atrasties automašīnas aizmugurējā sēdeklī. Ja bērns sēž priekšējā automašīnas sēdeklī, jāpārliecinās par izslēgtu vai demontētu gaisa spilvenu. Īpaši svarīgi tas ir sēdeklīšiem, kas tiek novietoti pretēji braukšanas virzienam.
- Neatstājiet automašīnā uz ilgu laiku aizmigušu bērnu. It īpaši, kad saules stari var uzkarsēt auto salonu, tādējādi tas var kļūt bērna dzīvībai bīstami.
- Negadījuma brīdī nepiesprādzējies pasažieris ar savu ķermeni var savainot sevi un citus automašīnā esošos līdzbraucējus.Ievainojumi un traumas var radīt arī traģiskas sekas, un tie var būt arī letāli.