Valmieras Ziņas

Pētījums: Vīrietis un tēvs mūsdienu ģimenēs nodrošina atbalsta funkcijas

Lasīšanas laiks: 4 min

Vīrieša un tēva loma ģimenē joprojām ir salīdzinoši vāja, un lielākoties viņš nodrošina atbalsta funkcijas, darbojoties vien kā palīgs, secināts nodibinājuma “Tēvi” pētījumā “Palīdzēt un atbalstīt: Latvijas tēvi ģimenes dzīvē”.

Pētījuma rezultāti liecina, ka gan sievietes, gan arī vīrieši vairāk vai mazāk uzskata par iespējamu, pieņemamu vai pat vēlamu to, ka vīrieši un tēvi apdarītu mājas soli, tostarp rūpētos par bērniem, tikpat lielā vai pat lielākā apjomā, kā to dara sievietes un mātes, tomēr praksē vienlīdzīgam sadalījumam tiek atrasti dažādi šķēršļi, kas galvenokārt ir finansiāli un prasmēs balstīti.

Vīriešu un tēvu arvien lielāka iesaistīšanās bērnu audzināšanas un mājas darbos veicina to, ka tie arvien vairāk uzņemas darbus, kas tradicionāli ir uzskatīti par tā dēvētajiem sieviešu darbiem, tādejādi liela daļa “sieviešu” darbu kļūst par kopējiem pienākumiem, tomēr nemainīgs darbu dalījums un apjoms paliek attiecībā uz “vīriešu” pienākumiem.

Pēdējā laikā Latvijā tēvu iesaiste bērnu audzināšanā ir būtiski pieaugusi, un daudzi pienākumi bērnu aprūpē tiek savstarpēji dalīti, tomēr pētījuma rezultāti demonstrē izteiktu tendenci Latvijā uzskatīt, ka starp māti un bērnu pastāv noteikta funkcionāla saikne, kas izriet no šo attiecību dabas. Tomēr uzskats, ka bērns ir galvenokārt mātes radīts un tēvs ir šajā procesā tikai asistents, neizriet no šādu attiecību dabiskas kārtības, bet gan ir kultūrspecifiska interpretācija par šo attiecību būtību, skaidroja sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Pētījumā, kura pamatā ir veiktas 15 kvalitatīvas intervijas, atklājās, ka jautājumā par ģimenes pieaugumu tēvi nereti izrādījuši lielāku entuziasmu nekā mātes, bet, iestājoties grūtniecībai, vīrietis un tēvs nonāk atbalstītāja lomā, kā tas turpinās visu atlikušo laiku. Kad bērns ir piedzimis, vīrieša kā atbalsta lomas pildītāja loma turpinās. Šajā posmā sievietes samērā izteikti cenšas nosargāt savu vadošo lomu, īpaši attiecībā uz maziem bērniem.

Dažādu iemeslu dēļ sievietes un mātes ne vienmēr līdz galam uzticas vīriešu un tēvu spējām audzināt bērnus, vienlaikus arī paši vīrieši nereti nav pārliecināti par savu kompetenci. “Šādi uzskati vēl vairāk nostiprina viedokli, ka vīrieša uzdevums ir palīdzēt sievietei, atbalstīt viņu,” akcentēja Sedlenieks.

Tāpat pētījums atklāja, ka laiks, ko pavada bērni kopā ar tēviem, atšķiras no laika, ko bērni pavada kopā ar mammām. Tēvi ar bērniem vairāk rotaļājas un izklaidējas. Pētījumā iesaistītie tēvi pauduši vēlmi biežāk pavadīt laiku kopā ar bērniem, bet dažādu iemeslu dēļ šo vēlmi nevar piepildīt. Viņi nereti apzinās to kā problēmu un pauž savu vainas sajūtu attiecībā pret bērnu, tomēr ne vienmēr spēj to atrisināt, un tas notiek ne tikai tāpēc, ka nespēj sabalansēt ar darbu, bet arī tādēļ, ka vienkārši nezina, kā kvalitatīvi pavadīt laiku ar bērnu.

Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums kopumā vīrietim nodrošina līdzvērtīgas tiesības, pienākumus un atbildību attiecībā uz bērnu aprūpi, tomēr dažādos aspektos joprojām pastāv tendence lielāku atbalstu nodrošināt sievietēm kā primārajām aprūpes sniedzējām un par bērnu atbildīgajām personām.

Pētījums parāda, ka tēvu iesaiste bērnu audzināšanā nenoliedzami pieaug – papildus finansiālam nodrošinājumam tēvi arvien vairāk iesaistās arī citos ar bērna un ģimeni kopumā saistītos jautājumos. Tomēr pilnvērtīgu un sievietei, mātei līdzvērtīgu iesaisti joprojām kavē vairāki faktori, būtiskākais no tiem ir, ka bērna audzināšana un aprūpe joprojām tiek uzskatīta kā sieviešu atbildības un kompetences joma, īpaši izteikti tas ir bērna pirmajos dzīves gados, tomēr, kā uzrāda pētījuma rezultāti, tas ir novērojams arī citās ar bērnu saistītās jomās.

Joprojām iztrūkst pasākumu, kas tieši būtu vērsti uz atbalsta sniegšanu tēvu kvalitatīvai un pilnvērtīgai līdzdalībai bērna audzināšanā.

Sociālantropologs minēja, ka sabiedrības pieprasījuma līmenī vēlme mainīt pašreizējo lomu sadalījumu nav liela. Visi pētījumā aptaujātie Latvijas iedzīvotāji uzskatīja, ka tāds uzdevumu un pienākumu sadalījums, kāds ir pašlaik, ir pieņemams un pat vēlams.

Pašreizējo situāciju galvenokārt nosaka pastāvošā kognitīvā shēma, kurā sieviete ir noklusējuma aktors, bet vīrietis ir palīgs un samērā mainīgs elements, sacīja Sedlenieks. Lai kaut ko mainītu un lai vīrietis nebūtu tikai atbalsta funkciju nodrošinātājs, šobrīd pastāvošā kognitīvā shēma ir jāmaina.

Resursu centra sievietēm “Marta” valdes locekle Iluta Lāce piebilda, ka, lai mainītu tēva un vīrieša lomu ģimenē, sabiedrībai kopumā jādomā nevis par vīrieša vai tēva iesaistīšanos, bet gan par to, kā veidot partnerību ģimenes dzīvē ar sievieti.

Arī nodibinājuma “Tēvi” pārstāvji minēja, ka pētījums sniedzis apziņu, ka nākotnē jādomā un jārunā nevis par tēvu lielāku iesaisti bērnu audzināšanā, bet gan par to, ka tēvs ir jāpadara par līdzvērtīgu partneri.

Sedlenieks iesaka īstenot pasākumus, kas mazinātu uzskatu, ka ģimene un bērni pēc noklusējuma ir sieviešu joma. Šajā jomā nepieciešams izstrādāt programmas, kuru uzdevums būtu mainīt pašreizējo kognitīvo shēmu to jomu speciālistiem, kas nodarbojas ar ģimenes jautājumiem, piemēram, ārstiem un skolotājiem.

Ģimenes automātisku asociēšanu ar sievietēm, mātēm lielā mērā veicina tas, ka attiecīgo jomu, piemēram, dzemdību speciālistu, ārstu, skolotāju, bāriņtiesu darbinieku vidū gandrīz pilnībā dominē sievietes. Tāpēc būtu jāapsver iespēja šeit veicināt lielāku dzimšu līdzsvaru.

Aktuālais jautājums

Cik šogad plāno tērēt Ziemassvētku dāvanām?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Namsaimnieks” aicina savā komandā kolēģi uz nenoteiktu laiku  LABIEKĀRTOŠANAS STRĀDNIEKU Galvenie darba pienākumi: • Vispārēju teritorijas uzturēšanas un labiekārtošanas darbu veikšana; • Zāles pļaušana un apstādījumu kopšana; • Atkritumu nolasīšana; • Sniega tīrīšana un ietvju kaisīšana ar pretslīdes materiāliem ziemā; • Valsts karoga izkāršana svētku un atceres dienās. Prasības: · Vispārējā pamata vai vidējā izglītība; · Fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu; · B kategorijas autovadītāja un/vai traktortehnikas vadītāja apliecība. Piedāvājam: · Darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē; · Pilnas slodzes darba laiku; · Veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu; · Pabalstu sistēmu dažādos nozīmīgos dzīves gadījumos; · Atalgojums sākot no 880 EUR mēnesī pirms nodokļu samaksas; · Piemaksas par papildu/virsstundu un darbu svētku dienā. Pieteikties līdz 2024.gada 10.decembrim, sūtot CV elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: LABIEKĀRTOŠANAS STRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-12-10 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Reģ.Nr.LV90001342592 izsludina konkursu uz vakanto amatu Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūtā: zinātniskais asistents - 1 vieta; zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība, apakšnozare Uzņēmējdarbības vadība Uz zinātniskā asistenta amatu var pretendēt persona, kurai ir maģistra grāds un kura spēj veikt zinātnisko darbu, kurai ir vismaz viena zinātniskā publikācija un/vai vismaz viena uzstāšanās ar referātu starptautiskajā konferencē vai seminārā pēdējo sešu gadu laikā (saskaņā ar “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā”, www.va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakanto amatu līdz 2024.gada 24.decembrim jāiesniedz institūta zinātniskajai padomei adresēts iesniegums par dalību konkursā, motivācijas vēstule, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa: zinātniskajam asistentam 5,62-33,72 EUR/h atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: Zinātniskais ASISTENTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-12-24 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Mūsu partneri