Lasīšanas laiks: 3 min
Šodien, 10.septembrī, no plkst.19 Valmieras muzeja pagalmā starptautiskās iniciatīvas “Eiropas kultūras mantojuma dienas 2016” laikā notiks pasākums “Valmieras stāsti. Fakti attēli, tērpi, dejas”, kurā izrādīs Valmieras muzeja vēsturisko tērpu kolekciju un vēsturnieks Edgars Plētiens iepazīstinās ar pētījuma “Valmiera senās Hanzas pilsētu savienībā: vēsture un mantojums” pirmajiem rezultātiem. Pasākuma laikā grupa “Magnolia” demonstrēs 19.gadsimta dejas, informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.
“Akcentēsim Valmieras vēsturi trīs posmos: 9.-13.gadsimts, Hanzas savienības laiks (13.-17.gadsimts) un vēsture no 18.gadsimta līdz mūsdienām. Tomēr galveno uzmanību pievērsīsim Hanzas savienības laikam, kad Valmiera piedzīvoja attīstību, pētot, kāds ir perioda mantojums mūsdienās. Tā būs vēsturisku stāstu, bilžu un tērpu izrāde, atklājot Valmieras vēstures faktus un leģendas,” skaidroja Valmieras muzeja galvenā pētniece Liene Rokpelne.
“Tirdzniecības gēns, būt ņipriem, lai arī maziem, nepadoties un iet uz priekšu – domāju, ka šāds ir Hanzas savienības laika atstātais mantojums Valmierā. Nevarētu teikt, ka Valmiera savienībā bija starp ietekmīgākajām pilsētām, bet arī mūsu loma bija svarīga. Šeit tika pieņemti būtiski lēmumi, jo Valmiera bija krustpunktā,” stāstīja Rokpelne.
Pasākuma laikā pētnieki pastāstīs arī par Valmieras ģerboņa attīstību, par pili un pilsētas veidošanos. Savukārt tā laika noskaņu palīdzēs radīt Cēsu deju grupa “Magnolia” un muzeja kolekcijas tērpu demonstrējumi. Kolekciju veido tērpi, sākot no 9.gadsimta, viduslaiku greznie kostīmi, kā arī vēlāko gadsimtu kostīmi – līdz pat mūsdienu tērpiem, atspoguļojot katra laika svarīgākās iezīmes. Tradīciju kopa “Griezes” demonstrēs arheoloģisko tērpu atdarinājumus no perioda, kad Latvijas teritorijā vēl nebija ieradušies krustneši un šeit dzīvoja latgaļu ciltis.
Interesenti varēs uzzināt pirmos rezultātus, kas tapuši pētījuma “Valmiera senās Hanzas pilsētu savienībā: vēsture un mantojums” laikā. Vēsturnieki Edgars Plētiens un Ilgvars Misāns līdz 2017.gada februārim pētīs Valmieras pilsētas vēsturi laika periodā no 13. līdz 17.gadsimtam, akcentējot pilsētas nozīmi, darbību Hanzas tirdzniecības savienībā un savienības atstātās pēdas kultūrvēsturiskajā mantojumā līdz mūsdienām. Savukārt māksliniece Ārija Pakere vēlāk apkopoto un jauniegūto informāciju atainos zīmējumos. Vēsturnieki pēta arhīva materiālus, publikācijas un to saistību ar Valmieru, zīmējumus, kartes un citus materiālus.
“Ilgvars Misāns par Hanzas savienību šobrīd Latvijā ir zinošākais pētnieks, interesanti pētījumi ir arī Edgaram Plētienam, kurš akcentē viduslaikus un toreizējās pilsētas. Svarīgi, ka izpētītais materiāls nonāks Valmieras pilsētas īpašumā un varēsim to izmantot praktiski, piemēram, attīstot pedagoģiskās programmas, papildinot ekspozīcijas. Par Valmieru vēl ir ļoti daudz ko atklāt un pētīt, ceram, ka izdosies atrast ko līdz šim nezināmu,” stāstījusi Valmieras muzeja galvenā pētniece.
Pētījums tiek finansēts no Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam līdzfinansētā projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” līdzekļiem. Projekta kopējās izmaksas ir 2 180 939 eiro, tajā skaitā Valmieras pilsētas pašvaldības kopējās izmaksas – 170 997 eiro.