Lasīšanas laiks: 4 min
Šodien savu finanšu pārraudzīšana ir gluži kā izaicinājums daudziem no mums. Mēs dzīvojam laikā, kad pasaules ekonomika ir neparedzama un cilvēki ir spiesti tērēt lielāko daļu sava laika, strādājot dažādos darbos, lai tikai gūtu ienākumus un spētu apmierināt savas ikdienas vajadzības. Kā zināms, cilvēku vēlmes un vajadzības ir neierobežotas, bet finanšu līdzekļi ir ierobežoti. Lai ierobežotu resursu apstākļos pēc iespējas efektīvāk apmierinātu savas neierobežotās vēlmes un vajadzības, cilvēkiem ir jāiemācās plānot un pārraudzīt savas finanses.
Ja šo prasmju nav, var nākties iekulties dažādās finansiālās nepatikšanās, kas visbiežāk ir saistītas ar personīgo līdzekļu pārtērēšanu, kas vairākumā gadījumu beidzas ar parādsaistībām. Lai izvairītos no nepatikšanās, kuras var sagādāt neprasme plānot un pārvaldīt savu finanšu plūsmu, iepazīstieties ar pāris padomiem, kas palīdzēs jums “saņemt grožos” savas finanses un uzņemties vadību pār tām, nevis otrādi.
- Plānojot savas finanses, viens no būtiskākajiem momentiem ir savu prioritāšu noteikšana. Ikvienam no mums vajadzētu sākt ar savu pamatvajadzību noteikšanu, kas ietver, piemēram, pārtiku, transportu, mājokļi u.tml. ikdienas vajadzības, bez kurām mūsdienu cilvēka dzīve gluži vienkārši nav iedomājama. Visupirms atvēlot līdzekļus ikdienas vajadzību apmierināšanai, jūs nodrošināt to, ka jūsu nauda tiek lietderīgi izmantota. Šāda rīcība palīdz arī izvairīties no tādiem liekiem izdevumiem kā ātrie kredīti, jo, ja pamatvajadzības, kas ir neatliekamas, ir apmierinātas, citu, atliekamo vajadzību dēļ jums nekad nebūs jāaizņemas nauda.
- Plānojot lielākus un mazākus pirkumus, liela nozīme ir arī laikam. Laiks ir nepieciešams, lai rūpīgi pārdomātu, kas jums ir patiešām vajadzīgs, bet bez kā ir iespējams iztikt. Steigā ir iespējams pieļaut kļūdas un iegādāties nevajadzīgas lietas. Ja pirkumu plānošanai netiek atvēlēts pietiekoši daudz laika, ir vieglāk ļauties dažādiem impulsiem un kārdinājumiem, tādējādi iztērējot vairāk naudas nekā sākotnēji plānots. Runājot par laiku, ir jāpiemin arī laika periods, kādam vajadzētu plānot savas finanses. Visbiežāk finanses tiek plānotas mēnesim, tomēr ir ieteicams to darīt garākam laika periodam, piemēram, gadam vai pat diviem, it īpaši, ja jums ir ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa mērķi. Protams, ir grūti paredzēt, kas notiks tik tālā nākotnē, tomēr plāna esamība garākam laika periodam atvieglo finanšu plānošanu tagadnē un mērķu sasniegšanu nākotnē.
- Lai nezaudētu motivāciju sasniegt savus finansiālos mērķus, ir būtiski atlikt naudu ne vien saviem mērķiem, bet arī atpūtai un izklaidēm, kas kalpo par apbalvojumiem ceļā uz mērķu sasniegšanu. Naudas atlikšana izklaidēm un atpūtai palīdz izvairīties no nepareizas brīvo līdzekļu iztērēšanas, proti, ja cilvēks visu savu naudu pastāvīgi atliek tikai saviem mērķiem, aizmirsdams sevi par to laiku pa laikam apbalvot, tas riskē, kā saka, norauties no ķēdes un iztērēt brīvos līdzekļus visu savu vēlmju un vajadzību apmierināšanai, kas pastāvīgi bijušas apspiestas. Šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi noteikt balansu starp vajadzību apmierināšanu un vēlmju apmierināšanu. Ja neuzticaties sev un savam vājajam raksturam, mērķu sasniegšanai izveidojiet krājkontu, kuram nav iespējams piekļūt līdz noteiktam termiņam.
- Un atkal atgriežamies pie vecā labā budžeta plāna. Budžeta plāns ir nepieciešams, lai līdz mēneša beigām veiksmīgi apmierinātu visas savas pamatvajadzības, bez nepieciešamības izmantot tādu opciju kā ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi. Kā rāda pieredze, vairums cilvēku, nespējot saplānot savas finanses, pat mēneša ietvaros nespēj apmierināt savas vajadzības, par ilgtermiņa vajadzībām nemaz nerunājot. Rezultātā tiek ņemts aizdevums, jo vajadzības ir neatliekamas, bet personīgo līdzekļu to apmierināšanai vairs nav. Kad mums ir nauda, pēkšņi uzrodas dažnedažādi kārdinājumi to iztērēt, bet budžeta plāns palīdz izvairīties no šiem kārdinājumiem, jo mēs zinām, kas mums ir vajadzīgs un ko mēs vēlamies. Kad finanses ir saplānotas un tiek pārraudzītas, iestājas miers, un daudzas dzīves pārestības vairs nešķiet nepārvaramas.
Kad mēs sekojam konkrētām metodēm, kā plānot un pārvaldīt savas finanses, daudzas finansiālās problēmas kļūst viegli atrisināmas. Mēs dzīvojam laikā, kad dzīve ir neskaidrību pilna, tādēļ ir ļoti būtiski naudu izmantot pareizi, daļu no tās cenšoties iekrāt nebaltām dienām. Šodien mēs varam būt nodarbināti, bet jau rītdien mēs varam palikt bez darba. Tāpat var notikt arī ar mūsu veselību – šodien tā ir stipra, bet jau rītdien var sašķobīties, pieprasot nopietnu ārstēšanu, kurai nepieciešamas lielas naudas summas. Protams, mēs nevaram novērst šos likteņa pavērsienus, bet mēs pavisam noteikti varam rūpēties par savām finansēm, lai tās nepieciešamības gadījumā palīdzētu mums izķepuroties no finansiālām grūtībām.