Lasīšanas laiks: 2 min
Ugunsdzēsēji glābēji arī šogad konstatē, ka noslīkušo cilvēku skaits ir tieši atkarīgs no laika apstākļiem. Jo karstākas un saulainākas dienas, jo vairāk cilvēki neapdomīgi dodas peldēties. Tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina svarīgākās drošības prasības, kas jāņem vērā, lai atpūta pie ūdeņiem nebeigtos ar traģēdiju.
Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās! Ja tādas nav, peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu. Vienkāršs, taču ļoti būtisks ieteikums – nepeldieties viens! Ja ūdenī radīsies problēmas, līdzās var nebūt citu cilvēku, kas spētu šādā situācijā palīdzēt.
Nepārvērtējiet savus spēkus! Dižošanās ar to, ka variet aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību. Turklāt, ja iepriekšējā vasarā varēji pārpeldēt upi, tas vēl nenozīmē, ka fiziskā sagatavotība ir tāda, ka vari to izdarīt arī šobrīd.
Ja esat pārkarsis saulē, ūdenī ejiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, kas var izraisīt muskuļu krampjus vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Ūdenstilpnes gultne var mainīties, tāpēc no krasta vai speciālas laipas neleciet ūdenī, bet gan tajā mierīgi iebrieniet. Alkohola lietošana un peldēšana nav savienojamas lietas, jo tas rada mānīgu siltuma iespaidu un liek cilvēkam zaudēt modrību.
Atpūšoties vai strādājot vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Īpaši bīstamas ir piemājas ūdenskrātuves, kas rada daudz vilinājumu, un pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, viņš var iekrist ūdenī un sekas tam var būt traģiskas.
Tiem, kuri ieplānojuši braucienus ar laivām, VUGD atgādina, ka pirms nodarbošanās ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, neaizmirstiet uzvilkt glābšanas vesti! Ja bērns dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargās, ja mazais iekritīs ūdenī.
VUGD atgādina: Ja notikusi nelaime un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvaniet uz 112,pēc iespējas precīzāk norādot nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas. Atcerieties, ka glābēji ir jāsagaida un jānorāda cietušā atrašanās vieta! Nepaļaujieties uz to, ka kāds noteikti jau ir izsaucis glābējus, piezvaniet arī pats, jo diemžēl VUGD pieredzē ir gadījumi, kad izmisīgi tiek gaidīta glābēju palīdzība, bet tas ir veltīgi, jo neviens no aculieciniekiem nav piezvanījis uz 112.