Valmieras Ziņas

Padoms: Kā remdēt biežāk sastopamos gremošanas traucējumus

Lasīšanas laiks: 5 min

Teju katrs savas dzīves laikā vismaz reizi ir saskāries ar mazāk vai vairāk nopietnām gremošanas problēmām. Diemžēl to radītais diskomforts nopietni ietekmē cilvēku labsajūtu. Tāpēc būtiski savu mājas aptieciņu papildināt ar dažiem ārstniecības līdzekļiem, kuri palīdzēs ātri tikt galā ar gremošanas problēmu radītajiem simptomiem. Par to vairāk pastāstīja “BENU Aptieka” farmaceite, gremošanas un veselīga uztura projekta kuratore Zanda Ozoliņa.

Kas traucē gremošanas procesus?

Gremošanas traucējumi apzīmē plašu nepatīkamu simptomu klāstu. Lielākajā gadījumā šos simptomus izraisa ēdiens, kas nespēj pietiekami ērti izkļūt caur gremošanas kanālam. Cilvēki, ko piemeklējušas šīs problēmas, var just nelabumu vai grēmas, jo kuņģa sula nokļūst atpakaļ barības vadā. Tā pat reizēm cieš no vēdersāpēm un vēdera uzpūšanās. Gremošanas traucējumus var izraisīt gan, piemēram, pārēšanās vai pārāk ātra ēdiena uzņemšana, gan produkti ko organisms nepieņem, vai pārāk liels vai pārāk mazs kuņģa sulas daudzums. Kā stāsta BENU aptieku farmaceite Zanda Ozoliņa, gremošanas traucējumu ārstēšanai no seniem laikiem izmanto kumelīšu un piparmētru tēju, kas palīdz zarnu krampju un vēdera uzpūšanas gadījumā. Tomēr pie ārsta jādodas, ja gremošanas traucējumus nav izdevies uzveikt divu nedēļu laikā.

Gremošanas traucējumiem arī sezonāls raksturs

Siltajā laikā aktuālāka kļūst gan grillēšana, gan paātrinās ēdiena bojāšanās. Līdz ar to biežāk notiek arī saindēšanās. Ja gadījies apēst kaut ko tādu, kas izraisa saindēšanos, sarežģītākais ir noteikt saindēšanās cēloni. Iespējams, ka tas ir kaut kas, kas ēst pirms desmit dienām, bet varbūt – pirms stundas. Saindējoties ar pārtiku, cilvēks jūt nelabumu un muskuļu sāpes, drebuļus. Nepatīkamajiem saindēšanās simptomiem, piemēram, vemšanai, caurejai un reibonim, vajadzētu pāriet pēc dienas vai divām. Bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem saindēšanās ar pārtikas produktiem var būt ļoti bīstama, tādēļ pie ārsta vajadzētu griezties, tiklīdz pamanītas pirmās saindēšanās pazīmes. Pie saindēšanās viens no galvenajiem ieteikumiem ir atjaunot šķidruma rezerves. Farmaceite Zanda Ozoliņa iesaka dzert daudz šķidruma, zāļu tējas. Tāpat lietojami adsorbentus, kas palīdz izvadīt toksīnus no organisma.

Ja kuņģī jūt dedzināšanu

Lielākas maltītes un atsevišķi pārtikas produkti var izraisīt grēmas. Tās rodas, ja kuņģa skābe neizplūst no kuņģa, bet tā vietā plūst uz barības vadu. Grēmas biežāk piemeklē grūtnieces, cilvēkus ar lieko ķermeņa masu un smēķētājus, kā arī barības vada trūces slimniekus. Par retiem grēmu uzliesmojumiem nevajadzētu satraukties, savukārt periodiskas grēmas var liecināt par skābes atvilni, kas var izraisīt barības vada čūlu un hronisku klepu. ja grēmu uzliesmojumi novērojami 3 – 4 reizes nedēļā, esiet aizsmacis un gārdzat, grūti norīt pārtiku vai strauji zaudējiet svaru, noteikti jāvēršas pie ārsta. Spēcīgu grēmu simptomus var pārprast, uzskatot tos par sirdslēkmi. Ja šie simptomi novērojami pēc maltītes un tos var remdēt ar ūdeni vai skābi neitralizējošām vielām, tie, visticamāk liecina par grēmām. Tiklīdz jūtams grēmu sākuma signāls, ieteicams izdzert lielu glāzi ūdens, noskalojot skābi no barības vada. Lietojot skābi mazinošos medikamentus, izveidosies “aizsargslānis”. Arī altejas saknes tēja mazinās simptomus.

Kā normalizēt vēdera izeju?

Parasti uzņemtajai barībai virzoties caur gremošanas sistēmu, resnā zarna uzsūc lieko šķidrumu. Gadījumos, kad tas nenotiek, viss šķidrums izvadās ar izkārnījumiem un rodas tik ļoti nepatīkamā veselības problēma – caureja. Visbiežāk to izraisa vīrusa infekcijas, piemēram, gripa, parazīti, E.coli bakterijas, ko iegūstam ceļojuma laikā, bakteriāla saindēšanās ar pārtiku vai piena produktu nepanesība. Caureja, kas ilgst vairākas dienas vai pat nedēļas, var norādīt uz kairinātu zarnu sindromu, turklāt ilgstoša caureja var izraisīt dehidratāciju, kas ir īpaši bīstama zīdaiņiem vecāka gadagājuma cilvēkiem. Ja caureja ilgst vairāk nekā divas dienas, tā bieži atkārtojas vai jūtami reiboņi, drudzis vai izteikti krampji, kā arī, ja izkārnījumos ir asinis vai strutas, noteikti jādodas pie ārsta. Var līdzēt arī melnā tēja ar cukuru. Tā nodrošina organismu ar šķidrumu un tajā ir audus savelkošas vielas – tanīni, kas mazina zarnu iekaisumu un novērš toksīnu uzsūkšanos zarnās. Arī aveņu lapu tēju, kurā ir daudz minerālvielu un vitamīnu, uzskata par iedarbīgu līdzekli caurejas novēršanai. Mainiet ēdienkarti, izvēlieties ēdienus bez cietām sastāvdaļām, piemēram, vistas buljonu. Ievērojiet banānu, rīsu un maizes grauzdiņu diētu. Neēdiet rupju barību, nedzeriet augļu sulas, un dažas dienas nelietojiet piena produktus. Izņēmums ir dzīvais jogurts, kurā ir vērtīgās baktērijas.

Jūs sadzirdat dabas aicinājumu un izmisīgi vēlaties tam atsaukties, tomēr nespējiet, vai arī, ja jums tas izdodas, izkārnījumi izrādās pārlieku cieti un sausi, bet defekācija – ļoti sāpīga un apgrūtināta. Visbiežāk to izraisa šķiedrvielu vai šķidruma trūkums organismā, bet nereti – arī “dabas sauciena” ignorēšana vai laika trūkums, lai dotos uz tualeti, jo īpaši no rītiem. Aizcietējumus var izraisīt arī fizisku aktivitāšu trūkums, pārāk bieža caurejas līdzekļu lietošana vai veselības problēmas, piemēram, diabēts, depresija vai kairinātu zarnu sindroms. Reizēm zarnu trakta darbību var ietekmēt daži bezrecepšu medikamenti. Lai arī aizcietējumi ir nepatīkama veselības problēma, lielākoties tie ir viegli novēršami. Konsultējaties ar ārstu, ja aizcietējums ilgst vairāk nekā divas nedēļas, tie mijas ar caureju, kā arī, ja izkārnījumos ir asinis, jums ir drudzis, spēcīgas vēdera sāpes vai jūs strauji zaudējiet svaru. Ja nesen esiet sācis lietot medikamentus un jums šķiet, ka tie varētu izraisīt aizcietējumus, pastāstiet par to ārstam. Antihistamīni, urīndzenošie līdzekļi, medikamenti asinsspiediena pazemināšanai, kalcija uztura bagātinātāji, atsevišķi antidepresantii un skābi samazinošie līdzekļi, kuros ir kalcijs vai alumīnijs, var izraisīt aizcietējumus. Lai izvairītos no aizcietējumiem jāizvēlas jums piemērota diēta, jālieto daudz šķidruma un jāpalielina fiziskās aktivitātes. Vai arī lietojiet tādus līdzekļus, kas neizmaina fizioloģiskos procesus, kā, piemēram, briestvielas, osmotiskos līdzekļus, slīdvielas, laksatīvas stimulējošas vielas.

Aktuālais jautājums

Cik šogad plāno tērēt Ziemassvētku dāvanām?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Namsaimnieks” aicina savā komandā kolēģi uz nenoteiktu laiku  LABIEKĀRTOŠANAS STRĀDNIEKU Galvenie darba pienākumi: • Vispārēju teritorijas uzturēšanas un labiekārtošanas darbu veikšana; • Zāles pļaušana un apstādījumu kopšana; • Atkritumu nolasīšana; • Sniega tīrīšana un ietvju kaisīšana ar pretslīdes materiāliem ziemā; • Valsts karoga izkāršana svētku un atceres dienās. Prasības: · Vispārējā pamata vai vidējā izglītība; · Fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu; · B kategorijas autovadītāja un/vai traktortehnikas vadītāja apliecība. Piedāvājam: · Darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē; · Pilnas slodzes darba laiku; · Veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu; · Pabalstu sistēmu dažādos nozīmīgos dzīves gadījumos; · Atalgojums sākot no 880 EUR mēnesī pirms nodokļu samaksas; · Piemaksas par papildu/virsstundu un darbu svētku dienā. Pieteikties līdz 2024.gada 10.decembrim, sūtot CV elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: LABIEKĀRTOŠANAS STRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-12-10 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Reģ.Nr.LV90001342592 izsludina konkursu uz vakanto amatu Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūtā: zinātniskais asistents - 1 vieta; zinātnes nozare Ekonomika un uzņēmējdarbība, apakšnozare Uzņēmējdarbības vadība Uz zinātniskā asistenta amatu var pretendēt persona, kurai ir maģistra grāds un kura spēj veikt zinātnisko darbu, kurai ir vismaz viena zinātniskā publikācija un/vai vismaz viena uzstāšanās ar referātu starptautiskajā konferencē vai seminārā pēdējo sešu gadu laikā (saskaņā ar “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā”, www.va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakanto amatu līdz 2024.gada 24.decembrim jāiesniedz institūta zinātniskajai padomei adresēts iesniegums par dalību konkursā, motivācijas vēstule, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa: zinātniskajam asistentam 5,62-33,72 EUR/h atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: Zinātniskais ASISTENTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-12-24 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Mūsu partneri