Lasīšanas laiks: 2 min
Norvēģijas daba, milzīgie akmens kalni un dziļie fjordi, ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ceļotāji izvēlas šo valsti par savu vasaras brīvdienu galamērķi. Ja uz Norvēģiju ceļojat pirmo reizi, tad iesakām iepazīties ar dažiem noderīgiem padomiem.
1. Norvēģijas laikapstākļi mēdz pārsteigt, tādēļ vienmēr somā vajadzētu glabāt lietusmēteli. Pat ja šķiet, ka pie debesīm nav neviena mākoņa, apbraucot vai apejot apkārt kalnam, otrā pusē jūs var sagaidīt lietus.
2. Ja ceļojumā dodaties ar automobili, jāņem vērā, ka atļautais braukšanas ātrums Norvēģijā ir 80 kilometri stundā. Par ātruma pārkāpšanu valstī sodi ir bargi, un var tikt piemērota pat, ja ātrums pārsniegts tikai par 1 kilometru stundā.
3. Lai arī Norvēģija ir izslavēta kā ļoti dārga zeme, dabas apskates objekti tur lielākoties ir bez maksas, vienīgais bez kā neiztikt – labi, ūdens necaurlaidīgi apavi, kas piemēroti kalnu takām.
4. Kalnu takas ir atrodamas teju katrā ciematā, tiesa ne vienmēr tās ir atzīmētas tūristu ceļvežos. Tomēr, ja ir vēlme doties pārgājienā vietā, kur nenāksies sastapties ar vēl pāris desmitiem dabas baudītāju, tad par takām jāinteresējas mazo ciematu informācijas centros.
5. Dodoties uz Norvēģiju, der atcerēties, ka ļoti daudzas iestādes, tostarp arī tūristu informācijas biroji, un veikali brīvdienās var būt slēgti, vai arī tiem ir saīsināts darba laiks. Tādēļ ieteicams rūpīgi izplānot maršrutu, un jau iepriekš internetā pārliecināties par darba laikiem vietām, kuras plānots apmeklēt.
6. Kempingi atrodami teju ikkatrā Norvēģijas pilsētā vai tās tuvumā, piedāvājot telts vietas, vietas dzīvojamajiem busiem un treileriem, kā arī iespēju apmesties mazās mājiņās. Ja vēlaties nakšņot kempingā, iepriekš noteikti jāpārliecinās cikos tajā tiek slēgta reģistrācija, jo dažviet kempingu darba laiki ir ilgāki, nekā reģistrācijas laiki.
7. Makšķerēšanai Norvēģijas upēs un ezeros ir nepieciešama īpaša atļauja, kā arī apdrošināšana, kas kopā var izmaksāt diezgan dārgi, bet bez tām makšķerēšana nav iespējama. Sodi par makšķerēšanu bez atļaujas ir ļoti bargi.
8. Ikvienam suvenīru mīļotājam der atcerēties, ka Norvēģijas simbolu, troļļus, vienmēr jātur pāros. Kā vēstī ceļotāju paruna, ja mājās ir tikai viens trollītis, tam kļūst garlaicīgi, un var sākt pazust vai sabojāties dažādas ikdienā nepieciešamas lietas, sākot no zeķēm un beidzot saplīsušu iemīļoto krūzīti. Savukārt paši norvēģi iebilst šādam uzskatam, bet, cik tas ir patiess, zina tikai tie, kuriem mājās ir bijis viens trollis.
9. Protams, pirms došanās ceļojumā ieteicams vismaz nedaudz iepazīties ar Norvēģijas vēsturi, kultūru un valodu. Lai arī šajā valstī angliski sarunāties prot liela daļa iedzīvotāju, norvēģiski pateikts paldies (takk) apliecinās cieņu pret vietējo kultūru un cilvēkiem.
Sveika. Vēlējos pajautāt, cik tieši izpētes tu veici, pirms uzcept šo rakstu? Ātruma ierobežojumi ir ļoti dažādi un neviens tevi nesodīs par viena kilometra pārkāpumu. Paši norvēģi ikdienā nedaudz pārsniedz ātrumu. Protams, tas nav domāts, kā iedrošinājums, bet kamēr vien tu brauksi, kā visi pārējie, problēmu nebūs.
Otrkārt – par makšķerēšanu. Tās ir galīgas muļķības. Tu vari Norvēģijā makšķerēt pilnīgi brīvi, bez jebkādām licencēm, ja makšķerē no krasta ar rokas makšķeri, ievēro minimālos zivju izmērus (ir tabula iekš visitnorway.com), turies vismaz 100 metru attālumā no zivju fermām un necenties nevienam savu guvumu pārdot.
Mazliet sasteigti uzrakstīts raksts, bez īstas izpētes.