Lasīšanas laiks: 5 min
Nupat sākusies teātra 2014./2015.gada sezona, tādēļ portāls “Valmieras Ziņas” aicināja uz sarunu Valmieras drāmas teātra (VDT) direktori Evitu Sniedzi, lai noskaidrotu, ko jaunajā sezonā skatītājiem piedāvās Valmieras teātris.
Ar ko jaunā sezona teātrim būs īpaša?
Šī sezona būs izteikti latviska. Trim režisoriem gandrīz vienlaikus ienāca prātā doma iesutdēt latviešu autoru darbus, visi trīs uzrunāja Lauri Gundaru, lai viņš vai nu uzraksta jaunu lugu vai arī dramatizē viņu nolūkoto darbu. Scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kuram šī būs debija režijas mākslā, iestudēs L.Gundara lugu “Vienādas asinis”, kam par pamatu būs Rūdolfa Blaumaņa stāsts “Kā vecais Zemītis pašu nelabo redzējis”.
Valmieras teātris vispār ir pateicīga vieta izaicinājumiem, jo te ir atsaucīgi, atdevīgi un uzticīgi aktieri, kā arī radošie tehniskie darbinieki.
Reinis Suhanovs uz lielās skatuves veidos stāstu par latviešiem un viņu attiecībām ar laiku, modi un tradīcijām. Viņa iestudētajai “Ballītei” scenāriju veidos L.Gundars, savukārt Varim Braslam jau zināmu laiku ar šo pašu dramaturgu bija vienošanās par darbu, kas veltīts latviešu kora mūzikas pamatlicējam Jānim Cimzem, kuram šogad tika svinēta 200 gadu jubileja.
V.Brasla vienmēr ir pētījis latvietību un šādus darbus vienmēr ļoti gaidījusi un atbalstījusi viņa publika.
Šo latviešu autoru darbu īpatsvars mūsu repertuārā, man šķiet, ir labākā atbilde uz jautājumu, vai latviešu dramaturģijā ir krīze, un pārmetumu, ka latviešu darbus nestudē. Vajag tikai labu lugu un režisora ideju. Pavasarī mums būs arī “Maija un Paija”, kas papildinās latvisko darbu klāstu.
Protams, būs arī klasika. Sāksim ar Mārtiņa Eihes iestudēto “Romeo un Džuljetu”.
Mūsuprāt teātrī ir divi cilvēki, kuri ir šī laika Romeo un Džuljeta un tie ir Rūta Dišlere un Rihards Jakovels, varbūt tāpēc režisoram ienāca prātā doma par šo darbu. Viņi abi ir ļoti labdabīgi, gaiši, talantīgi jaunieši. Izrāde būs smagais gabals par traku pasauli, kurā ir divi jauni cilvēki. Izrāde taps LMT Mansarda zālē, un tā tiks veidota, domājot lielākoties par jauniešiem.
Tātad – turpināsiet piesaistīt arī jauno auditoriju?
Jā, mēs turpināsim uzrunāt jaunos.
Arī tas, ko R.Suhanovs dara, galvenokārt ir vairāk vērsts tieši uz jauniešiem.
Tad vēl no klasikas – Elmārs Seņkovs atkal ir šajā sezonā pie mums un viņš iestudēs Frīdriha Dīrenmata darbu “Spēlēsim Strindbergu”, kurā pēc maza pārtraukuma atgriezīsies Ieva Puķe. Arī Ivo Martinsons un Aigars Apinis. Jaunais Jānis Znotiņš iestudēs klasiku – Jūdžina O’Nīla “Mēness likteņa pabērniem” ar Māru Menniku galvenajā lomā. Šī būs kārtējā sezona, kur aktrisēm ir smagās, lielās un skaistās lomas.
Arī Dacei Eversai, kurai šogad bija liela jubileja, šajā sezonā būs ļoti brīnišķīgas lomas.
Felikss Deičs viņai studē lugu par Sāru Bernāru – Džona Marela “Atmiņas”, kur D.Eversa spēlēs kopā ar savu mīļo kolēģi Tālivaldi Lasmani. Šī izrāde vispār ir laimīgs unikums, jo F.Deičs ar abiem aktieriem saprotas vislabāk. Viņiem ir absolūta savstarpējā ķīmija un man šķiet ļoti skaisti, ka viņiem ir iespēja strādāt kopā.
Un otra nozīmīgā šīs sezonas loma D.Eversai būs pie Mihaila Gruzdova, kurš iestudē ģeniāla gruzīņu autora Rezo Gabriadzes darbu, kuram pagaidām nosaukumā ir rindas no kāda krievu dzejoļa “Kакая грусть – конeц аллеи”. Tāpat arī Inesei Mičulei būs jauns darbs – Vinja Delmara “Dodiet ceļu rītdienai”.
Kas ir lielākais jaunās sezonas izaicinājums teātrim?
Man ļoti negribētos kādam no šiem darbiem uzlikt to izaicinājuma smagumu, jo, pēc atsevišķiem gadījumiem, es jebko uzskatu par izaicinājumu.
Mākslā ir tā, ka nav tādas vienotas veiksmes formulas. Tu vari salikt vislabākos saskaitāmos un summa tik un tā var neiznākt.
Ir nepieciešama mākslas, profesionālisma un veiksmes kombinācija.
Līdz ar to, tā par izaicinājumu mēs varētu uzskatīt jebkuru darbu. Gan „Romeo un Džuljetas” uzvešanu šajā laikā, kad ir tik daudz redzētu versiju, gan Vara Braslas darbu par Cimzi, izrādot to mūsdienu auditorijai, gan arī jebkuru citu darbu.
Vai šajā sezonā ir gaidāmas izmaiņas aktieru sastāvā?
Šobrīd štatā gluži ne. Tomēr pie mums viesosies aktrises, kuras aizvietos Inesi Pudžu, kura joprojām ir mājās ar bērniņu. Jauno meiteņu mums ir ļoti maz, tādēļ pie mums teātrī viesosies Anta Aizupe, ko cilvēki jau pazīst no Augusta Strindberga „Jūlijas jaunkundzes” un Viljama Šekspīra „Makbeta” Vladislava Nastavševa režijā, un Alise Polačenko, kura patlaban ir bieži redzama televīzijas ekrānos.
A.Polačenko jau bija redzama Mihaila Bulgakova „Zojkina kvartira” Indras Rogas režijā, kur Alise dublēja Inesi Pudžu, bet nākamajā sezonā viņaibūs divas lielas lomas. Savukārt no puišiem teātrī viesosies Mārtiņš Upenieks, kurš jau bija Harolda Pintera „Siltumnīcā”, kas iestudēta Jāņa Znotiņa režijā. Pats Jānis Znotiņš kā aktieris būs R.Suhanova „Ballītē”. Šie aktieri gan pagaidām būs vien viesu statusā, bet skatītājiem būs redzamas jaunas sejas.
Vēl par gaidāmās sezonas jaunumiem – jau jūnijā informējāt par gaidāmu jauno mājaslapas dizainu. No šodienas tā kļūst pieejama. Kādas ir būtiskākās izmaiņas?
Jā, mājaslapa kādu laiku bija morāli novecojusi un tagad, līdz ar tehnoloģiju attīstību, esam padarījuši šo lapu modernāku, vieglāk uztveramu, pielietojamu un saprotamu.
Jaunajā dizainā esam izveidojuši arī plašākas sadaļas par pašiem māksliniekiem, lai informācija par viņiem būtu pilnīgāka, ar fotogrāfijām un citiem materiāliem.
Tāpat papildinātas vai izveidotas pavisam jaunas sadaļas, piemēram, zāļu plāni un teātra vēsture. Detaļas tad jau jāskatās katram pašam.
Noslēdzot mūsu sarunu – tad ar kādām sajūtām sagaidāt jauno sezonu?
Vasara ir paskrējusi tik ātri, ka, es pieļauju, tikai daži no viņiem būs patiešām atpūtušies (smej). Bet, ja tā nopietni, es domāju, ka mēs katru sezonu sākam ar kalnā kāpšanas sajūtu –
ir jākāpj, jāmēģina un tad gan jau viss izdosies.