Lasīšanas laiks: 3 min
Naudas taupīšana ir pareizais ceļš uz finansiālo labklājību un brīvību. Ietaupījumi, kas nepieciešami lielākiem pirkumiem, ir ļoti labs finansiāls atbalsts, taču nav nekas sliktāks kā naudas trūkums krīzes situācijās – ilgstošas slimības, avārijas vai smaga zaudējuma gadījumā. Tādēļ ietaupījumi ir tik svarīgi, jo tie uzlabo šīs nebaltās dienas, kalpojot kā finanšu spilvens neparedzētajās situācijās. Tomēr ikviens no mums zina, ka ietaupīt nav viegli. Daļai no cilvēku tas ir tādēļ, ka ir zemi ienākumi, citiem šķiet, ka tas ir sarežģīti un, iespējams, pat neizdevīgi sākt uzkrāt bankas kontā, jo jāsedz administratīvās izmaksas. Šie iemesli ir diezgan pamatoti, bet ikvienam no mums ir izvēle turpināt dzīvot dzīvi, kā līdz šim, vai to mainīt uz finansiālu stabilu, ieviešot uzkrājumu stratēģiju.
Pareizā pieeja
Pat, ja uzsākat taupīt, lai segtu īstermiņa parādsaistības, taupīšana ir ilgtermiņa process. Un jo garāks būs jūsu noteiktais termiņš, jo lielāks ieguvējs jūs būsiet gala rezultātā. Ja jums rodas jautājums, kā izvēlēties piemērotāko ilgtermiņa naudas taupības stratēģiju, tad atbilde ir šāda: pastāv virkne finanšu instrumentu un finanšu konsultantu padomi, kā izvēlēties stratēģiju un, kā veiksmīgi veidot uzkrājumus, taču maksimālo labumu jums sniegs stratēģija ar trim atslēgas vārdiem: attieksme, dzīvesveids un krājkonts.
Attieksmes maiņa
Cilvēku labvēlīgā attieksme pret patēriņa kultūru ir būtiskākais iemesls, kādēļ daudziem neizdodas ietaupīt naudu. Mūsdienu sabiedrībā valda preču kults – cilvēki spontāni iegādājas preces, kuras pat nav vajadzīgas, taču tās nepieciešamību nosaka modes tendence. Līdzīgi cilvēki rīkojas “bagāto cilvēku dzīves stila kulta” iespaidā, dzīvojot lielos apartamentos, braukājot dārgos automobiļos un dodoties tālos ceļojumos, lai gan to nemaz nevar atļauties. Tādēļ nereti tiek ņemts ātrais kredīts, lai apmierinātu savas vai sabiedrības uzspiestās iegribas. Esiet gudrāk nekā citi, un mainiet attieksmi pret tēriņiem, iegādājoties tikai tādas preces, kuras jums patiesi ir vajadzīgas.
Taupīšana kā dzīvesveids
Būsim godīgi – jūsu spējas ietaupīt naudu ir atkarīgas no tā, cik daudz brīvu finanšu līdzekļu jums rodas budžetā. Taču pat ar ierobežotu budžetu ir iespējams ietaupījums, ja jūs novērsīsiet finanšu “noplūdes”. Šis stratēģijas punkts lielā mērā ir saistīts ar iepriekšējo, jo, ja jūs iemācīsities atšķirt vajadzīgās preces no iegribu preces, tas būs pirmais solis uz jauna dzīvesveida piekopšanu, kā pamatā ir tērēt naudu apdomīgi. Taupīšana var kļūt par ieradumu, neatkarīgi no jūsu ienākumu līmeņa. Šeit pamatā ir princips neiztērēt visu, ko jūs nopelnat, un no katriem ienākumiem daļu atlikt.
Krājkonts
Neatkarīgi no tā, vai jūsu krājkonts ir cūciņas krājkasīte vai bankas konts, tas ir priekšnosacījums taupīšanas stratēģijas īstenošanai. Tas saistās ne tikai ar iekrāto naudas summu, bet arī ar atskaites punktu, ka esat īstenojis stratēģijas divus iepriekšējos punktus – esat atteicies no liekiem tēriņiem un esat mainījis savu finanšu pārdales paradumu. Ja jums šķiet, ka nav vērts atvērt krājkontu bankā, jo jūsu ikmēneša iemaksa būs pārāk niecīga, jūs maldāties. Pat, ja jūsu ienākumi ir pieticīgi, ir piemēroti bankas pakalpojumi, kas palīdz uzkrāt relatīvi nelielas summas, taču tās laika gaitā pieaug.
Stratēģijas, kā taupīt naudu, ir dažādas, un jūs varat izvēlēties sev piemērotāko, taču iesakām sākt ar šiem trim soļiem, kas būtībā neprasa rast papildus ienākumus vai būtiski mainīt savu dzīvi, bet gan padarīt taupīšanu par ieradumu, kas nodrošinās to, ka stratēģijai ir ilgtspēja un nodrošināta izdošanās. Jo ātrāk mainīsiet savus ieradumus, jo ātrāk varēsiet sākt dzīvot dzīvi, kādu jūs patiešām vēlaties.