Lasīšanas laiks: 2 min
Lai veicinātu meža cūku populācijas samazināšanu saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), arī Vidzemes mednieki varēs saņemt kompensācijas par nomedītajām cūkām, otrdien Latvijas Pašvaldību savienības seminārā teica Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis.
Viņš informēja, ka par nošautu meža cūku, ko mednieks nodos PVD, maksās 200 eiro kompensāciju, par sivēnu – 50 eiro, savukārt, ja mednieks gribēs gaļu paturēt, tad PVD maksās par paraugu.
Balodis informēja, ka rīkojums par kompensāciju izmaksu, visticamāk, tiks izdots otrdien. Kompensācijas varēs saņemt Naukšēnu, Rūjienas, Burtnieku, Valkas, Strenču un Beverīnas novadi.
“Taču vēlreiz gribu aicināt medniekus arī bez kompensācijām – tagad ir īstais laiks, ja grib medīt meža cūkas, jo pēc pusgada Latvijā tas iespējams būs baigais retums,” teica Balodis.
Arī Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš norādīja, ka Latgales pusē meža cūku populācija ir salīdzinoši veiksmīgi ierobežota, taču Latgalē tā nav bijusi liela arī iepriekš. Savukārt Vidzemē, kur ĀCM izplatījies, meža cūkas ir ļoti daudz.
“Man ir liels lūgums un arī prasība visiem medniekiem ļoti aktīvi iesaistīties meža cūku skaita būtiskā samazināšanā. Neviens pašlaik neprasa likvidēt meža cūkas kā sugu Latvijā, bet gan samazināt to skaitu tādā apjomā, lai tiešie kontakti būtu ļoti ļoti minimāli un, lai ĀCM nevar tālāk izplatīties,” teica Krēsliņš.
Jau ziņots, lai ierobežotu ĀCM izplatību Latvijā, rosinās nokaut apmēram 40 tūkstošus mājas cūku. Cūkas būs jāizkauj saimniecībās, kas atrodas izsludinātās ārkārtas situācijas teritorijās, un neievēro, vai nepietiekami ievēro biodrošības pasākumus.
Kompensācijas par nokautajām cūkām tiks izmaksātas visām saimniecībām, kuras dzīvniekus ir reģistrējušas – par vaislas dzīvniekiem kompensācija būs 115 eiro, par nobarojamām cūkām – 65 eiro, bet piena sivēniem – 25 eiro. Ja dzīvnieki būs veseli, gaļu varēs lietot uzturā, savukārt kompensācijas tiks izmaksātas ar nosacījumu, ka konkrētā saimniecība gadu cūkas neturēs.
Kopumā Āfrikas cūkas mēris Latvijā konstatēts 30 meža cūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās un šobrīd iznīcinātas 198 mājas cūkas.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.