Lasīšanas laiks: 2 min
Kamēr vēl turpinās šīs vasaras karstās dienas, SIA “Vidzemes slimnīca” speciālisti atgādina par to, kā pareizi uzvesties, lai atpūta ne pieaugušajiem, ne bērniem nebeigtos ārsta kabinetā.
Kā stāsta pediatre, bērnu slimību nodaļas ārste Elita Smoļina:
“Mazuļi vasarā var nokļūt slimnīcā pat pēc ilgstošas uzturēšanās karstā ēnā. Nemaz ne saulē.
Par nepieciešamību aizsargāt bērnus no saules vecāki laikam ir vairāk dzirdējuši. Grūtāk viņus ir pārliecināt, ka karstā vasaras dienā mazais var pārkarst arī paēnā, ar cepurīti galvā, bet zīdainis – ratiņos un arī nevēdinātā, karstā istabā.”
Pēc ārstes teiktā,
pārkaršanas pazīmes ir tas, ka mazulis kļuvis ļengans, vemj vai pat ir sākušies krampji.
Tādā gadījumā organisms ir tik ļoti atūdeņojies, ka bērnam tūlīt nepieciešama mediķu palīdzība.
Pārkaršana, ko izraisa svelme, un nepietiekama šķidruma uzņemšana, ir tipiska vasaras trauma zīdaiņiem un maziem, divus, trīs, četrus gadus veciem bērniem. Protams, arī lielāki bērni jāpieskata ne tikai upes vai ezera pludmalē, bet arī rotaļājoties smilšu kastē, pārbraucienā ar velosipēdu un citās vasaras aktivitātēs telpās un brīvā dabā.
Ārste iesaka ik pa laiciņam bērnam piedāvāt padzerties, vislabāk ūdeni vai nesaldinātu tēju,
nevis cukurotos gāzētos dzērienus. Vēdināt telpas, bet pastaigām svaigā gaisā izvēlēties vēsākās rīta vai vakara stundas, nevis pusdienlaiku, kad saule visstiprākā.
Pārkaršana jeb karstuma dūriens, tāpat kā saules dūriens, apdraud arī pieaugušos, kas ilgstoši uzturas karstā telpā, strādā dārzā, ogo mežā vai atpūšas pludmalē. Zīmīgas pazīmes, pēc ārstes teiktā, esot galvassāpes, slikta dūša, vemšana un paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Nav ieteicams saulē uzturēties dienas karstākajā laikā. Ja nu tomēr tas nepieciešams, tad vilkt vieglu, elpojošu apģērbu un galvassegu, vēlams izvairīties no lielas fiziskas piepūles, dzert daudz ūdens un nekādā gadījumā nelietot alkoholu.