Lasīšanas laiks: 3 min
Ņemot vērā nemainīgi augsto elektronegadījumu un elektrotraumu statistiku, AS “Sadales tīkls” (ST) uzsāk iedzīvotāju informēšanas pasākumus, aicinot apgūt un ievērot elektrodrošības pamatnoteikumus, informēja ST komunikācijas direktore Renāte Meļķe.
Lauku reģionos tuvojas ražas novākšanas laiks, kad ievērojami palielinās elektronegadījumu skaits, lauksaimniecības tehnikai pārraujot vai bojājot elektrolīnijas un radot nopietnus draudus tehnikas vadītājam un apkārtējiem. Tāpēc informatīvajām aktivitātēm pievienojies arī SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”.
2010.gadā elektrotraumas guva 64 iedzīvotāji, 2011.gadā – 66. 2012.gadā cietušo skaits sasniedza 79, savukārt pērn cieta 72 cilvēki. Šogad 6 mēnešos elektrotraumas guvuši jau 33 iedzīvotāji. To, ka iedzīvotāju informēšana par elektrodrošības pamatjautājumiem ir nepieciešama, apliecina “Sadales tīkla” veiktā aptauja portālā draugiem.lv. No 29 000 aptaujas dalībnieku, tikai puse jeb 52% zina, kā pareizi rīkoties: vispirms jāizslēdz kopējais elektrības drošības slēdzis!
Soļi, kas jāievēro elektronegadījuma situācijās:
- Jāatvieno elektrības strāva, izslēdzot mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi.
- Jāatvieno bojātā elektroierīce no elektrotīkla.
- Jāsniedz palīdzība cietušajam, zvanot glābšanas dienestam 112 un sekojot tā norādēm.
- Jāvēršas pie sertificēta elektriķa bojājumu novēršanai.
Nopietnas un dzīvībai bīstamas elektrotraumas gūst būvdarbu veicēji, kā arī mežizstrādē un lauksaimniecībā nodarbinātie. Elektrolīnijas bieži tiek pārrautas, izgāžot grants kravas, pārvietojot sastatnes, zāģējot vai izvedot no meža kokus, kā arī graudu kulšanas laikā, nepamanot labības lauka tuvumā esošās elektrības līnijas un iebraucot tajās ar kombainu.
Tieši tāpēc šogad visā Latvijā “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” rīkoja īpašus seminārus lauksaimniecībā nodarbinātajiem, lai informētu par drošības pasākumu ievērošanu un pareizu rīcību šādu negadījumu situācijās.
2012.gadā tika reģistrēti 97 elektrolīniju pārraušanas gadījumi un 69 balstu bojājumi, 2013.gadā attiecīgi 118 un 79, bet šā gada 6 mēnešos 51 un 36 negadījumi.
Veicot dažādus darbus elektrolīniju tuvumā, ir jāievēro Aizsargjoslu likuma norma – šādās vietās ir aizliegts bez saskaņošanas braukt ar mašīnām un mehānismiem, kā arī strādāt ar lauksaimniecības tehniku, kuras augstums, mērot no ceļa (zemes) virsmas, pārsniedz 4,5 metrus.
Rīcība elektronegadījumā, ja lauksaimniecības, mežistrādes, būvniecības vai cita specializētā tehnika aizskārusi elektrības vadus:
- Vadītājam no tehnikas jādodas prom vismaz 8 metru attālumā, neatraujot kājas vienu no otras, – jāšļūc vai jālec, abas kājas turot kopā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Ja viena kāja tiek atrauta, noslēdzas tā dēvētā “elektriskā ķēde’ un sekas var būt letālas.
- Nekavējoties jāzvana glābšanas dienestam 112 un jāinformē par negadījumu.
- Nekādā ziņā nedrīkst tuvoties avārijas vietai un pieļaut citu personu piekļuvi bīstamajai zonai, kamēr nav atslēgta elektrība.
Lai informētu iedzīvotājus par elektrodrošības pamatjautājumiem un rīcību, ja noticis elektronegadījums, AS “Sadales tīkls” ir sagatavojusi arī informatīvu bukletu. To mājsaimniecībām piegādās ST speciālisti, ierodoties veikt ikgadējo elektrotīklu apkopi vai remontdarbus.