Lasīšanas laiks: 5 min
Tie, kuri pastaigājas gar Gauju, ir ievērojuši, ka netālu no Valmieras Mūzikas skolas atrodas sarkana ķieģeļu ēka. Taču ne visi zina to, ka katru trešdienu turp dodas zemnieki un mājražotāji no tuvākām un tālākām vietām, lai atvestu valmieriešiem savu saražoto vai izaudzēto produkciju.
Pašreizējā Valmieras tiešās pirkšanas pulciņa koordinatore Kate Glika, iepazīstinot ar pieejamo produktu klāstu atzīst, ka šeit ir pieejams gandrīz viss, sākot ar maizi un, beidzot ar gaļas izstrādājumiem. “Kopš iepērkos šeit, uz lielveikalu tikpat kā neeju”, atzīst Kate.
Piegādātājiem var uzticēties
Kate iestājusies tiešās pirkšanas pulciņā pirms aptuveni trim gadiem, kad viņas meitiņai palicis pusotrs gads. “Par to, ka Valmierā ir vieta, kur iespējams iegādāties bioloģisku pārtiku, es uzzināju no mammas, kurai par to izstāstīja jogas pasniedzēja. Pēc tam man atlika tikai uzrakstīt e-pastu par to, ka vēlos iesaistīties, un jau pēc neilga brīža es biju viena no tiešās pirkšanas pulciņa dalībniecēm.”
“Esmu ļoti priecīga, ka šeit nonācu, jo uzturs man vienmēr ir bijis ļoti svarīgs,” norāda Kate. “Protams, kad gaidīju bērniņu, vēl pastiprinātāk sāku pievērst uzmanību tam, ko ēdu. Manai vecmāmiņai un arī vīra mammai ir dārzs, kurā izaudzētais tiek visai ģimenei, tāpēc arī es izmantoju iespēju un izvēlos pagatavot pašu dārzā audzētu kartupeli vai burkānu, nevis tādu, kura izcelsme nav zināma. Protams, šajos dārziņos nav pieejams pilnīgi viss. Pārējos produktus, kuri man nepieciešami, es varu atrast, iepērkoties tiešās pirkšanas pulciņā, jo, pirmkārt, šeit daudzām saimniecībām pieder apkurināmās siltumnīcas, tādēļ daudzi dārzeņi un zaļumi ir pieejami agrāk, kā arī šeit iespējams iegādāties produkciju, kura nav pieejama nekur citur.”
Kate uzskata, ka, iepērkoties šajā pulciņā, nav jāuztraucas par to, ka tevi varētu apkrāpt, vai arī prece, kuru uzdod par vietējo, patiesībā nemaz tāda nav. “Lai arī, protams, zemnieku piedāvājums ir jākontrolē, tomēr šis produktu iegādes veids ir daudz uzticamāks. Turklāt,
ja es vēlos, varu arī aizbraukt ciemos pie piegādātājiem un apskatīt, kā, piemēram, aug dārzeņi, kurus pērku no viņiem.”
Tiešajā pirkšanā viss ir tāds pats, kā paša dārzā audzēts
Lai arī jau tagad pulciņa dalībnieku groziņi pildīti ar dažādiem pavasara labumiem – dīgstiem, dažādiem zaļumiem, kā arī konditorejas izstrādājumiem un graudaugu produktiem, vasarā, kad gatavojas daudzi augļi un dārzeņi, pircēju groziņi burtiski lūzt no pārpilnības ar dabas veltēm un citiem produktiem, kurus atveduši zemnieki un mājražotāji.
Kopš iestāšanās tiešās pirkšanas pulciņā, Kate ļoti reti apmeklē lielveikalus, jo visu nepieciešamo iegādājas lielākoties no zemniekiem. “Protams, ja man kaut kas ir steidzami vajadzīgs, es mēdzu arī aiziet uz tirgu, taču arī tur es iepērkos tikai pie zināmiem pārdevējiem.”
“Ir jādomā par savu uzturu, jo tu taču esi tas, ko tu ēd. Viss apēstais atspoguļojas ne tikai mūsu izskatā, bet arī veselībā.”
Mainās iepirkšanās paradumi
Kate stāsta, ka iesaistīšanās tiešās pirkšanas pulciņā ir mainījusi arī viņas iepirkšanās paradumus. Ja agrāk gandrīz katru dienu tika mērots ceļš uz lielveikalu, lai iegādātos pārtiku, tad tagad ir laikus jāsaplāno to, cik daudz un kas ir nepieciešams, jo zemnieki produktus piegādā reizi nedēļā – trešdienā. “Tu aizej un nopērc tik daudz, lai pietiktu visai nākamajai nedēļai. Gan man pašai, gan arī pazīstamiem cilvēkiem, kuri tikko iesaistījušies šajā pulciņā, sākumā nav viegli mainīt iepirkšanās paradumus. Taču pēc laika tas kļūst par dzīvesveidu.”
Pulciņa darbības pamatā – brīvprātības princips
Tiešās pirkšanas pulciņā šobrīd ir reģistrēti vairāk nekā 60 dalībnieku, taču regulāri iepērkas aptuveni 30 – 40 cilvēku. Lielākā daļa no tiem ir ģimenes ar bērniem vai jaunās māmiņas. “Skaits nemitīgi mainās, jo kāds aiziet, cits atnāk, savukārt vēl ir arī tādi, kuri dažādu iemeslu dēļ uz brīdi pārtrauc iepirkšanos pulciņā jeb, kā mēs sakām, paņem pauzi, jo ir pārāk daudz citu darbu vai arī tiek gaidīts ģimenes pieaugums,” teic Kate.
Dalība tiešās pirkšanas pulciņā neaprobežojas tikai ar produktu iegādāšanos. Trešdienās, kad piegādātāji atved savu produkciju, un cilvēki nāk tai pakaļ, ir nepieciešams, lai kāds to visu kontrolē. Tādēļ, balstoties uz brīvprātības principa, katru nedēļu kāds no pulciņa dalībniekiem darbojas kā kārtošanas vai izdales dežurants.
Tiešās pirkšanas pulciņā šobrīd ir iesaistījušies 24 piegādātāji. To vidū ir ne tikai zemnieku saimniecības, bet arī piemājas saimniecības, mājražotāji u.c. no Valmieras apkārtnes, Limbažiem, Rūjienas, Krimuldas novada un citām vietām.
Vai pirkt tikai no bioloģiskām saimniecībām?
Kā atklāj Kate, šobrīd tiešās pirkšanas pulciņos visā Latvijā norit pāriešana uz produkcijas iegādāšanos tikai no bioloģiskajām saimniecībām.
Arī Valmieras pulciņā ir tādi piegādātāji, kuriem nav sertifikāta, kas apliecinātu bioloģisko ražošanu. “Taču tas nebūt nenozīmē, ka viņu produkcija ir sliktāka. Ir tādi cilvēki, kuri nav ieinteresēti iegūt šādu sertifikātu, jo tas prasa finansiālus ieguldījumus un arī laiku. Kad Valmieras pulciņā norisinājās balsošana par to, vai mēs atstājam sarakstā tikai tos piegādātājus, kuriem ir sertifikāti, dalībnieku viedoklis dalījās gandrīz vienādās daļās, kā rezultātā mēs palikām pie esošā varianta.”
Piegādātājiem – ne tikai atpazīstamība, bet arī labas atsauksmes
Zemnieku saimniecības “Kaņepītes” saimniece Dita Mitničuka no Kocēniem stāsta, ka viņi darbojas tiešās pirkšanas pulciņā jau kopš tā nodibināšanas brīža. Ģimenes uzņēmums piedāvā pircējiem iegādāties dažādus bioloģiskos graudaugu produktus – auzu pārslas, miltus, grūbas u.c. Vaicāta par pieprasījumu pēc produkcijas, saimniece norāda, ka tas stabils. “Ir produkti, kurus pircēji ir iecienījuši, tāpēc tos pērk regulāri,” norāda Dita.
Arnis un Solvita Siliņi vada piemājas saimniecību “Bierņi”. No Smiltenes novada Grundzāles pagasta katru trešdienu ceļo plašs dārzeņu klāsts, kā arī salāti (gan svaigie, gan konservētie) un dažādi zaļumi. Par to, ka pastāv iespēja pārdot savu produkciju tiešās pirkšanas pulciņā, Solvita uzzinājusi no kaimiņienes, kura pirmā sākusi ar to sadarboties. Pieprasījums esot mainīgs, dažreiz cilvēki pasūtot daudz kartupeļu, citreiz dod priekšroku bietēm un salātiem. Savukārt zaļumi esot pieprasīti visu sezonu.
Labdien. Es vēlētos pievienoties šim pulciņam. Kas man jādara- jādodas trešdien uz tirgošanās vietu?
Sveika Elīna! Raksti man uz k.glika@gmail.com savu vārdu, uzvārdu, e-pastu, kontakttelefonu. Aizsutisu pulcina noteikumus, ja piekritisi, tad pievienosu tevi dalibnieku sarakstam!:)
Labdien. Vai vajag obligāti pievienoties, tāpat nevar aiziet uz veikaliņu un nopirkt kas ir uz vietas?
Sveiki,
Jasaprot, ka tiesa pirksana nav veikals:) zemnieki produkciju sagatavo pec musu pasutijuma tabulas sanemsanas. Izlasiet vairak http://www.tiesapirksana.lv – tur ir video un skaidrojumi, ka tas viss notiek!
Vai valsts iestādes jau ir vērsušas savu bardzību pret šādu pasākumu?
Gribētos arī pidalīties