Lasīšanas laiks: 2 min
Kopš jūlija sākuma Vidzemes slimnīcā pieejams izmeklējums ar modernu jaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu “Olympus EVIS EXERA III”.
Ārste gastroenteroloģe endoskopiste Rita Baurovska, kas strādā ar jauno iekārtu, atzīst, ka
pacients var nesajust atšķirību – viņu izmeklē ar jauno vai veco endoskopu, toties starpību novērtē speciālists,
jo “Olympus EVIS EXERA III” nav vienkārši jaunāks un uzlabots vecā parauga modelis. Jauno endoskopu R.Baurovska salīdzina ar mikroskopu ārsta rokās, kas nodrošina unikālas, vēl nebijušas diagnostikas iespējas, un tam ir svarīga nozīme gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.
“Speciālais gaismas filtrs gļotādas apskatē ļauj atšķirt patoloģiskus audus no normāliem jau pašā slimības sākumā.
Pateicoties 170 grādu platleņķa redzeslaukam, ir vieglāk noteikt gļotādas izmaiņas un tātad – arī precīzāku diagnozi. Var iegūt augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kas ļauj novērtēt visniecīgākās izmaiņas gļotādas struktūrā, ja nepieciešams izvērtēt kādu konkrētu vietu, izmeklējuma laikā attēlus iespējams arī palielināt līdz pat šūnu līmenim. Tāpat būtiski ir uzlabota iekārtas vadības sistēma, kas atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam, dotas ļoti plašas attēlu dokumentēšanas un salīdzināšanas iespējas, kas palīdz sekot pacienta atveseļošanās procesam,” atzīmēja R.Baurovska.
Pēc viņas teiktā, ar endoskopu veicamas augšējās endoskopijas jeb gastroskopijas, kad caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce. Tās galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu.
Augšējā endoskopija ir vienīgā metode gremošanas orgānu izmeklēšanā un ārstēšanā, kas ļauj izmeklēt barības vadu, kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu no iekšpuses
un veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības – paņemt gļotādas paraugus tālākai mikroskopiskai izpētei, izgriezt polipus, apturēt asiņošanu, veikt injekcijas, izņemt svešķermeņus, piemēram, norītu pogu vai šašlika gabalu.
Tā ir arī visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu, čūlu un jaunveidojumu diagnostikai un ārstēšanai,
norādīja ārste.
Ar jauno endoskopu veicama arī apakšējā endoskopija jeb kolonoskopija, kas nozīmē resnās zarnas izmeklēšanu. Lai atvieglotu izmeklējuma norisi, jaunajam kolonoskopam ir būtiski uzlabota endoskopa ievadāmā daļa. Endoskopa optisko ierīču augstā izšķirtspēja un vadīšanas tehnoloģiju uzlabojumi palīdz kvalitatīvi novērtēt resnās un taisnās zarnas gļotādu un pamanīt jelkādas patoloģiskas izmaiņas.
Arī kolonoskopijas laikā var veikt dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības – paņemt gļotādas paraugus analīzēm, likvidēt polipus un apturēt asiņošanu. Kā atzīmēja R.Baurovska, endoskopijas
izmeklējumi notiek narkozē, anesteziologa uzraudzībā.
Endoskopiju veikšanai nepieciešams ģimenes ārsta vai cita ārsta speciālista nosūtījums. Piešķirtās kvotas ietvaros izmeklējumu apmaksā valsts, ārpus kvotas tas ir maksas pakalpojums.
Kā liecina paziņojums par iepirkuma procedūras rezultātiem, endoskopijas sistēmu slimnīca īrē no SIA “Olympus Lavia” par līgumcenu 77 924,88 eiro apmērā.