Lasīšanas laiks: 4 min
Viens no pamatnoteikumiem labai mutes veselībai neapšaubāmi ir laba mutes un zobu higiēna, kura ietver gan pacienta ikdienas zobu kopšanu mājās, gan profesionālo zobu higiēnu 2 reizes gadā, gan veselīga uztura ievērošanu.
Ļoti svarīgi ir jau agrā vecumā pieradināt bērnu pie pareizas zobu tīrīšanas tehnikas. Ikviens piekritīs, ka zobu labošana vai izraušana nav tas patīkamākais piedzīvojums, ko ikdienā vēlamies izbaudīt atkal un atkal. Un, lai tiešām mazinātu zobu caurumu veidošanās risku, ir vērts ņemt talkā jaunākos zinātnieku izgudrojumus kariesa novēršanai un cukurskābju neitralizēšanai. Ir pasākumi, kuri var palīdzēt aizkavēt bērnu zobu kariesa rašanos. Viens no tiem ir silantu uzklāšana uz zobiem.
Daba mums nodrošinājusi divas «zobu paaudzes» – piena vai pagaidu zobus un pastāvīgus pieaugušā cilvēka zobus. Tomēr daudzi vecāki uzskata, ja piena zobi iet bojā vai tiek zaudēti kariesa dēļ, tad nav pamata raizēm, jo izaugs taču īstie. Zobārsti gan brīdina, ja piena zobu zaudēšana notiek ātrāk, kā paredzēts, tas sekmē zobu un smaganu, kā arī ortodontiskās problēmas. Piena zobiem ir milzīga loma bērna žokļa veidošanās procesā. ja kāda zoba trūkst vai tas iet bojā priekšlaicīgi, tas veicinās nepareizu sakodienu. Tieši tāpēc jau no pirmā dzīves gada ir jāpieradina bērns pie regulāras mutes higiēnas un zobu tīrīšanas.
Parasti zobu maiņa sākas 5-7 gadu vecumā un notiek simetriski abās žokļa pusēs. Šajā vecumā aug aizmugurējie pastāvīgie zobi, kuri nenomainās un bieži vien tie bojājas paši pirmie, tāpēc tiem būtu jāaplicē minētie silanti. Zobu maiņa parasti sākas ar apakšējiem zobiem.
Bērna pirmajos mēnešos un zobu šķilšanās laikā iesaka lietot aptiekās nopērkamus gelus, kas paredzēti lietošanai bērniem, lai novērstu sāpes un iekaisumu. Tāpat, bez speciāliem geliem aptiekā var nopirkt silikona birstītes, ar kuru palīdzību var viegli masēt smaganas, tādējādi stimulējot zobu izšķilšanos. Zobu tīrīšana jau kopš pirmā zobiņa parādīšanās ir nozīmīga, jo tas pieradina un iemāca mazuli, ka mutes higiēna ir svarīgs ikdienas rituāls. Zobu birstīte jāizvēlas atbilstoši vecumam un ne retāk kā ik pēc 3 mēnešiem tā ir jāmaina. Vecumu, kuram birstīte paredzēta, var redzēt uz iepakojuma. Maziem bērniem ieteicams tīrīt zobus vairākas reizes dienā – no rīta (pēc brokastīm), pusdienlaikā (pirms diendusas) un vakarā (pirms gulētiešanas). Mūsdienās var iegādāties speciālas mazuļu zobu pastas tiem, kas vēl neprot zobu pastu izspļaut un pēc zobu tīrīšanas izskalot muti.
Jaunākās tendences zobu aizsardzībai no kariesa, īpaši bērniem, ir jau iepriekš minētie silanti. Silanti ir unikāls, profilaktisks līdzeklis pret pastāvīgo zobu bojāšanos, ko izmanto tikai profesionāļi zobārstniecības klīnikā, uzklājot uz lielo un mazo pastāvīgo dzerokļu kožamajām virsmām. Tas ir fluoru saturošs, plastisks, gaismā cietējošs profilaktisks līdzeklis, ko izmanto augšžokļa un apakšžokļa pastāvīgajiem lielajiem un mazajiem dzerokļiem, lai pasargātu no kariesa.
Silanti var būt gan caurspīdīgi, balti un krāsaini. Krāsainos silantus ir vieglāk kontrolēt, un arī paši vecāki var laicīgi ievērot izmaiņas, gadījumā, ja pārklājums pazudis, vai tajā ir parādījusies pora. Caurspīdīgie silanti uz zobiem nav redzami. Tie turas uz zobiem no gada līdz pat desmit gadiem, bet tas ir atkarīgs no katra pacienta sakodiena, zobu higiēnas un uztura.
Silantus parasti liek bērniem uz pilnīgi veseliem sānu zobiem pēc pusgada, kad zobi ir pilnībā izšķīlušies.
Iepriekš rūpīgi notīrītā, veselā zoba rievā tiek iepildīts neliels daudzums speciāla materiāla. Sacietējot, silants paliek gluds, slidens. Zoba rievas tiek izlīdzinātas un zobu ir vieglāk tīrīt, jo materiāls viegli pulējas un neveido uz sevis aplikumu. Silanti veicina kvalitatīvu zobu tīrīšanu, bet neaizstāj to. Ja zobus netīrīs, kariess parādīsies uz zoba kakliņa vai kontaktvirsmas. Nav patiess arī apgalvojums, ka zem silantiem vairojas mikrobi un veidojas caurums. Zoba rieviņu sākotnēji rūpīgi notīra, lai pārliecinātos par kariesa neesamību. Ja rieva ir ar pigmentiem vai ļoti dziļa, emaljas robežās tiek veikta papildus procedūra un tikai tad pildīts silants.
Silanti kalpo kā aizsargbarjera zobam, pasargājot to no skābēm un cukuriem, kas nelabvēlīgi ietekmē zobu kožamās virsmas un ir galvenie kariesa izraisītāji. Baktēriju pieķeršanās spēja zoba fisūrām samazinās. Zem silanta baktēriju skaits samazinās par 50%. Cukurs zem silanta netiek. Tādejādi bojājums neprogresē, turklāt silants izdala fluoru.
Informācijas avots: http://www.adenta.lv/lv/info-pacientiem/ja-bernam-bail-no-zobarsta!-ka-izvairtities-no-berna-zobu-kariesa/