Lasīšanas laiks: 2 min
Melānijas Vanagas muzejā Amatas novadā ir atklāta inovatīva virtuāla ekspozīcija “Esi pats!”, kas atklāj piecu deportētu bērnu pieredzi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja ekspozīcijas autore Elīna Kalniņa.
Ekspozīcija ir pieejama bez maksas tās virtuālajā mājvietā un to var apmeklēt ikviens, kam pieejams dators ar vidēji jaudīgu interneta pieslēgumu.
Ekspozīcijas varoņus – piecgadīgos Intu Broku, Andri Eglīti un Ivaru Kārkliņu, astoņgadīgo Alni Vanagu un vienpadsmit gadīgo Ilgu Hāgemani, kā arī viņu vecākus- totalitārā padomju vara nepamatoti apsūdzēja “dzimtenes nodevībā”. Par spīti ciešanām un bezcerībai viņi izdzīvoja. Katra bērna stāsts ir varoņdarbs viņa ceļā uz pieauguša cilvēka dzīvi. Varoņdarbs, kas ir Latvijas vēstures mantojuma daļa un tāpēc nozīmīgs ikvienam Latvijas iedzīvotājam.
Ekspozīcija balstīta Amatas novadnieces un rakstnieces Melānijas Vanagas autobiogrāfiskajā darbā “Veļupes krastā”, kas latviešu literatūrā ir viens no spilgtākajiem vēstījumiem par Staļina režīma noziegumiem pret cilvēci.
“Ekspozīcija radīta ar mērķi palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem, izdzīvot globalizācijas un informatīvā kara apstākļos, kad ir vitāli svarīgi zināt savu pagātni un saprast sevi,” ekspozīcijas autore.
Jaunās ekspozīcijas galvenā mērķauditorija ir pusaudži un jaunieši, tāpēc satura izveidē tika iesaistīt 17 bērni, pusaudži un jaunieši, kas dzīvo, mācās vai kā citādi jūtas piederīgi Amatas novadam. Viņi skaņu studijā ierunāja represēto stāstus, lai ekspozīcijā apmeklētajam tie būtu pieejami audio formātā. Stāstiem tika veidots īpašs skaņu dizains, kura autors ir skaņu dizainers Mārtiņš Roķis. Ekspozīcijas programmatūras autors ir Jānis Caune.