Lasīšanas laiks: 3 min
21.martā Valmiermuižā ar Vidzemes pašvaldību priekšsēdētājiem un uzņēmējdarbības speciālistiem tikās Gruzijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Teimurazs Džandžalija (Teimuraz Janjalia). Vidzemes plānošanas reģiona organizētās tikšanās laikā vēstnieks prezentēja aktuālos jautājumus par Gruzijas ekonomiku un sadarbības iespējām starp abu valstu uzņēmējiem, informē Jānis Rubulis, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā.
T.Džandžalija uzrunā klātesošos iepazīstināja ar Gruzijas ekonomikas raksturojumu, uzsverot pēdējos gados piedzīvoto izaugsmi: “Gruzija vēsturiski bija un ir tranzītvalsts – tā atrodas starp Melno un Kaspijas jūru. Par Gruzijas ekonomisko izaugsmi liecina tas, ka pēdējos sešos-septiņos gados IKP ir audzis vairāk nekā divas reizes, savukārt budžets kopš 2003. gada ir palielinājies aptuveni 6,5 reizes. Šobrīd Gruzijai ir asociācijas līgums ar Eiropas Savienību, līdz ar to tā jau savā ziņā ir tuvāka ES valstīm. 2008. gada karš ar Krieviju un globālā ekonomikas krīze bija galvenie iemesli, kāpēc investīciju apjoms Gruzijā pirms vairākiem gadiem bija zemāks, bet šobrīd uzņēmēju interese par mūsu valsti atgriežas,” norādīja T. Džandžalija.
Gruzijas vēstnieks informēja, ka viņus interesē ne tikai eksporta sadarbības iespējas, bet arī pieredzes apmaiņa starp Latvijas un Gruzijas uzņēmējiem, kā arī ir vēlme palīdzēt kontaktu un informācijas iegūšanā par Gruzijas uzņēmējdarbības vidi.
“Uzņēmējdarbībai Gruzijā ir maz ierobežojumu – nepieciešamo procedūru izmaksas ir zemas, tās tiek nokārtotas ātri, turklāt ārzemniekiem nav būtiski papildu slogi uzņēmējdarbības uzsākšanai mūsu valstī,” informēja vēstnieks. Zemais birokrātijas slogs ir cieši saistāms arī ar zemo korupcijas līmeni, ko apliecina arī starptautisko organizāciju atzinums, skaidroja T. Džandžalija.
Pēc Gruzijas vēstnieka prezentācijas klātesošie diskutēja par iespējām veicināt sadarbību starp Latviju un Gruziju. Gan pirms Gruzijas vēstnieka vizītes, gan tikšanās laikā vairāku pašvaldību speciālisti interesējās par Gruzijas panākumiem vīna ražošanā un lauksaimniecībā, īpaši aitkopības nozarē, kur saredz sadarbības iespējas un potenciālu Gruzijas noieta tirgū. Vēstnieks uzsvēra, ka Gruzijas uzņēmējdarbības vides pēdējo gadu tendence ir attīstīt un ražot īpaši veselīgus un kvalitatīvus produktus. Tā ir arī viena no ekonomiskās specializācijas nozarēm Vidzemes plānošanas reģiona attīstības stratēģijā, līdz ar to ir iespējams meklēt sadarbības iespējas ar Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasteri. Pašvaldību priekšsēdētāji un uzņēmējdarbības speciālisti, pārzinot savu vietējo uzņēmēju vēlmes, vienojās par tālākām darbībām, lai konkrēti saņemtu informāciju par jautājumiem, kas interesē katra novada uzņēmējus.
“Drīzumā Latviju apmeklēs Gruzijas ārlietu ministrs, un viņa vizītes laikā Rīgā tiks organizēts Latvijas-Gruzijas biznesa forums. Gruzijā jau ir noskaidroti uzņēmēji, kuri dosies uz Rīgu, savukārt mēs šobrīd apzinām ieinteresētos dalībniekus no Latvijas,” skaidroja Gruzijas vēstnieks. Diskusiju laikā vēstnieks un pašvaldību pārstāvji vienojās, kas iespēju robežās paši un arī viņu pašvaldību uzņēmēji apmeklēs šo forumu.
Gruzijas vēstniekam bija iespēja uzklausīt arī vietējā Vidzemes uzņēmēja – Valmiermuižas alus darītavas saimnieka Aigara Ruņģa pieredzi, kā attīsta savu biznesa modeli, sadarbojoties ar vietējiem uzņēmējiem un izmantojot to potenciālu tūrisma attīstība. A. Ruņģis uzsvēra, ka “sava uzņēmuma attīstībai lielāko uzsvaru lieku uz sadarbības aspektu un dalību dažādos nozares klasteros, kas salīdzinoši bieži veiksmīgi izpaužas gan kā jaunu produktu attīstība, gan kā iespēja piedāvāt jaunus pakalpojumus“. Valmiermuižas alus darītava ir veiksmīgs piemērs, kā Latvijas uzņēmējs spēj veiksmīgi attīstīties par primāro mērķi izvirzot kvalitāti, nevis kvantitāti, kas ir arī Gruzijas uzņēmēju konkurētspējīgā priekšrocība.
Tikšanās ar Gruzijas vēstnieku, Vidzemes plānošanas reģionu un pašvaldībām ir pirmais solis tālākai sadarbībai ar Gruziju un lieliska iespēja dibināt kontaktus, lai palīdzētu uzņēmējiem meklēt jaunus noieta un sadarbības tirgus.