Lasīšanas laiks: 4 min
Ar dzīvi Valmierā kopumā ir apmierināti 97,8% valmieriešu, kas ir par 5,8% vairāk nekā gadu iepriekš, liecina Valmieras pilsētas pašvaldības veiktā iedzīvotāju aptauja.
Kā būtiskākos ieguvumus dzīvei Valmierā respondenti min pilsētas stabilo attīstību, sakārtotību, atbalstu uzņēmējdarbībai, ielu apgaismotību, kompaktumu, kā arī piedāvāto pakalpojumu un atpūtas iespēju pieejamību.
Vērtējot Valmieras pilsētā īstenotos un uzsāktos projektus 2015.gadā pēc to nozīmības pilsētai, visaugstāk valmierieši vērtējuši gājēju un velobraucēju celiņu atjaunošanu ielās vai to posmos (93,6%), jaunā peldbaseina būvniecību pie Vidzemes Olimpiskā centra un stāvlaukuma izveidošanu pie Vidzemes slimnīcas Alvila Freimaņa ielā (abiem projektiem 91,4%), kāpņu rekonstruēšanu pie Valterkalniņa Bruņinieku ielā 3 (90%), Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas torņa atjaunošanu (89,1%), gājēju tilta pār Rātsupīti Bruņinieku ielā 1 atjaunošanu (87,8%), sabiedrisko tualešu atjaunošanu pilsētas centrā (87,2%), kā arī Brīvības ielas rekonstruēšanu (87%).
Valmierieši uzskata, ka prioritāri nepieciešams pilnveidot pārvietojamo tualešu uzturēšanu, grantēto ielu uzturēšanu, jāuzlabo pašvaldības sniegtais atbalsts ģimenēm, veselības aprūpes pakalpojumi, jāpilnveido uzņēmējdarbības veicināšanas pasākumi, kā arī jāpalielina ielu bedrīšu veiktie remontdarbi.
Tāpat respondenti aicina uzlabot piedāvāto mūžizglītības kursu piedāvājumu un atvērt Valmierā vēl kādas Latvijas augstskolas filiāli.
Atbildot uz jautājumu par svarīgākajiem darbiem Valmierā 2016.gadā, iedzīvotāji bijuši tālredzīgi, bet tajā pašā laikā apdomīgi un racionāli.
Pašvaldībai primāri jāturpina iesāktie lielie projekti – daudzdzīvokļu īres nama celtniecība, jaunā peldbaseina būvniecība un Valmieras industriālā parka attīstība.
Tāpat jāīsteno Vecpuišu parka labiekārtošana, jāveic nepārtraukta ielu stāvokļa uzlabošana, jāieplāno jaunu rotaļu laukumu izveide gan namu pagalmos, gan publiskās vietās, jāpilnveido pašvaldības policijas darbs, jāattīsta veloceliņu infrastruktūra, jānodrošina jaunu darbavietu izveide, jāuzsāk Jāņparka un Vienības laukuma sakārtošana, jāveic Valmieras Kultūras centra rekonstrukcija, jāsakopj tirgus laukums (privātīpašums), jāveic Gaujas krastu labiekārtošana, piemēram, promenādes izveide no Valmieras Mūzikas skolas līdz Dzelzs tiltam. Tāpat izskanējušas arī vērienīgu projektu idejas, piemēram, vēl viena tilta būvniecība pār Gauju, koka arhitektūras atjaunošana Limbažu ielā un jaunas estrādes celtniecība tuvāk pilsētas centram.
Iedzīvotāji iestājas par to, ka prioritāri nepieciešams labiekārtot Vecpuišu parku, Vanšu tilta apkārtni/Pauku priedes, Dzelzs tilta apkārtni, Gaujas labo krastu uz abām pusēm no Valmieras Mūzikas skolas, atpūtas parku pie Jāņa Daliņa stadiona un estrādes, kā arī jāsakārto Valmieras dzelzceļa stacijas apkārtne.
Tāpat iedzīvotāji lūdz neaizmirst par Lucas skvēru, estrādi, Ziloņu ielu un Valmieras viduslaiku nocietinājuma Zilā bastiona atbalsta mūriem, Skulptūrdārza, Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” pagalma un Karātavu kalniņa labiekārtošanu.
Lai Valmieras pilsētvide kļūtu pievilcīgāka, valmierieši uzskata, ka, pirmkārt, nepieciešams veikt ielu remontdarbus, apzāģēt vecos un bīstamos kokus, to vietā iestādot jaunus, palielināt apgaismoto teritoriju skaitu, izveidot jaunus soliņus un atkritumu urnas.
Iedzīvotāji arī iestājas par to, ka pašvaldībai jāturpina līdzfinansēt daudzdzīvokļu namu pagalmu labiekārtošana, jāizvieto pilsētā kvalitatīva video novērošanas sistēma, jāizveido aktīvās atpūtas un āra vingrošanas laukumi, kā arī jārada kāds jauns, interesants tūrisma apskates objekts gan valmieriešiem, gan pilsētas viesiem.
Aptaujas dalībnieki pauž sašutumu par kavēšanos ar Valmieras Kultūras centra rekonstrukcijas darbiem, salīdzinoši lielo graustu skaitu Valmieras pilsētā, teritorijas nesakoptību pilsētas nomalēs, apstādījumu vienveidību un suņu pastaigu parka neesamību pilsētā.
Jautājot, kādas ir galvenās iezīmes, kas Valmieru atšķir no citām pilsētām Latvijā, iedzīvotāji uzskata, ka tā ir pilsētas sakārtotība, attīstība, tai cauri plūstošā Gauja, Valmieras latviskums un pilsētā mītošais Valmieras Drāmas teātris. Valmierieši paši sevi raksturo kā pilsētas patriotus, draudzīgus, aktīvus, izglītotus, atsaucīgus, laipnus, izpalīdzīgus, strādīgus, atvērtus, radošus, pozitīvus, uzņēmīgus un kultūru baudošus cilvēkus. Savukārt trīs galvenās Valmieras kā pilsētas vērtības ir paši tās cilvēki, daba un sakoptība.
Iedzīvotāju aptaujā piedalījās 413 valmieriešu. Lai dati būtu ticami – attiecināmi uz kopējo valmieriešu skaitu (pēc PMLP datiem 01.01.2016. – 25 093) – minimāli bija nepieciešams saņemt 378 anketas.
No kopējā respondentu skaita 68,9% ir sievietes, bet 31,1% – vīrieši. Visbiežāk anketu aizpildījuši respondenti vecumā no 26 līdz 45 gadiem (48,6%) ar augstāko izglītību (57,9%). Aktīvākie aptaujas dalībnieki bijuši privāta uzņēmuma darbinieki (27,2%), valsts/pašvaldības iestādes darbinieki (27%) un pensionāri (15,9%).
No kopējā respondentu skaita 82,2% ir deklarējuši savu dzīvesvietu Valmierā, savukārt 17,8% to deklarējušies citur (galvenokārt apkārtējos novados un Rīgā). Kā liecina aptaujas dalībnieku sniegtās atbildes, lai iedzīvotāji deklarētu dzīvesvietu Valmierā, pašvaldībai būtu jāatrisina dzīvojamā fonda problēmas, jāpalielina darbavietu skaits, jāpilnveido atbalsts ģimenēm, kā arī jādomā par bonusu sistēmu Valmierā deklarētiem iedzīvotājiem.
Detalizēti ar aptaujas rezultātiem elektroniski var iepazīties Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapas www.valmiera.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Valmieras iedzīvotāju aptaujas 2016 rezultāti”.