Lasīšanas laiks: 3 min
“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.
Parastie gremošanas sistēmas infekciju izraisītāji kucēniem
Kucēniem viena no biežākajām slimībām ir caureja. Lielākoties tai par iemeslu ir infekciju izraisītāji, tā saucamie enteropatogēni, tāpēc ka tie ietekmē gremošanas sistēmu. Nesen veiktā zinātniskā pētījumā ir novērots, ka 77,1 % kucēnu ir vismaz viena enteropatogēna infekcija.
Infekciju izraisītāji pieder pie dažādām grupām, bet kopumā tā ir īsta “ļaundaru asociācija”. Dažus no tiem aplūkosim tuvāk.
Vīrusi
Vīruss ir mikroorganisms, kas pats nespēj vairoties, tādēļ vairošanās vajadzībām tas izmanto citu šūnu, procesa laikā to parasti sagraujot. Kucēniem visbiežāk ir sastopams parvovīruss – briesmīgais asiņojoša gastroenterīta izraisītājs – un koronavīruss, tomēr nesen veiktos pētījumos ir atklāta jauna slimību izraisītāju grupa – astrovīrusi. To izraisītās infekcijas parasti ir saistītas viegliem līdz smagiem simptomiem gremošanas sistēmā, piemēram, caureju, vemšanu un sāpēm vēderā.
Parvovīrusam ir piemērotas tās šūnas, kas strauji vairojas. Ja kuce ar to inficējas grūsnības laikā, vīruss var ietekmēt augli. Mazu kucēnu organismā šie vīrusi veido kolonijas kuņģa-zarnu trakta šūnās, jo tās strauji atjaunojas. Šo šūnu sagraušana izraisa asiņošanu un atbrīvo vairāk vīrusu, kas savukārt inficē citas šūnas. Ar to ir izskaidrojama straujā slimības progresēšana un bieži vien postošais iznākums.
Suņu koronavīruss izraisa enterītu – zarnu iekaisumu. Šīs infekcijas galvenā klīniskā pazīme ir ūdeņaina caureja. Protams, ja vienlaikus ir arī citu patogēnu infekcija, stāvoklis drīz kļūst bīstams, jo parasti vēl nenobriedusī imūnsistēma tiek strauji pārspēta.
Baktērijas
Baktērijas dabiski atrodas gremošanas sistēma, īpaši resnajā zarnā, un labvēlīgās baktērijas taisnajā zarnā gādā par barības sagremošanas beidzamo posmu. Šajā procesā šīs baktērijas ražo taukskābes ar īsām molekulu ķēdēm – enterocītu (zarnu šūnu) barošanai nepieciešamo “degvielu”. Nepatogēnās (labvēlīgās) baktērijas aizņem zarnas un atstāj mazāk barības ļaundabīgajām baktērijām. Tās arī nomierina lokālo imūnsistēmu, mazinot iekaisumu. Savukārt ļaundabīgās baktērijas, piemēram, Campylobacter un Salmonella, izraisa caureju, turklāt Salmonella var izraisīt slimību, kas tiek saukta par salmonelozi – ģeneralizētu un pat letālu infekciju. Bieži vien bakteriālās infekcijas ir saistītas ar ūdens vai barības piesārņojumu, īpaši tad, ja tiek dota termiski neapstrādāta barība. Tā kā kucēnu nenobriedušajai imūnsistēmai nav pietiekamu aizsargspēju, tie ir pakļauti lielākam riskam nekā pieauguši suņi.
Parazīti
Gremošanas sistēmā var būt daudzi parazīti. Kucēniem tie var izraisīt caureju, un pēc nonākšanas vidē tie var apdraudēt arī cilvēkus, īpaši bērnus. Sīkie parazīti, piemēram, kokcīdijas, lamblijas vai trihomonas, kas ir atklājamas tikai mikroskopiski, var ietekmēt gremošanas sistēmas veselību, un to klātbūtne bieži ir saistīta ar netipiskiem izkārnījumiem. Tārpi bieži mēdz būt jau tikko piedzimušu kucēnu gremošanas traktā. Kuces grūsnības laikā dažu tās organismā snaudošie parazītu kāpuri atkal aktivizējas. Tā kā tie spēj šķērsot placentāro barjeru un inficēt dzemdē esošos kucēnus, kucei var atnesties jau ar parazītiem inficēti mazuļi. Ja kucēni nav attārpoti, tiem var rasties caureja, kā arī aizkavēties augšana. Turklāt šie parazīti var izraisīt zoonozes (inficēt cilvēkus), tāpēc regulāra attārpošana ir ļoti svarīga.
* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines