Lasīšanas laiks: 2 min
Šogad SIA “ZAAO” akcijā bez maksas savākti 1300 kubikmetri skābbarības ruļļu plēvju, kas ir daudzkārt vairāk nekā citus gadus, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Leimane.
Šā gada pavasara mēnešos un vasaras sākumā SIA “ZAAO” veica lauksaimniecībā izmantoto skābbarības ruļļu plēvju bezmaksas savākšanu no zemnieku saimniecībām un individuāliem saimniekiem. Akcijā savākts ievērojams daudzums ar skābbarības ruļļu plēvēm, skābbarības bedru pārklājamajām plēvēm, polipropilēna minerālmēslu BIG-BAG maisiem, plastmasas kannām un mucām, līdz ar to ir pamats uzskatīt, ka izdevies mazināt videi nodarīto kaitējumu, kas nereti rodas, dedzinot vai aprokot minētos iepakojuma materiālus, norādīja Z.Leimane.
Viņa arī pieļāva, ka līdz ar akciju vairākiem saimniekiem izdevies ieekonomēt arī savus finanšu līdzekļus, jo plēves un kannas nav izmestas konteineros pie nešķirotiem sadzīves atkritumiem, bet gan bez maksas nodotas kā sašķirots, otrreizējai pārstrādei derīgs materiāls.
Kopumā akcijas laikā šogad savākti 1300 kubikmetri minētā iepakojuma, lai arī pērn izdevās savākt vien 700 kubikmetrus, bet 2012.gadā – 170 kubikmetrus. Kā atzīmēja Z.Leimane, ievērojami audzis arī akcijas klientu skaits. Ja 2012.gadā iespēju bez maksas izvest izlietotās skābbarības ruļļu plēves izmantoja vien 20 klienti, tad šogad akcijas dalībnieku skaits bijis jau 170.
Kā norādīja Z.Leimane, skābbarības ruļļu plēves un citus ar skābbarības sagatavošanu saistītus iepakojuma materiālus nodeva klienti no Alojas, Amatas, Apes, Balvu, Beverīnas, Burtnieku, Cēsu, Gulbenes, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Krimuldas, Līgatnes, Limbažu, Mazsalacas, Naukšēnu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Smiltenes, Strenču, Valkas, Vecpiebalgas un Viļakas novadiem.
Kā atzīmēja “ZAAO”, – dažāda veida skābbarības plēves, minerālmēslu maisus, plastmasas kannas un mucas nedrīkst dedzināt, jo tās degšanas procesā izdala kaitīgus savienojumus, kas uzkrājas gaisā, augsnē un ūdenī, tādējādi piesārņojot vidi. Minētos materiālus nedrīkst arī aprakt, jo, lai tie sadalītos, nepieciešami vairāki simti gadu. Turpretim ZAAO savāktās plēves nogādā reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe”, kur tās sagatavo nodošanai pārstrādei. No nodotā materiāla tiek izgatavotas granulas, kuras kalpo par izejmateriālu dažādu plastmasas izstrādājumu ražošanai.