Lasīšanas laiks: 3 min
16. un 17.martā Valmierā norisinājās izglītības līderu forums “Iespēju tilts”. Šodien, 17.martā, ar plenārsesiju, praktiskajām darbnīcām un iedvesmojošiem stāstiem tas noslēgts.
Foruma otrā diena bija veltīta sākumskolas izglītībai ar pamattēmu, kā attīstīt prasmi mācīties, jo liela daļa zināšanu, ko iegūst šodien, nebūs noderīgas pēc pieciem gadiem, un kā sabalansēt obligāto mācību saturu ar prasmju veidošanu. Dalībnieki pulcējās plenārsesijā, kuras tēmas bija “Kompetenču pieeja vispārējā izglītībā: mērķi un izaicinājumi” un “Skolotāju profesionālā kompetence mācīt mācīties: pašreizējā situācija un perspektīvas”. Vēlāk notika praktiskās darbnīcas, kurās skolotāji un izglītības speciālisti dalījās pieredzē, kā attīstīt skolēniem prasmi mācīties.
Foruma laikā pirmo reizi plašākai publikai prezentēti Latvijas skolu mācību stundu plāni, kas tika sagatavoti un īstenoti starptautiskajā akcijā “Pasaules lielākā mācību stunda”. Desmit no tiem iekļauti arī elektroniskā publikācijā, ko izdevusi UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.
Savukārt ar iedvesmojošu stāstu konferences izskaņā uzstājās Artis Žentiņš, BMX braucējs, 2006. gada Eiropas čempionāta bronzas medaļnieks, aicinot saskatīt prieku un iedvesmu, ko dod darbs ar bērniem, un to nepazaudēt. Tāpat arī nepadoties grūtību priekšā un saskatīt iespējas. Klātesošos iedvesmoja arī Sandra Kropa, žurnāliste, TV un radio raidījumu vadītāja, kura pastāstīja, kur varējusi pabūt un kādos ar zinātni saistītos notikumos būt klāt, pateicoties vēlmei izzināt, ko viņa pēc skolas beigšanas turpina īstenot arī profesionālajā dzīvē. Savukārt Dana Narvaiša, biedrības “Cēsu Jaunā sākumskola” vadītāja, stāstu sāka par bērnu ar “grūtu” galvu – par sevi, atklājot, ka sākumā daudzi uzskatījuši, ka viņai nebūšot viegli, bet Danas izaugsmi veicināja un mācībās palīdzēja prasme vērot, ko viņa aicina izmantot arī darbā ar bērniem.
“Skolēni ir tagadne. Agrāk varēja teikt, ka bērni ir mūsu nākotne, jo tad bija skaidrāks redzējums, par ko viņi kļūs. Esmu noņēmusi no sevis šo lielo spiedienu – gatavot bērnus kaut kam, ko nezinām. Skolēni ir tagadne, viņiem ir jāmāca tas, kas nepieciešams tagad, lai viņi iegūtās zināšanas var izmantot tagad. Ja dzīvosim tagadnē, nākotni nekad nenokavēsim!”
aicināja D.Narvaiša. Tāpat arī viņa norādīja, ka skolotājiem vairāk jāapzinās, ka šī profesija ir svarīga un ka viņi dara cēlu darbu. “Lai gan tas izskan vārdos, vai novēlam savam bērnam kļūt par skolotāju? Skolotājs ir viena no svarīgākajām profesijām, mums pašiem, neskatoties uz grūtībām, ir jāiemācās to novērtēt un svinēt.”
Jau informējām, ka forums apvienoja vairāk nekā 600 dalībnieku – skolu vadītājus, skolotājus, skolēnus un viņu vecākus no visas Latvijas, lai diskutētu, kā veicināt prasmi mācīties, apvienojot jaunās pedagoģijas (dziļmācīšanās), telpas un tehnoloģiju dimensijas katrā skolā un klasē.
Forumu organizēja izglītības uzņēmums “Lielvārds” sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, Valsts Izglītības satura centru un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.