Lasīšanas laiks: 2 min
Lai arī stopēšana nav drošs ceļošanas veids, tomēr to izmanto un akceptē tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. Tā nav droša ne tikai stopētājam, bet arī autovadītājam, kas izvēlējies viņu vest. Drošības kompānijas “GRIFS AG” eksperti sagatavojuši ieteikumus autovadītājiem saskarsmē ar stopētājiem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja uzņēmuma pārstāve Inese Artemjeva.
“Autovadītājs, kurš piekrīt apstāties vai vest stopētāju, uzņemas noteiktu risku, kas saistīts ar satiksmes un personīgo drošību, tomēr to iespējams samazināt līdz minimumam, ievērojot dažādus drošības principus,” uzsver “GRIFS AG” Korporatīvo klientu apsardzes vadītājs Uģis Začs.
Eksperti iesaka neuzņemt stopētāju vietā, kur ir aizliegts apstāties un, pirms nogriezties no ceļa, lai uzņemtu stopētāju, jāizvērtē satiksmes intensitāte, attālumi no citām automašīnām. Tā ir stopotāja atbildība, kur viņš nolēmis stāvēt, tomēr, ja tas ir pretrunā ar satiksmes noteikumiem, tā jau kļūst par autovadītāja atbildību – apstāties vai neapstāties.
Parasti ir konkrētas vietas, kurās pulcējas stopētāji un lielākoties viņiem ir plakāti ar uzrakstītu gala mērķi.
Jābūt maksimāli uzmanīgiem, ja vēlaties palīdzēt stopētājam, kurš atrodas kādā šaubīgā vietā,
piemēram, meža vidū, norāda eksperti. Vienmēr jānovērtē apkārt esošā situācija – var gadīties, ka tuvumā slēpjas kāds ļaunprātis un stopētājs ir tikai kā ēsma.
Lai arī nav iespējams garantēt, ka neatgadīsies nekas nepatīkams, tomēr, vēl pirms automašīnā tiek uzņemts stopētājs, autovadītājs var novērtēt viņa uzvedību.
Ķermeņa valoda pasaka daudz vairāk, nekā vārdi, tādēļ jāuzticas savai intuīcijai. Ja kaut kas stopētāja rīcībā rada aizdomas, labāk turpināt ceļu vienam.
Pirmajai sarunai ar stopētāju arī ir liela nozīme, tas palīdzēs vēl labāk iepazīt potenciālo ceļabiedru, tādēļ to nevajag novērtēt pārāk zemu, norāda eksperti. Der pajautāt, kāds ir brauciena vai ceļojuma galamērķis, jo tas dos laiku gan vēlreiz novērtēt stopētāju, gan arī sniegs papildus informāciju par cilvēku un viņa motivāciju.
Kad autovadītājs ir izlēmis un stopētājs ir piekritis sēsties mašīnā, jāvienojas par automašīnas “iekšējās kārtības noteikumiem”, kurus nosaka autovadītājs, piemēram, piesprādzēties, nesmēķēt un nelietot alkoholu vai narkotikas salonā vai tamlīdzīgi. Cilvēks, kurš šos noteiktumus ievērotu nelabprāt, noteikti to izrādītu vismaz ar ķermeņa valodu vai sejas izteiksmi. Savukārt autovadītājam jābūt viesmīlīgam un jārespektē jaunā ceļabiedra privātā telpa.