Lasīšanas laiks: 3 min
16. un 17.martā Valmieras sākumskolā norisinās jau sestais Latvijas izglītības līderu forums “Iespēju tilts.”
“Kā panākt, ka skolās izveidojam tādu mācību vidi, kas veicina un motivē skolēnu mācīšanos tagad un sagatavo mācībām visa mūža garumā – ir konferences abu dienu vienojošā tēma. Kā panākt, ka jaunās paaudzes degsme, kas ir viņu acīs, ienākot skolā pirmo reizi, nepazūd līdz skolas beigšanai, studiju laikā un visa mūža garumā,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Aivars Gribusts, pasākuma dibinātājs un organizators, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” dibinātājs un vadītājs. To var panākt, mainoties attiecībām starp skolēniem un skolotājiem, pedagogam vairs neesot tikai informācijas sniedzējam, bet gan izziņas procesa aktivizētājam un organizētājam. Liela nozīme ir arī telpām un tehnoloģijām.
“Vairs neder no rūpniecības laikiem nākusī sistēma, kur skolotāji un skolēni sēž viens otram pretī rindās. Novērojam problēmu, ka skolotāji nezina, kā rīkoties brīdī, ja audzēkņi neklausās. Tad meklēti piespiedu mehānismi, nevis domāts par motivācijas katalizatoriem – iesaistīšanās, sadarbība, savstarpēja saziņa, atgriezeniskā saite, nemitīga informācijas apmaiņa. Tam var nākt talkā tehnoloģijas. Iemesls, kāpēc tehnoloģijas līdz šim nenes pietiekamu pienesumu – mēs tās esam mēģinājuši ielikt vecajā mācību procesā.”
Forumam ir aktīvas iesaistes forma. Arī “Lielvārds” skolotāju profesionālās pilnveides programmas veidotas aktīvā darbības formā, tāpēc guvušas labu novērtējumu.
“Jāapzinās, ka skolotāji un skolēni nav tikai klausītāji. Skolotājam ir jābūt labākajam skolēnam klasē. Lai notiktu pārmaiņas, jāiesaistās visiem, to nevar izdarīt tikai direktors, tikai skolas komanda bez vadības, tāpat svarīgi, ka piedalās skolēni un vecāki, tāpēc šogad foruma jaunā iezīme ir, ka tajā piedalās arī skolēni.”
A.Gribusts norāda, ka Latvijā pārmaiņas ir jūtamas. “Esmu pārliecināts, ka varējām attīstīties daudz straujāk, esam nokavējuši attīstības ātrumu, bet varam to panākt, jo Latvijā skolotāji un skolēni ir radoši, darboties griboši, jāmēģina spēki vērst uz to, lai nepazustu šī degsme.”
Rīt, 17. martā, norisināsies sākumskolu skolotāju konference ar pamattēmu, kā veidot prasmi mācīties, jo liela daļa zināšanu, ko iegūst šodien, nebūs noderīgas pēc pieciem gadiem. Kā sabalansēt obligāto mācību saturu ar prasmju veidošanu, būs rītdienas plenāro sesiju un darbnīcu mērķis. Rīt foruma laikā Valmierā pirmo reizi plašākai publikai tiks prezentēti Latvijas skolu mācību stundu plāni, kas tika sagatavoti un īstenoti starptautiskajā akcijā “Pasaules lielākā mācību stunda”. Desmit no tiem iekļauti arī elektroniskā publikācijā, ko izdevusi UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.
Jau informējām, ka forums apvieno vairāk nekā 600 dalībnieku – skolu vadītājus, skolotājus, skolēnus un viņu vecākus no visas Latvijas, lai diskutētu, kā veicināt prasmi mācīties, apvienojot jaunās pedagoģijas (dziļmācīšanās), telpas un tehnoloģiju dimensijas katrā skolā un klasē.
Pilna pasākuma programma pieejama šeit.
Forumu organizē izglītības uzņēmums “Lielvārds” sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, Valsts Izglītības satura centru un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.