Lasīšanas laiks: 3 min
16. un 17.martā Valmieras sākumskolā norisināsies jau sestais Latvijas izglītības līderu forums “Iespēju tilts.” Šogad notikums apvienos vairāk nekā 600 dalībnieku – skolu vadītājus, skolotājus, skolēnus un viņu vecākus no visas Latvijas, lai diskutētu, kā veicināt prasmi mācīties, apvienojot jaunās pedagoģijas (dziļmācīšanās), telpas un tehnoloģiju dimensijas katrā skolā un klasē, informē Andris Gribusts, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” Kompetences centra vadītājs.
Šī gada foruma tēma izriet no fakta, ka mūsdienu izglītības sistēma joprojām sakņojas rūpniecības ēras modelī, kas paredz zināšanu nodošanu skolēniem no kāda ārēja avota – skolotāja, grāmatas, skolas. Taču jau šobrīd izglītības eksperti visā pasaulē diskutē par nepieciešamību mainīt mācīšanās vidi, padarot to atbilstošu mūsdienu bērniem un jauniešiem, kuri mācās un gūst pieredzi visu laiku – tiešsaistē, klasē, koncertā, bibliotēkā, ikvienā dzīves situācijā. Pētījumi rāda, ka atbilstoši mūsdienu prasībām iekārtota mācību vide var uzlabot skolēnu sasniegumus pat par 25%.
“Svarīgi saprast, ka mūsdienu izglītībā vairs nav vienas pareizās atbildes. Ir tikai nebeidzams izziņas process, attīstot prasmes, gūstot pieredzi un pilnveidojot zināšanas. Tāpat ir ar mūsdienīgu mācību vidi, kas atspoguļo šodienas zināšanu sabiedrības veidošanu – vairs nav viena pareizā veida, kā un ko mācīt. Taču praksē redzam, ka tieši šāda elastīga pieeja un izvēles brīvība izglītībā strādājošajiem rada vislielāko neziņu, tāpēc foruma mērķis ir parādīt orientierus, kas palīdz nonākt pie pārdomātiem lēmumiem, vadot un veicinot pārmaiņas savā skolā vai klasē. Ar jaunu pieeju telpas, tehnoloģiju un dziļmācīšanās pedagoģijas savienošanā skola var daudz labāk bērnos un jauniešos attīstīt prasmes, kas mūsdienu pasaulē ir nozīmīgākas nekā faktu kopumu pārzināšana – sadarbošanās prasmes, radošums, kritiskā domāšana, pilsoniskums, rakstura pilnveide un komunikācijas prasme,” uzsver Aivars Gribusts, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” dibinātājs un vadītājs.
“Skolu telpas cauri gadsimtiem ir veidojušās dažādi: gan ideoloģijas estētisko standartu diktētas, gan izejot no tirgū pieejamajiem būvniecības materiāliem, gan izvietotas pielāgotās ēkās. Ir vērts pamanīt situācijas, kad telpas un apkārtne neredzami ietekmē mūsu uzvedību, jo tas ved pie apziņas, ka ar telpu mēs varam ietekmēt cilvēku attiecības. Atbrīvojoties no aizspriedumiem un ieklausoties savās sajūtās, mums ir iespēja radīt vidi, kas veicina mācīšanās procesu vēl neredzētā kvalitātē,” stāsta Miķelis Putrāms, biroja “MADE arhitekti” vadītājs.
“”Iespēju Tilta” programma iemieso pāreju uz jauna veida izglītību, kas saprot, ka ar faktu iegaumēšanu un lekcijām ir grūti sagatavot cilvēkus modernās dzīves izaicinājumiem. Jauna pieeja izglītībai arī ir nepieciešama, lai veicinātu spējas un ieradumus, kas ir svarīgi “QUO tu domā” – spēju labi aizstāvēt savu viedokli, spēju kritiski izvērtēt citu cilvēku teikto un vēlmi būt sabiedriski aktīvam. Mēs priecāsimies “Iespēju Tiltā” palīdzēt nodrošināt konstruktīvas sarunas, lai visi klātesošie var dalīties ar savu pieredzi izglītības kvalitātes uzlabošanā,” norāda Mārtiņš Vaivars, nevalstiskās organizācijas (NVO) “Quo Tu domā? līdzdibinātājs un valdes loceklis.
Foruma ietvaros dalībniekiem būs iespēja piedalīties diskusijās un darbnīcās, ko vadīs:
- Mārtiņš Vaivars, NVO “Quo Tu domā? līdzdibinātājs un valdes loceklis
- Inga Spriņģe, Baltijas Pētnieciskās žurnālistikas centra dibinātāja un redaktore
- Dace Namsone, LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra vadītāja un vadošā pētniece
- Miķelis Putrāms, biroja “MADE arhitekti” vadītājs, 2012.gada Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas ieguvējs par Saldus Mūzikas un Mākslas skolu
- Kristaps Ozoliņš, atgriezeniskās saites iegūšanas platformas “Edurio” izglītības attīstības vadītājs
- Aivars Gribusts, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” dibinātājs un vadītājs
- Andris Gribusts, izglītības uzņēmuma “Lielvārds” Kompetences centra vadītājs un Latvijas Izglītības tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis.
Pilna pasākuma programma pieejama šeit.
Forumu organizē izglītības uzņēmums “Lielvārds” sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, Valsts Izglītības satura centru un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.