Lasīšanas laiks: < 1 min
Laists klajā Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātē (SZF) tapis pētījumus “Latviešu kapusvētki: Identitātes rituāls”, kas vēsta par kapusvētku vēsturi un šodienu Latvijā, aģentūra BNS uzzināja LU.
Grāmatā aplūkota kapusvētku tradīcijas ģenēze, vēsture un mūsdienu tradīcija. Pētījums ietver materiālu, kas iegūts trīs gadu laikā, veicot kapusvētku novērojumus, anketējot un intervējot to dalībniekus. Monogrāfijas saturu papildina fotogrāfijas no cilvēku personīgajiem ģimenes albumiem, arhīvu un muzeju krājumiem, kā arī no kapusvētku norises vietām, veicot svētku norises novērojumus dažādās Latvijas kapsētās.
Pētījumu laidis klajā apgāds “Mansards” un tā autores ir komunikācijas zinātnes doktora grāda pretendente Laura Uzule un SZF profesore Vita Zelče. “Kapusvētki ir savdabīga latviešu kultūrprakse un tradīcija, kas tiek kopta kapsētās, kur atdusas latvieši, neatkarīgi no viņu konfesionālās piederības. Latviešu kapusvētki savulaik tapa kā īpatns vērtību sakausējums, savijoties pagāniskajai un kristīgajai tradīcijai un rituāliem, lokālajai un nacionālajai identitātei, kā arī modernā laikmeta publiskās telpas, sabiedrisko un kultūras aktivitāšu mijiedarbībā,” tā latviešu kapusvētkus raksturo grāmatas autores.
Grāmata par latviešu kapusvētkiem tapusi valsts pētījumu programmas “Nacionālā identitāte” projekta “Latvijas sociālā atmiņa un identitāte” ietvaros. Grāmatas izdošanu atbalstījis arī Valsts Kultūrkapitāla fonds. Tā iznākusi apgāda “Mansards” veidotajā sērijā “imperfectum”.