Lasīšanas laiks: 2 min
Baltijas valstu lauksaimnieku lūgums par papildu finansiālo atbalstu no Eiropas Komisijas (EK) nav neiespējams, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Ministru prezidents Māris Kučinskis.
“Nevarētu vērtēt, kā neiespējamus šoreiz. Protams, sāp arī mums, bet nenoliegšu, ka lielākais spiediens Eiropas Savienībā (ES) šajā jautājumā nāk no lielajām valstīm. Piemēram, Francijā piena cena ir nokritusies, bet, dod Dievs, mūsējiem būtu tāda cena,” teica Kučinskis.
Viņš atzīmēja, ka tādēļ šis jautājums ES šobrīd ir aktualizēts. “Es domāju, ka tur ir izredzes un zemkopības ministrs Jānis Dūkalvs cienīgi aizstāvēs mūsu intereses,” teica premjers.
Jau vēstīts, ka Baltijas valstu lauksaimnieku organizācijas nosūtījušas vēstuli Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības komisāram Filam Hoganam ar lūgumu ieviest virkni pasākumu, kas palīdzētu mazināt tirgus krīzi Baltijas reģionā.
Vēstuli ir parakstījušas triju Baltijas valstu lauksaimnieku organizācijas un tajā norādīts, ka lauksaimniecības produkcijas cenu kritums nav apstājies un zemnieki turpina ciest zaudējumus Krievijas embargo un globālā tirgus svārstību dēļ. Baltijas lauksaimnieki vēstulē arī norāda, ka EK Lauksaimniecības ģenerāldirektorāta piešķirtais ārkārtas pabalsts nozarei nav kompensējis krīzes radītos zaudējumus.
“Mēs lūdzam sagatavot ES ilgtermiņa stratēģiju tirgus krīžu pārvarēšanai, kas palīdzētu mazināt zaudējumus lauksaimniecības sektorā un uzlabotu tirgus pārvaldību pārprodukcijas gadījumos vismaz divus turpmākos gadus. Mēs aicinām EK rast labākos risinājumus tirgus krīžu pārvarēšanai lauksaimniecībā, jo īpaši Baltijas valstīs,” teikts vēstulē.
Lauksaimnieku organizāciju pārstāvji norāda, ka Latvijā no 2014.gada augustam līdz šā gada augustam piena nozarē nekompensētie zaudējumi sasniegs 96 miljonus eiro, bet zaudējumi cūkgaļas nozarē – 24 miljonus eiro. Savukārt Igaunijā zaudējumi piena nozarei – 67 miljoni eiro, bet cūkgaļas sektoram – 15 miljoni eiro. Lietuvas piena nozares zaudējumi gadā sasniedz 150 miljonus eiro.
Baltijas valstu lauksaimnieki vēstulē aicina ES nekavējoties ieviest mērķtiecīgus atbalsta pasākumus, lai novērstu saimniecību bankrotu vilni Baltijas valstīs. Vēstulē EK tiek aicināta ieviest stimulējošus pasākumus lauksaimnieku sadarbības veicināšanai, piemēram, kooperatīvu pārstrādes attīstībai un produktu noieta veicināšanai
Ziņots arī, ka EK pērn 15.septembrī ES lauksaimniecības ministru padomes neformālajā sanāksmē Luksemburgā piedāvāja atbalstam Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm piešķirt 8,5 miljonus eiro. Kopējais finansējums tirgus krīzes risināšanai ir 500 miljoni eiro. Tostarp 420 miljoni eiro sadalīti dalībvalstu starpā, par pamatu ņemot dalībvalstu piena apmēru pēdējā – 2014./2015. kvotas gadā, piena cenas starpību, salīdzinot ar ES vidējo, Krievijas embargo un sausuma ietekmi un cūkgaļas cenas samazinājumu.