Lasīšanas laiks: 4 min
Nav noslēpums, ka daudzviet pasaulē strauji sarūk dzeramā ūdens resursi, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par ūdens taupīšanas iespējām. Neskatoties uz to, ka Latvijā vēl aizvien ir bagātīgi ūdens krājumi, tie ir jātaupa arī mums, jo pārmērīgs ūdens patēriņš nav vienīgā problēma – lietojot ūdeni mājsaimniecības vajadzībām, ūdens parasti tiek piesārņots, tādējādi nodarot kaitējumu apkārtējajai videi.
Ūdens taupīšanas padomi vannasistabā un tualetē
- Kamēr tīrāt zobus vai saziepējat rokas, aizgrieziet ūdens krānu, lai tas lieki netecētu. Atveriet to vien tad, kad nepieciešams izskalot muti vai noskalot rokas. Vēl vairāk ūdens iespējams ietaupīt, mutes skalošanai paredzēto ūdeni ielejot krūzītē.
- Ievietojiet tualetes poda skalojamajā kastē speciālu dozatoru, kas paredzēts ūdens apmēra samazināšanai katrā ūdens nolaišanas reizē. Patērētā ūdens daudzumu iespējams samazināt arī, skalojamās kastes ūdens līmeni noregulējot no 10 uz 5 litriem, kā arī izvēloties tualetes podu ar divām ūdens noskalošanas pogām, no kurām viena atbrīvo mazāku daudzumu ūdens, bet otra – lielāku.
- Klozetpods ir ideāli piemērota vieta lietota ūdens atkārtotai lietošanai. Lietotu ūdeni, piemēram, no vannas nevis nolaidiet notekā, bet gan ielejiet klozetpoda skalojamajā kastē.
- Būsim atklāti, lai noskalotu urīnu, nav nepieciešams nolaist visu skalojamās kastes saturu – pietiek pavisam nedaudz pieturēt kastes pogu, tādējādi atbrīvojot tikai nelielu daudzumu ūdens.
- Ja jums ir nepieciešams ātri noskaloties, izmantojiet dušu, nevis vannu, kuras piepildīšanai nepieciešams trīs reizes vairāk ūdens. Šī iemesla dēļ, ja vien iespējams, izvēlieties savā mājoklī ierīkot dušu, nevis vannu.
- Samaziniet laiku, ko pavadāt mazgājoties dušā, lai tekošais ūdens nelietderīgi neaizplūstu kanalizācijā.
- Netīro veļu mazgājiet tikai tad, kad varat piepildīt veļasmašīnu pilnu. Ja kāda no netīrajām drēbēm jums ir nepieciešama ātrāk, mazgājiet to ar rokām. Lielāko daļu veļasmašīnu iespējams iestatīt mazāka veļas daudzuma mazgāšanai, tāpēc, ja vien iespējams, izmantojiet šo priekšrocību.
Ūdens taupīšanas padomi virtuvē
- Netīros traukus trauku mazgājamajā mašīnā mazgājiet vien tad, kad varat piepildīt to pilnu. Mūsdienīgas trauku mazgājamās mašīnas iespējams ieprogrammēt noteikta trauku daudzuma mazgāšanai, kas ļauj ekonomiski mazgāt arī nelielu daudzumu trauku.
- Ja kāds no netīrajiem traukiem jums ir nepieciešams steidzami, nomazgājiet to ar rokām, tomēr nemazgājiet katru trauku atsevišķi zem tekoša ūdens, bet gan aizsprostotā un līdz pusei ar ūdeni piepildītā izlietnē. Šādam nolūkam lieliski der divdaļīgā izlietnē, kur vienā pusē trauki tiek mazgāti, bet otrā skaloti.
- Arī mazgājot traukus, neturiet vaļā ūdens krānu – atveriet to vien tad, kad nepieciešams noskalot traukus.
- Sāciet ar tīrāko trauku mazgāšanu, bet netīrākos mazgājiet pēc tam. Īpaši netīrus un taukainus traukus sākumā noslaukiet ar papīra dvieli, tādējādi ieekonomējot ūdeni uz to atmiekšķēšanu.
- Lai atkausētu sasaldētus produktus, nelieciet tos zem tekoša ūdens strūklas, bet gan laicīgi ielieciet ledusskapī vai mikroviļņu krāsnī.
- Mazgājot augļus un dārzeņus, ja vien iespējams, aizsprostojiet izlietni un piepildiet to ar ūdeni, lai nebūtu katrs auglis un dārzenis jāmazgā atsevišķi, lielu ūdens daudzumu nelietderīgi nopludinot kanalizācijā.
- Ja jūs dodat priekšroku vēsa ūdens dzeršanai, piepildiet krūzi ar krāna ūdeni un ielieciet to ledusskapī. Atvēsinot ūdeni ledusskapī, jums nevajadzēs turēt atgrieztu ūdens krānu, lai sagaidītu dzeršanai piemērotu auksto ūdeni.
- Vārot vai sutinot ēdienu, pārlejiet to ar minimālu ūdens daudzumu, lai liekais ūdens nelietderīgi neiztvaikotu.
- Tvaicējiet produktus, nevis vāriet tos, tādējādi ne vien izmantojot ievērojami mazāk ūdens, bet arī saglabājot produktos daudz vairāk uzturvielu.
Citi ūdens taupīšanas padomi
- Salabojiet visus tekošos un pilošos ūdens krānus. Lai gan šķiet, ka pilošs krāns ievērojamus ūdens zudumus nerada, tā dēļ ik dienas var nelietderīgi pazust 15 litri ūdens. Pilošs krāns rada ne vien ūdens zudumus, bet arī kaitinošas skaņas, kad īpaši traucējošas var šķist nakts stundās. Tāpat pēc ūdens nolaišanas ir būtiski nofiksēt tualetes poda skalojamo kasti, no kuras arīdzan var nelietderīgi aizplūst ūdens.
- Ja dzīvojat mājā, tad mājas notekcaurulei pievienojiet mucu, kurā savākto lietus ūdeni iespējams izmantot, piemēram, dārza aplaistīšanai, automašīnas nomazgāšanai vai pat mājas grīdu izmēšanai.
- Dārzu laistiet nevis ar šļūteni, bet ar lejkannu. Tāpat, ja vien iespējams, laistiet dārzu agri no rīta vai vēlā pēcpusdienā, tādējādi samazinot ūdens iztvaikošanu un līdz ar to arī uz laistīšanas rēķina iztērēto ūdeni.
- Raugiet, lai ūdenssildītājs atrastos pēc iespējas tuvāk ūdens patēriņa vietai vai lai karstā ūdens caurules būtu nosiltinātas ar siltumizolācijas apvalku, kas saglabās karstā ūdens temperatūru nemainīgu.
- Ja izmantojat boileri, dodoties ārpus mājas vai tad, kad siltais ūdens nav nepieciešams, termostatu noregulējiet uz zemāku temperatūru.
- Nežēlojiet naudu un iegādājieties ekonomiskākas mājsaimniecības iekārtas, piemēram, speciālus dušas un krānu uzgaļus jeb aeratorus, kas ūdenim piejauc gaisu, nodrošinot līdzvērtīgu ūdens strūklas intensitāti, tajā pašā laikā patērējot vien ~50% ūdens, ekonomiskākus tualetes podus, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kā arī citas ekonomiskas ierīces, kas palīdz ietaupīt naudu par ūdeni, kas citkārt neizmantots tiek aizskalots notekā. Lieliska izvēle ir arī termostata jaucējkrāni, kas palīdz uzreiz iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru, lieki netērējot ūdeni. Arī jaucējkrāni ar rokturi pretēji ūdens maisītājiem ar diviem aizskrūvējamiem krāniem palīdz ātrāk iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru.