Lasīšanas laiks: 4 min
Svētdien, 21.februārī, TV3 Lietuva sāks pārraidīt pasaulē līdz šim nebijušu starptautisku projektu “Kadagys” (jeb latviski – “Kadiķis”). Šovs tiks veidots kā deju ansambļu cīņa par “Kadagys” galveno balvu, piedaloties dažādiem Lietuvas tautas deju ansambļiem, lietuviešu-poļu mazākumtautības tautas deju kolektīvam un deju ansamblim “Daiļrade” no Latvijas. Vairāki ansambļa dejotāji nāk no Valmieras un Valmieras apriņķa, kuri savas deju gaitas sākuši tieši Valmierā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja deju ansambļa “Daiļrade” pārstāvis Kristaps Pelēkais.
Viena no valmierietēm, kura pārstāvēs Latviju televīzijas šovā Lietuvā, ir Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas absolvente Viktorija Ivanova. Viņa pastalas uzvilkusi jau četru gadu vecumā, iesākot savas deju gaitas Valmieras Kultūras centrā pie Līgas Kokorevičas. “Pamati dejotprasmē, disciplīna, kārtība, pakļāvība, dejotprieks un uzticība saviem spēkiem – šīs lietas, ko iemācīja Līga. Izaugot pašsaprotami likās turpināt dejot TDA “Gauja” Arta Mellupa vadībā. Maza būdama, jau vēroju, cik skaisti tērpi un dejas ir “Gaujai”. Kvēla vēlēšanās bija dejot “Māsas deju” un “Rīgas pili”. Lielu lomu nospēlēja mani deju biedri, kas bija arī mana ikdiena, un citādāk nemaz nevarēja būt – kopā iesim arī tālāk. Valmierā pavadīts kolorīts laiks, kas pielīdzināms Nīcas tērpam – spilgts un atmiņā paliekošs,” pastāstīja dejotāja.
Pašlaik Viktorija studē un strādā Rīgā, saglabājot dejošanu kā savu hobiju. “”Daiļradē” izvēlējos dejot, jo tas piesaistīja ar savu būtību. Jauns kolektīvs, spēcīgs garā, progresīvi vadītāji. Bija vēlme augt un attīstīties. Dažus dejotājus jau pazinu pirms tam, bet kopumā viss man bija jaunums. Kopumā bijām trīs valmierieši, divas meitenes un viens puisis, bet tagad esam divas gaujinieces “Daiļradē” – es un Liena Laure. Pieļauju, ka iemesls, kāpēc dejojam vienā kolektīvā, ir tādēļ, ka izvēlējāmies vislabāko no vislabākajiem. Visi kolektīvi ir vienlīdz labi, katram tikai savs vadītājs un sava ideoloģija. Esmu laimīga, ka esmu nonākusi tur, kur esmu šobrīd – izcila pieredze un izaugsme,” atzina Viktorija.
“Daiļrades” dejotāja pastāstīja, ka piedalīties Lietuvas šovā piedāvājuši organizatori. Kolektīvs kopīgi izlēmis pieņemt šo izaicinājumu. “Gatavošanās process ir ļoti intensīvs. Tikko bijām trīs dienu nometnē, kur dienā nodejojām 12 stundas. Mēģinājumi parasti bija trīs stundas, nu jau tie sasniedz četras ar pusi stundas. Ir jāiespringst, lai būtu vēlamais rezultāts. Sūdzēties nav par ko, jo sagatavo mūs diezgan nopietni. Uz Lietuvu brauksim katru nedēļu svētdienās, mēģinājumi būs pirmdienās un trešdienās. Esmu gatava šim piedzīvojumam, zinu, ka arī manējie jūtas tāpat. Būs skaisti! Vienīgais, ko es novēlu mums – neaizmirst, ka dejot ir laime,” piebilda Viktorija.
Konkursa “Kadagys” mērķis ir veicināt tautas deju ansambļu horeogrāfu, lietuviešu komponistu un dejotāju kreativitāti, kā arī parādīt, ka tautas dejas var būt mūsdienīgas, daudzveidīgas un interesantas, tajā pašā laikā saglabājot etniskās (tautas) tradīcijas.
Pēc katra priekšnesuma kolektīvu sniegumu vērtēs žūrija četru cilvēku sastāvā un skatītāji telefona un interneta balsojumā. Skatītāji būs tie, kuri noteiks šova uzvarētāju, tādēļ DA “Daiļrade” cer uz tautiešu atbalstu, lai varētu turpināt cīņu par galveno balvu.
Projektā piedalīsies 10 tautas deju ansambļi, kas uzstāsies ar savu deju programmu saskaņā ar katra raidījuma tēmu. No Lietuvas konkursam izvirzīti deju ansambļi: “Nemunas”, “Vingis”, Viļņas Universitātes tautas deju ansamblis, “Alsa” no Akmenes, “Panevėžio pynimėlis”, “Žilvitis”, “Neris” un “Sietuva”. Ielūgumu pievienoties projektam saņēmis arī lietuviešu-poļu mazākumtautības tautas deju kolektīvs un deju ansamblis “Daiļrade” no Latvijas. Projektā paredzēti arī dažādi viesi, no tiem – tautas deju ansamblis “Lietuva”, kā arī viesi no ārzemēm.
Deju ansamblis “Daiļrade” dibināts 1990. gada 14. novembrī un darbojas pie Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde”. “Daiļrade” ir Latvijas augstākās kvalitātes deju grupas (A grupa) vadošo TOP3 Latvijas deju ansamblis, 2013. gada Dziesmu un deju svētkos kļuvis par fināla konkursa laureātu, iegūstot 1.vietu valstī. Ansambļa mākslinieciskā vadītāja ir vairākkārtēja Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku virsvadītāja Iveta Pētersone-Lazdāne, kā arī šobrīd kolektīva dejotprasmi attīsta pedagogi Vladimirs Ponomarjovs un Kontantīns Koļesņikovs.
Ansamblis guvis vairākas laureātu godalgas Latvijas jaunrades deju konkursos, kā arī guvis augstus panākumus ikgadējās tautas deju skatēs. DA “Daiļrade” ir atklājis arī XIII. Pasaules Koru olimpiādes ceremoniju, pārstāvējis Latviju arī dažādos visaugstākā līmeņa pasākumos ārzemēs, no kuriem pēdējie minami 2015. gadā Latvijas prezidentūras organizētie pasākumi – Vācijā (Berlīnē) “Zaļās nedēļas” atklāšanas pasākums un Ķīnā (Pekinā) – Latvijas valsts kultūras un tūrisma prezentācija.
“Kadagys” (“Kadiķis”) ir tautas deju ansambļu sacensība, kuru organizē Lietuvas Tautas kultūras centra horeogrāfijas nodaļa, kura nodibināta 1995.gadā. Lietuvas TV3 projekts “Kadagys” (“Kadiķis”) ir balstīts uz šo konkursu.
Pirmā koncerta tiešraide paredzēta 21. februārī, fināls – Lieldienās, 27. martā.