Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdienas, 7.janvāra, pēcpusdienā Vidzemes Augstskolā (ViA) notiek pasākums “Barikāžu stāstu atmiņu studija”, kura laikā par pieredzēto pirms 25 gadiem dalās barikāžu dalībnieki. ViA Tērbatas ielas 10 telpās ikviens aicināts stāstu iemūžināt videoierakstā.
Pirmais studijas dalībnieks bija valmierietis Andis Smilga, kurš aicinājumu ieraudzījis Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapā un bijis pārsteigts, ka pagājuši jau 25 gadi.
“Pieredzētais ilgi bijis neizstāstīts, radās sajūta, ka tagad ir laiks to atklāt, jo zinu, ka šobrīd aug paaudze, kas par barikāžu laikiem var uzzināt tikai, klausoties stāstus,”
portālam “Valmieras Ziņas” norāda Andis.
Andim tolaik bija 23 gadi, un viņš spilgti atminas, kā ar vīru kora “Gaudeamus” biedriem vienojušies kopīgās dziesmās.
“Ir svarīgi atcerēties šo notikumu, jo dažādi ārējie un iekšējie apstākļi liek tautai vienoties, un tajā laikā valsts brīvība vēl bija nedrošs jēdziens,”
stāsta Andis.
Jau informējām, ka šī gada janvārī aprit 25 gadi kopš 1991.gada barikādēm, kad Baltijas iedzīvotāji drosmīgi iestājās par savu valstu brīvību. Lai veicinātu tā laika atmiņu saglabāšanu un vēstures tālāknodošanu, Ministru kabinets aicina ikvienu doties uz kādu no piecām atmiņu studijām un izstāstīt savu barikāžu stāstu.
Iegūtie atmiņu stāsti tiks apkopoti un nodoti Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam tālākai saglabāšanai, savukārt spilgtākie tiks iekļauti filmā, kas pirmizrādi piedzīvos trešdien, 20.janvārī, barikāžu atceres pasākumā Ministru kabinetā.
Atmiņu studijas no 8.janvāra līdz 9.janvārim darbosies Rīgā – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Latvijas Universitātē un Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā, Liepājas Universitātē un Vidzemes Augstskolā Valmierā.
Atmiņu studija Vidzemes Augstskolā, Valmierā, Tērbatas ielā 10 darbosies 7.janvārī no plkst. 15 līdz 19 un 9.janvārī no plkst. 10 līdz 14.
Savukārt ceturtdien, 7.janvārī, plkst. 17 Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš lasīs lekciju interesentiem “Barikāžu nacionālais un starptautiskais konteksts. Ko zinājām un nezinājām”.