Lasīšanas laiks: 4 min
Šie sportisti vienmēr ir nedaudz virs zemes, ar balto un slideno pamatu viņus saista vien dažu milimetru biezs slidas asmens. Graciozas kustības, sarežģīti elementi, skaisti tērpi, ātrums – tā ir deja uz ledus. “Valmieras Ziņas” sarunājās ar Valmieras Bērnu sporta skolas daiļslidošanas treneri Svetlanu Frišenbrūderi un audzēkni Luetu Siliņu.
Skaists priekšnesums ir tas, ko redz skatītājs, neskaitāmi daudz treniņu stundu un smags darbs ir tas, kas ļauj sportistam uz ledus dejot viegli un graciozi.
“Svarīgākais nav ātrums un skaistums, bet gan galva. Daiļslidošana ir ļoti sarežģīts sporta veids. Pilnībā ir jāpārvalda ķermeņa katra daļa – kas jādara ar rokām, kāda poza jāieņem, kā jābūt pavērstiem kāju pirkstgaliem, kas jānostiepj, kad un kā jāizliecas, mugura taisna un tā tālāk. Visu laiku notiek aktīva domāšana. Arī treniņā prasu, lai bērns mani redz, dzird, saprot un, pats galvenais, grib mācīties. Tas ir pats svarīgākais. Tikai tad var kaut ko apgūt un sasniegt labus rezultātus,”
skaidro trenere.
Luetai ir desmit gadi, daiļslidošanā viņa trenējas jau astoņus. Vissarežģītākais licies divu apgriezienu lēciens. Nodarbības notiek trīs reizes nedēļā, trenējoties gan uz ledus, gan vingrošanas zālē.
“Daiļslidošana ir skaista slidošana, tā ir deja uz ledus. Ir ļoti daudz jātrenējas, lai sanāktu, bet man patīk. Vislabākās ir ātrās dejas, bet no tērpiem visvairāk tagad patīk pēdējais – violetais kostīms. Vienmēr skatos arī televīzijā slidotāju uzstāšanos. Arī es gribētu, kad izaugšu, būt daiļslidotāja, profesionāla sportiste. Tagad arī ir daudz labu sasniegumu, pirmās vietas,”
stāsta Lueta.
Trenere Svetlana pie Valmieras sportistiem ierodas no Rīgas. Tā kā treniņi ir trīs reizes nedēļā, tikšanās dienu programma ir piesātināta. Kopā ar palīgu Elīzu Lizeti Ecmani bērni trenēti no agra rīta līdz vakaram.
“Sākam sešos no rīta pirms skolas, vēlāk tiekamies pēc skolas. Divas stundas ir treniņš uz ledus, pusotru – spora zālē. Tā kā nedzīvoju Valmierā, kad šeit esmu, darām daudz, bet vajadzētu tikties vēl biežāk. Ir fiziskā un speciālā sagatavošana.
Visu nemaz nevar uzreiz nosaukt: trenējam veiklību, lokanību, ātrumu, izturību, stāju, lēcienus, atspērienu u.t.t. Nav tikai slidošana, piemēram, treniņā ietilpst arī skriešana. Mums ir dažādi vingrinājumi gan uz ledus, gan sporta zālē, lai attīstītu fizisko sagatavotību, gan specifiskie konkrēti šim sporta veidam. Uz ledus visu laiku ir jādomā, kur jābūt kājām, kur rokām, kā jāizpilda dažādas figūras. Tas izskatās skaisti, bet ir ļoti daudz jāstrādā. No sākuma ir domāšana, tikai tad kustības,”
skaidro Svetlana, kura arī pati bijusi daiļslidotāja, bet treneres amatā aizvadīti 42 gadi. Ir jau izstrādāti savi paņēmieni, kā mācīt bērnus, jāskatās arī individuāli, kāpēc kaut kas neizdodas, kā to novērst.
“Tas nav treneris, kurš saka, ka jau izskaidrojis, bet bērns pats nevar izdarīt. Tas nav attaisnojums, vajag strādāt tā, lai saprot. Reizēm dienām domāju, ko bērnam pateikt, kā parādīt un paskaidrot, lai būtu pareiza kustība, kur viņam ir tas klupšanas akmens. Esmu stingra, bet arī uzslavēju, kad redzu rezultātu.”
Svetlana skaidro, ka trenera darbs nav tikai uz ledus un sporta zālē. Kopā ar horeogrāfu domātas programmas, izvēlēta mūzika. Sacensībās ir doti konkrēti uzdevumi, jāparāda noteikti elementi, tad treneriem un horeogrāfiem ir jādomā, kā to “ietērpt” dejā. Protams, jāanalizē rezultāti, jādomā, vai un ko mainīt treniņos. “Kad esmu Valmierā, visu laiku esmu treniņā, no agra rīta līdz vēlam vakaram. Slidas ir tik cietas kā ģipsis, kājas vakarā sāp. Draugi Rīgā jautā, vai eju uz Valmieras teātri, bet, visu dienu darbojoties treniņā, rādot priekšā, pie katra pieslidojot, mana atpūta ir kājas gaisā un mierīgi paskatīties televizoru.”
Arī slidām ir liela nozīme. Svetlana stāsta, ka mūsdienās slidas ir daudz labākas, kvalitatīvāki zābaki. Liela nozīme asināšanai, jo no tās atkarīgs slīdējums. Regulāri mazo sportistu slidas tiek transportētas uz Rīgu, kur meistari tās noasina.
“Katrs var iemācīties slidot, bet, lai labi slidotu, vajag ieguldīt lielu darbu. Gaidām jebkura vecuma slidotgribētājus – gan tādus, kuri gribētu piedalīties sacensībās un trenēties profesionāli, gan tādus, kuri grib slidot savam priekam,”
aicina Svetlana.
Daiļslidošanas sacensību “Valmieras kauss 2015″ fotogaleriju iespējams skatīt šeit.