Lasīšanas laiks: 2 min
Jau otro gadu Valmieras pilsētas pašvaldība vidi degradējošiem objektiem piemēro paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kā rezultātā pilsētā samazinājies graustu skaits, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Melece.
Kā portālam pastāstīja Valmieras pilsētas būvvaldes vadītāja – pilsētas galvenā arhitekte Jolanta Brūniņa, pa šo laiku Valmierā īpašnieki nojaukuši trīs būvniecības procesā ilgstoši nepabeigtas privātmājas un divas saimnieciskajai darbībai neizmantotas noliktavas.
Nojaukšanas procesā ir arī kāda piecstāvu daudzdzīvokļu māja Stacijas ielā.
Vairākiem īpašumiem ir mainījušies īpašnieki, kuri teritorijas sakārto.
Pilsētā ir nojauktas vairākas ražošanas ēkas un privātas būves, kurām pat vēl nav bijis noteikts vidi degradējoša objekta statuss.
Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” paredzētās tiesības pašvaldībai pieņemt saistošos noteikumus par vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēku drošību apdraudošu būvju aplikšanu ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā no būvei vai zemei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības, ir veicinājušas vairāku gadiem pamestu īpašumu sakopšanu un bīstamu objektu iekonservēšanu pilsētas teritorijā, atzina J.Brūniņa.
Valmieras pilsētas pašvaldības
Vidi degradējošu ēku un nekoptu teritoriju apzināšanas komisija 2013.gadā un 2014.gadā atzinumus par būvju sakārtošanas nepieciešamību ir sastādījusi 70 īpašumiem.
2013.gadā – 24, bet 2014.gadā – deviņi īpašnieki ir saņēmuši nekustamā īpašuma nodokļu pārrēķinu un rēķinu.
Būvvaldes vadītāja arī piebilda, ka
komisija, veicot īpašuma apsekošanu, to dara, nepārkāpjot privātā īpašuma robežas un objektu novērtē tikai vizuāli,
nosakot, vai ir acīmredzami konstrukciju bojājumi, krītoši, drūpoši materiāli, vaļējas ailas un bedres, nenorobežota teritorija brīva pieeja vai ainavu bojājoša ietekme.
J.Brūniņa norādīja, ka rēķina apmaksa neatbrīvo īpašnieku no būvju sakārtošanas un
vairums gadījumos nepabeigto ēku nojaukšana vai norobežošana ir lētāka nekā paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa maksa par vienu gadu,
kas mudina iedzīvotājus rūpēties par savu īpašumu.
Tāpat viņa aicināja līdzcilvēkus būt saprotošiem, jo
pat, ja īpašnieks vēlas sakārtot savu īpašumu, ne vienmēr to ir iespējams izdarīt uzreiz un iedzīvotājiem nereti nepamanīts paliek sagatavošanās darbs, tostarp tehnisko dokumentu sakārtošanas un saskaņošanas process.
Vidi degradējoša būve ir neapdzīvota vai saimnieciskajai darbībai neizmantota ēka, kurai ir bojātas konstrukcijas, tā ir pilnīgi vai daļēji sabrukusi, kā arī ēka, kurai ir veikta pilnīga vai daļēja konservācija, tomēr nav novērsta pilsētas ainavu bojājošā ietekme.
Šādas vidi degradējošas ēkas un būves ne tikai bojā pilsētas vizuālo tēlu, bet arī apdraud cilvēku drošību.
Kā norādīja K.Melece, – Valmieras pilsētas pašvaldības speciālisti aicina īpašniekus savlaicīgi ieguldīt līdzekļus īpašumu sakārtošanā, lai izvairītos no situācijas, kad tiek piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme.