Lasīšanas laiks: 2 min
Papildināta ziņa
Pabalsts personām, kurām tiks piešķirts bēgļa statuss Latvijā, būs 139 eiro mēnesī, pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”).
Pabalsts noteikts minimālā ienākuma līmenī.
“Koalīcijā vienojāmies, ka bēgļu pabalsts būtu pielīdzināms iztikas minimumam,” sacīja Straujuma.
Tāpat valsts pašvaldībām kompensēs izdevumus, kas saistīti ar bēgļu uzturēšanu. Valdības vadītāja norādīja, ka tā nebūs konstanta naudas summa, bet valsts atmaksās konkrētus izdevumus. Galīgais lēmums par to, kā tiks nodrošināta valsts palīdzība pašvaldībām, tiks pieņemts 4.novembrī Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdē.
“Iespējams, mēs ieliksim ierobežojumu, lai nebūtu tā, ka uz kompensāciju pašvaldībām varētu pelnīt,” viņa piebilda.
Savukārt par otro un trešo ģimenes locekli pabalsta apmērs pieaugs par 70%.
Koalīcijas partneri pirmdien žurnālistiem pauda gandarījumu par panākto vienošanos samazināt bēgļu pabalstu Latvijā līdz 139 eiro mēnesī.
Nacionālās apvienības (NA) valdes loceklis un Saeimas deputāts Jānis Dombrava sacīja, ka “tagad tiks radīta vienlīdzīga sistēma gan attiecībā uz Latvijas pilsoņiem un iedzīvotājiem, kādus atbalsta mehānismus viņi var saņemt, un bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu”.
“Šī nevienlīdzība tiks būtiski mazināta,” viņš pauda.
Politiķis arī norādīja uz panākto risinājumu, ka valsts kompensēs pašvaldībām izdevumus, kas būs saistīti ar bēgļu uzņemšanu. “Ja mēs skatāmies uz variantu, ka liela daļa bēgļu varētu apmesties Rīgā vai tikpat labi kādā mazā pašvaldībā, tai neradīsies finansiālas problēmas,” teica Dombrava.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pirmdien pieņemto koalīcijas lēmumu raksturoja kā kompromisu.
“Manuprāt, kompromisa lēmums, kas šogad tika pieņemts, ir pareizs. Es domāju, ka tas ir arī godīgs,” viņš sacīja.
Parlamentārietis neslēpa, ka ZZS ļoti svarīga ir pašvaldību iesaiste sarunās.
“Galīgais lēmums būs tad, kad ar pašvaldībām šī situācija būs izrunāta. Protams, cilvēki, kuri brauks, tiksies ar bēgļiem un stāstīs par konkrēto situāciju, kāda ir Latvijā. Bet, mūsuprāt, ir svarīgi paskaidrot, ka te nav tāda laimes zeme kā Vācija, Zviedrija, vai kur viņi īpaši cenšas nokļūt. Šeit ir cita pabalstu situācija un nav tā, ka viss tiks pasniegts uz paplātes,” pauda Brigmanis.
Tad man ir kaarteejais jautaajums- cik ilgi beeglim maksaas ‘sadu pabalstu,jo cik man zinaami Lv likumi,tad vieteejiem LV pilso’niem ‘sadu pabalstu pie’s’kir tikai uz DEVI’NIEM /9.meen./ meene’siem, un tikai tajaa gadiijumaa, ja ir nostraadaats gads. Cik ilgi ‘sameejie dziivos uz muusu nodok’lu maksaataaju kakliem ?