Lasīšanas laiks: 4 min
Aicinot cilvēkus rūpēties par savu drošību diennakts tumšajās stundās, AAS „Gjensidige Baltic” jau otro gadu, organizē sociālo kampaņu, lai informētu cilvēkus par atstarotāju lietošanas nozīmi. Akcijas laikā 10 Latvijas pilsētās paredzēts iedzīvotājiem dāvināt vairāk nekā 13 000 atstarotājus.
Lai atgādinātu par ceļu satiksmes drošības noteikumiem jaunākajai paaudzei, AAS “Gjensidige Baltic” šogad sarūpējusi īpašas drošības lekcijas skolās, kā arī atstarotājus dāvanās. Par to, kā pareizi uzvesties uz ceļa, caur dažādām spēlēm un konkursiem, Valmieras Viestura vidusskolas skolēniem stāstīja atraktīvās TV personības Gustavs Terzens un Marta Selecka.
Bērniem bija jāatbild uz jautājumiem par to, vai, viņuprāt, atstarotāji ir nepieciešami, lai izvairītos no ceļu satiksmes negadījumiem. Piekrītoši uz šo jautājumu atbildēja 85% no 270 skolēniem, turpretim, kad viņiem jautāja, vai atstarotāji ir sarūpēti pašiem un tie ir līdzi, roku pacēla tikai puse bērnu.
Savukārt aptaujājot Valmieras iedzīvotājus pilsētas ielās, noskaidrojās, ka atstarotāji ir tikai 31% respondentu. Lielākoties ar atstarotājiem ir nodrošinājušies bērni un sievietes, reti kad tos nēsā pusaudži un vīrieši. Arī autovadītāji uzskata, ka viņiem atstarotāji nav nepieciešami, jo viņi ikdienā pārvietojas ar automašīnu. Lai gan lielākā daļa autovadītāji atzīst, ka automašīnā viņiem atrodas atstarojoša veste, gadījumam, ja tumsā jāiziet uz ceļa.
Jautāti par to, kā varētu mudināt cilvēkus nēsāt atstarotājus, aptuveni trešdaļa aptaujāto, uzskata, ka vajadzētu gan rīkot vairāk skaidrojošo akciju, gan pastiprināt reklāmu televīzijā, it sevišķi pirms gada tumšā perioda iestāšanās. Tikai kombinējot informatīvos pasākumus, kā arī obligāti stāstot bērniem skolā par atstarotāju nepieciešamību, iespējams panākt labu rezultātu. Daudzi Valmieras iedzīvotāji uzskatīja, ka vajadzētu piemērot sodus par atstarotāju nelietošanu diennakts tumšajā laikā, īpašie tiem cilvēkiem, kuri bez atstarotājiem atrodas uz neapgaismotiem ceļiem ārpus pilsētām.
Ginta Laursone, AAS „Gjensidige Baltic” Valmieras klientu apkalpošanas centra vadītāja: “Pati esmu autovadītāja un nereti nācies saskarties ar gadījumiem, kad pamanu gājēju tikai pēdējā mirklī. No savas pieredzes varu teikt, ka atstarotājs ir nepieciešams ne vien iestājoties tumsai, bet arī krēslā vai miglā – sliktas redzamības apstākļos, jo tieši tad gājēju pamanīt ir grūtāk. Turklāt ne jau bērni nav redzami uz ceļa tumsā – viņi lielākoties ir aprīkoti ar atstarotājiem. Tieši pieaugušie ir tie, kuri atstarotājus nenēsā un nav pamanāmi. Mums vajadzētu vairāk domāt par to, kādu paši rādām piemēru jaunajai paaudzei.”
Evija Voitkāne, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektore: „Valmiera lepojas ar to, ka joprojām tiek uzskatīta par vienu no drošākajām un dzīvošanai draudzīgākajām pilsētām Latvijā. Šo statusu ir izdevies noturēt, pateicoties pilsētas labiekārtošanas darbiem, kas notiek nepārtraukti, jo mums patiesi rūp valmieriešu drošība un labsajūta. Lai gan iedzīvotājiem ir salīdzinoši augsta izpratne par individuālās drošības ievērošanas pasākumiem, tomēr iestājoties tumšajam laikam, ir vērts atgādināt par atstarojošo elementu nepieciešamību. Atstarotājs ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, to vajadzētu uztvert kā aksesuāru, kas gādā par mums, padarot redzamus autovadītāju acīm. Liels paldies akcijas organizatoriem, kuri dalot atstarotājus, aktualizē drošības jautājumus.”
Mārtiņš Meiers, Valmieras Teātra aktieris: “Ja man jautā, vai es pats lietoju atstarotāju – varu teikt, ka jā. Tad, kad pārvietojos ar riteni, vienmēr cenšos pielikt atstarotāju pie apģērba, pat, ja zinu, ka ritenis jau ir aprīkots ar dažāda veida atstarojošiem elementiem. Lai gan ārpus pilsētas, uz tumšākiem ceļiem, atrodos reti, tajās reizēs aizdomājos, par atstarotāja nepieciešamību. Pagriežot situāciju otrādi – sēžoties pie auto stūres, kas arī notiek diezgan bieži, zinu, ka gājēju tumšā ceļa malā ieraudzīt nevar. Ja dzīvniekus vēl var pamanīt, jo tiem tumsā spīd acis, tad cilvēks ir nepamanāms. Nereti gadās, ka gājējs pēkšņi iznirst no tumsas un autovadītājs ir spiests veikt papildus manevru, lai neizraisītu negadījumu. Jaunieši, visdrīzāk, negrib nēsāt atstarotājus to izskata dēļ, jo, mūsdienās, svarīgāks ir ārējais imidžs, nevis drošība. Skumji, bet patiesība. Savukārt, sastopot sportistus un aktīvistus, esmu novērojis, ka tiem atstarojošais audums iestrādāts jau apģērbā, kas ļauj viņus pamanīt laikus. Tas, ko es visiem ieteiktu – ja negribi lietot tradicionālos atstarotājus, pieej tam radoši – radi pats savu atstarotāju, izvēloties tā dizainu un formu! Šāda veida atstarotājs pašam būs tīkams, kā arī liks tev kļūt pamanāmam uz tumšiem ceļiem un ielām. Tas taču ir dzīvības jautājums! Tā nav joka lieta!”
Jāatceras, ka atstarotāji jānēsā ne tikai tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās. Slikti apgaismotās vietās, gājējiem un velosipēdistiem ir jālieto atstarojošs apģērbs – vislabāk īpašā, atstarojošā veste.