Valmieras Ziņas

Kā daudzdzīvokļu namos novērst nevienlīdzīgas siltuma padeves problēmu

Lasīšanas laiks: 5 min

Daudzās, īpaši padomju laikā būvētajās, daudzdzīvokļu ēkās to iemītniekiem nereti problēmas rada nevienlīdzīga siltuma padeve. Kādā dzīvoklī iedzīvotāji spiesti regulāri vēdināt telpas, jo ir pārāk karsts, turpretī citos cilvēkiem ir auksti, jo radiatori nespēj telpas apsildīt. Vislabākais risinājums šādos gadījumos ir ēkas siltumapgādes sistēmas balansēšana.

Problēma slēpjas ēku siltumapgādes sistēmu nesabalansētībā

Daudzdzīvokļu ēkās atkarībā no to veida un celšanas laika ir iebūvētas gan vienas caurules, gan divu cauruļu apkures sistēmas. Jaunajās ēkās pārsvarā tiek būvētas divu cauruļu sistēmas, kas ir efektīvākas un vienkāršāk apkalpojamas un regulējamas. Savukārt padomju laikā būvētajās daudzdzīvokļu mājās galvenokārt tika ierīkotas vienas caurules apkures sistēmas. Lai arī tās ir aprīkotas ar trīskāršas gaitas regulēšanas vārstiem, faktiski tos izmantot regulēšanai nav iespējams. Iemesli ir dažādi – noņemti rokturi, aizsērējušas apvadcaurules, iestrēguši krānu ieliktņi u.c. Bieži vien šos vārstus izmantot nemaz nav ieteicams, jo tādējādi var tikt traucēta mājas apkures sistēmas darbība.

Agrāk temperatūru dzīvokļos regulēja, centralizēti mainot siltuma nesēja temperatūru atkarībā no āra gaisa temperatūras. Individuāli regulēt temperatūru dzīvokļos nebija iespējams. Otrs risinājums bija patvaļīga radiatoru maiņa, kas savukārt pasliktināja ēkas sistēmas kopējo stāvokli.

Siltumapgādes sistēmu pārveidošana

Tagad tiek renovētas daudzas ēkas, kurās ir iebūvētas tieši vienas caurules apkures sistēmas. Taču ēku renovācijā apkures sistēmu pilnīga nomaiņa izmaksā dārgi, daudzi to nevar atļauties. Lai arī divu cauruļu sistēma darbojas efektīvāk un ir vieglāk apkalpojama, minēto apsvērumu dēļ renovācijā apkures sistēmu pilnīga pārbūve vai nomaiņa netiek paredzēta. Konkrēti darbi siltumapgādes sistēmu uzlabošanā gan tiek veikti, piemēram, atsevišķu cauruļu posmu un radiatoru nomaiņa u.c., bet vienas caurules sistēmas pārveidošana par divu cauruļu sistēmu notiek tikai tad, kad vecā siltumapgādes sistēma ir pilnībā nolietojusies (sarūsējušas, no iekšpuses aizsērējušas caurules un citas siltuma ierīces).

Lai novērstu nevienlīdzīgas siltuma padeves problēmu, nepieciešams apzināt tās saknes. Visbiežāk nav sabalansētība jau stāvvados un radiatoru sistēmā. Ūdens plūdīs tur, kur mazākā pretestība. Lielu daļu problēmu radījusi savulaik veiktā patvaļīgā radiatoru nomaiņa – jo vairāk radiatoru ēkā nomainīts, jo vairāk nesabalansēta kļuvusi mājas siltumapgādes sistēma.

Iespējamas arī citas problēmas, kas pasliktina sistēmas darbošanos. Piemēram, ēkās ar vienas caurules siltuma padeves sistēmām dzīvokļos, kas atrodas tuvāk ēkas siltummezglam, nonāk vairāk siltuma, bet attālākajos – mazāk. To nosaka fakts, ka siltuma nesējs (ūdens) cirkulācijas laikā atdziest. Arī ūdens plūsmas daudzums siltummezglam tuvākajos radiatoros nereti pārsniedz optimālo pat divas reizes, bet tālākajos pakāpeniski samazinās, atsevišķos gadījumos nesasniedzot pat pusi no paredzētās. Ūdens plūsmas ātrums ir par mazu, lai līdz tālākajiem radiatoriem aiznestu pietiekami daudz siltuma. Tas gan attiecas arī uz divu cauruļu siltumapgādes sistēmām. Dažreiz problēmas var radīt arī aizsērējis siltummezgla ūdens filtrs, kādēļ ūdens plūsma samazinās jau pašā sākumā un visas sistēmas nodrošināšanai ar siltumu ūdens vienkārši nepietiek.

Siltumapgādes sistēmu balansēšanas princips

Dažādām siltumapgādes sistēmām balansēšana var atšķirties, tomēr galvenie posmi ir līdzīgi. Balansēšanas galvenais uzdevums ir panākt, lai ūdens plūsma visā sistēmā tiek sadalīta atbilstoši nepieciešamajai un optimāli veic galveno uzdevumu – nodrošina visus ēkas dzīvokļus u.c. telpas ar nepieciešamo siltuma daudzumu. Sistēmu balansēšanu nepieciešams veikt arī jaunākām ēkām, kurās ir iebūvēta divu cauruļu siltumapgādes sistēma. Ja mājā atrodas šāda sistēma ar jaunākās paaudzes regulējamajiem radiatoriem, kas aprīkoti ar atbilstošiem vārstiem (termostatu vārsti vai atpakaļgaitas vārsti), vispirms šos radiatorus nepieciešams noregulēt atbilstoši tajos paredzētajai ūdens plūsmai. Vēlāk radiatoru regulējumā nepieciešamības gadījumā iespējams veikt arī atbilstošas korekcijas.

Otrs posms, ko paredz siltumapgādes sistēmu balansēšana, ir ūdens plūsmas regulēšana stāvvados. Jebkurai siltumapgādes sistēmai jābūt aprīkotai ar stāvvadu balansēšanas vārstiem. Šie vārsti tiek regulēti atbilstoši ēkas projektā norādītajai nepieciešamajai ūdens plūsmai. Gadījumā, ja šādu datu nav vai tie neatbilst esošajai situācijai, nepieciešamo plūsmu aprēķina. To veic, ar mērīšanas datoru pieslēdzoties pie stāvvada balansēšanas vārsta. Tiek nolasīti rādījumi, un pēc tam stāvvada vārstu noregulē atbilstoši nepieciešamajai ūdens plūsmai. Aprēķinu metodi nosaka speciālists.

Trešais posms, ko ietver siltuma sistēmu balansēšana, ir ēkas centrālā padeves vārsta (siltummezgla) regulēšana. Tiek ņemts vērā mājai nepieciešamais siltuma daudzums, nepieciešamā ūdens plūsma un centrālā sūkņa jauda. Jaunāku sistēmu gadījumā projekts jau ir gatavs, atliek tikai vadīties pēc tā, citos gadījumos var nākties veikt dažādus mērījumus. Siltummezgla regulēšanu parasti veic pēc radiatoru un stāvvadu vārstu regulēšanas, tomēr nereti balansēšanas posmu secība var būt arī citādāka. To nosaka katrs konkrētais gadījums, siltumapgādes sistēmas īpatnības, nepieciešamais darbu apjoms, novēršamās problēmas apmēri u.c.

Regulējami radiatori ļauj veikt precīzāku sistēmas balansēšanu

Sistēmas balansēšana paredz arī atsevišķu radiatoru regulēšanu, taču bieži nākas saskarties ar gadījumiem, kad dzīvokļos joprojām darbojas vecie, padomju laikā uzstādītie radiatori, kuru regulēšana nav paredzēta. Sistēmas balansēšanu var veikt arī šādā gadījumā, vienīgi tad iespējama lielāka nobīde no paredzamā rezultāta. Dažreiz ir bijušas situācijas, kad padomju laikā celtajās daudzdzīvokļu mājās nav bijuši iebūvēti stāvvadu regulēšanas vārsti (vai iebūvētie ir tik sliktā stāvoklī, ka to regulēšana nav iespējama). Šajos gadījumos tos nepieciešams iebūvēt (vai nomainīt).

Vislielāko efektu sistēmas balansēšana dod tad, ja visā mājā ir uzstādīti jauni, regulējami radiatori. Otrs risinājums, kas tiek izmantots, ir veco radiatoru apgādāšana ar regulējamiem vārstiem. Šāds risinājums izmaksā arī ievērojami lētāk, nekā pilnīga veco radiatoru nomaiņa. Ir dažādas iespējas, un katrs var izvēlēties piemērotāko atkarībā no vēlmēm un finansiālajām iespējām.

Siltumapgādes sistēmu balansēšanu daudzdzīvokļu mājās var veikt jebkurā sezonā. Nepieciešams, lai sistēma būtu darba kārtībā un strādātu. Tomēr ieteicamāk būtu to darīt apkures sezonas laikā (vislabāk – tās sākumā), jo tad iespējami visprecīzākie mērījumi. Tas, protams, attiecas uz ēkām, kur ir uzstādīti visi nepieciešamie vārsti un nav nepieciešami nekādi sagatavošanās darbi. Jāatceras vēl, ka precīza sistēmas balansēšana iespējama tikai pie pilnīgi atvērtiem visiem vārstiem. Tādēļ nepieciešamības gadījumā mājas pārvaldniekam jāvienojas ar iedzīvotājiem (ja ir uzstādīti regulējamie vārsti atsevišķos dzīvokļos) par laiku, kad visi (vai vismaz lielākā daļa) būs mājās un atvērs vārstus.

Ja sistēmas balansēšanu paredzēts veikt ēkai, kur tā nekad iepriekš nav veikta, vispirms nepieciešams veikt sagatavošanās darbus. To veids un apjoms atkarīgs no katra konkrētā gadījuma. Tie ietver arī konsultācijas ar speciālistu, ēkas siltumapgādes sistēmas apsekošanu, vajadzības gadījumā nepieciešamo vārstu uzstādīšanu (piemēram, ja trūkst stāvvadu vārstu vai nepieciešama to nomaiņa). Visa veida sagatavošanās darbus vislabāk veikt vasarā, turklāt dažkārt var būt nepieciešamība izlaist ūdeni no sistēmas (piemēram, minētajā vārstu nomaiņas gadījumā).

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Adrese: Stabu iela 89, Rīga, LV-1009Tālrunis: 67208325e-pasts: pasts@ievp.gov.lvtīmekļa vietne: http://www.ievp.gov.lv/ Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieka darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. Vakance: radiologa asistents, 3211 01 Slodze: nepilns darba laiks (20 stundas nedēļā) Atalgojums: no 1605 EUR līdz 2005 EUR (par pilnu slodzi) Darbavieta: Ieslodzījuma vietu pārvaldes Valmieras cietums – Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, LV-4219 Kontaktinformācija: 67512032; pasts@ievp.gov.lv, vadims.viktorovs@ievp.gov.lv CV un motivācijas vēstuli sūtīt: pasts@ievp.gov.lv Prasības pretendentam: pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība ārstniecības jomā; profesionāla pieredze vismaz viens gads; latviešu valodas zināšanas B līmeņa 1. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli; augsta atbildības sajūta, precizitāte, analītiska domāšana, prasme strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; kvalitatīvi, atbilstoši prasībām, noformēt medicīnisko dokumentāciju. Iestāde piedāvā: Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības profesionālās kvalifikācijas pilnveidei; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums atbilstoši novērtējuma rezultātam līdz 8 darba dienām; papildatvaļinājums ne mazāk par vienu darba dienu, ja darbinieka aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem; papildatvaļinājums trīs darba dienas, ja darbinieka aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalsts līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu un briļļu ietvaru, darba briļļu) iegādes izdevumu kompensēšana līdz 100,00 EUR apmērā. Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK 13. pantu Pārvalde informē, ka Pārvalde apstrādās Jūsu personas datus, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Pārvalde ir pārzinis Jūsu personas datu apstrādei (adrese: Stabu iela 89, Rīga, LV-1009, e-pasta adrese: pasts@ievp.gov.lv, personas datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datu.specialists@ievp.gov.lv. Plašāka informācija par personas datu apstrādi ir pieejama: https://www.ievp.gov.lv/lv/datu-aizsardziba  Profesija: RADIOLOGA ASISTENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-03-31 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt: pasts@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Valmieras tehnikums aicina darbā METĀLAPSTRĀDES SKOLOTĀJU (profesiju klasifikatora koda Nr.2320 01) Piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā Algas likmi 1569 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas (pret 30 stundu darba nedēļu) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Prasības pretendentam: Augstākā izglītība nozarē vai profesionālā vidējā izglītība (atbilstoši 3.profesionālās kvalifikācijas līmenim) Pozitīva un radoša attieksme pret darbu Teicama valsts valodas prasme Labas saskarsmes iemaņas Labas datorprasmes Prasme strādāt ar izglītības tehnoloģijām Pasniedzamie mācību moduļi: Mašīnbūves materiāli Mehatroniskās sistēmas industriālajā ražošanā Remonta un apkopju veikšana mašīnbūvē Mehānisko mezglu apkope un remonts Metāla vai kompozītmateriālu detaļas izgatavošanas tehniskā dokumentācija Metālu termiskā apstrāde Metāla vai kompozītmateriālu virsmas apstrāde Tālrunis informācijai: Direktores vietniece Līva Veinberga - Kājiņa 27408850 CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e pastu: personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Metālapstrādes skolotāja vakancei” līdz 2025.gada 31.janvārim. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: PROFESIONĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-01-31 Kontaktpersona: Līva Veinberga - Kājiņa Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri