Lasīšanas laiks: 4 min
Rudenī jāatvēl laiks gan ražas novākšanai, gan sagatavošanās darbiem pavasarim, un veikalu tīkla “K-rauta” dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare iesaka septiņus svarīgākos dārza darbus rudenī.
Lielais stādīšanas laiks
Lai pavasarī viss ziedētu, čakli jāstrādā rudenī, jo tagad ir sīpolpuķu stādīšanas laiks. “Rudenī jāstāda tādas puķes kā tulpes, narcises, lilijas, hiacintes u.c. Laiks, kad tieši tās vēlams stādīt, atšķiras no katras puķes. Kamēr zeme nav sasalusi, droši var stādīt, betvēlams šo darbu pabeigt līdz oktobra vidum. Lai atvieglotu stādīšanu, veikalu tīklā K-rauta ir pieejams speciāls rīks, ar kura palīdzību puķes var iestādīt ātri un vienkārši. Tāpat, domājot iepriekš par apnicīgo nezāļu ravēšanu, lieti noderēs speciāls melnais segums, kuru pārklāj zemei pirms stādīšanas – augs tiks cauri, bet nezālēm nebūs iespējas augt,” stāsta dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare. Rudenī stāda arī skujkokus un dekoratīvos krūmus, un augļkokus. Tāpat var sēt dilles, burkānus, stādīt sīpolus un ķiplokus.
Rudens lapu grābšana
Galvenais rudens simbols – krāsainās lapas sagādā pamatīgu nodarbi ikvienampagalma vai dārza īpašniekam. Lai apkārtne nepārvēstos par lapu kaudzi un, lapām trūdot,kokiem nerastos slimības, tās nepieciešams ik pa brīdim sagrābt vai sapūst kaudzē ar lapu pūtēju. Savāktās lapas iespējams izmantot komposta veidošanā. Jāatceras, ka lapu atstāšana uz zemes vēl nav kompostēšana. Tās jāsakārto pareizi, lai, organiskajiem atkritumiem trūdot, tiem tiek nodrošināts pietiekami daudz skābekļa. Ja ir iespēja, jāpievieno vēl citi pārtikas atkritumi, kurus savukārt papildina arspeciālo biokompostētāju.
Noglabā dārza mēbeles un instrumentus garāžā
Līdz ar rudenīgo lietu ir laiks arīdārza mēbeles nest iekštelpās. Pirms novietošanas garāžā vai noliktavā, jāpārliecinās, vai tās nav nepieciešams kārtīgi notīrīt. Ja dārza mēbeļu komplektā ietilpst arī priekšmeti no tekstila, tos labāk ietīt kādā maisā vai plēvē, lai pasargātu no iespējama mitruma. Dārza darbarīki ir jāsakopj un kārtīgi jānoliek garāžā, šķūnītī. Metāla un plastmasa instrumentiem, jābūt sausiem un notīrītiem. Koka detaļas varbūt nepieciešams ieeļļot un attīrīt no skabargām.
Zemes mēslošana
Lai no jauna stādītie augi iesakņotos labāk, zeme iepriekš ir jāapstrādā ar rudens mēslojumu. Tas noderēs ne vien dārzam, bet arī zālājam. “Galvenais atcerēties, ka jebkurš mēslojums, kas atrodams saimniecības ēkā, nederēs – nepieciešams tieši rudens mēslojums. To pārkaisa vai ar lāpstu iestrādā zemē,” stāsta dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare.
Zāliena sakopšana
Zāliena sakopšana būtiska arī rudenī, tādēļ vēl reizi vajadzētu to nopļaut, zāles stiebru atstājot 7-10cm garumā. Zāles pļāvēju kārtīgijānotīra un jāieeļļo, tad novieto garāžā līdz pavasarim. Zāliena mēslojums pieejams dažādiem dārza izmēriem atbilstošā iepakojumā, ir ar zemu slāpekļa saturu – 3,5%, kā arī bez slāpekļa, lai nostiprinātu zāli un radītu izturību pret salu.To vienkārši pārkaisa zālājam.
Rudens labumu vākšana
Gandrīz katrs zemes īpašnieks ir ne vien parūpējies par dārza daiļumu, bet arī iestādījis, iesējiskaut ko izmantošanai ziemā. Ziemas āboli pagaidām jāatstāj kokos, bet pārējos augļus un ogas jāvāc ar steigu! Jānovāc āboli, bumbieri, cidonijas, aronijas, rieksti un pīlādži. Pīlādžiem sīvumu var noņemt, ja ogas pirms izmantošanas ieliek saldētavā.Augļu koki, kā bumbieres, plūmes un ābeles, bieži izaug pārāk lielas un augļi ir grūti aizsniedzami, te noderēs teleskopiskie augļu novācēji, kuru garums sasniedz pat trīs metrus.
Ražas svētki jeb pikniku sezonas noslēgums
Lai rudens darbus sekmīgi padarītu, noteikti vērts aicnāt palīgā radiniekus, draugus, īpaši tos, kuriem pašiem dārza vai sava pagalma nav. Viņi šādu līdzdalību uztvers kā aktīvo atpūtu svaigā gaisā, savukārt saimniekam ir iespēja šo pasākumu noslēgt ar pikniku – rudens dārza svētkiem. “Izmantojiet vēl salīdzinoši silto laiku, lai vēlreiz iekurtu grilu vai baudītu ugunskura oglēs ceptus kartupeļus. Galda klājumu var veidot košās krāsās, atceroties uz tā kā dekorus izvietot arī rudens ziedus, košos ābolus, dekoratīvos ķirbīšus utt. Ja laiks krēslains un drēgns, siltuma sajūtu radīs sveces. Vērts padomāt, kā pateikties saviem palīgiem, piemēram, katram līdzi sagatavot maisiņu vai kasti ar rudens ražas labumiem. Te labi kā “Paldies” iederēsies arī glīti noformēta ievārījuma, medus, konservētu dārzeņu burciņa vai rudens ziedi,” iesaka Vēsma Dzintare.