Lasīšanas laiks: 4 min
2013.gada pavasarī Krievijas korporācija “GazEnergoStroi” iegādājās bankrotējušajam SIA “Triāls” piederošo Valmieras gaļas kombinātu. Lai gan kopš šī darījuma pagājis jau vairāk, nekā gads, pagaidām ražotnes darbība nav atjaunota. Lai noskaidrotu par korporācijas plāniem attiecībā uz Valmieras gaļas kombināta nākotni, portāls “Valmieras Ziņas” uzdeva jautājumus “GazEnergoStroi” prezidentam Sergejam Čerņinam.
Sergejs Čerņins. / Foto: Valmieras pilsētas pašvaldība
Kad tiks atjaunota Valmieras gaļas kombināta darbība?
Gaļas kombināta darbības atjaunošana nav atkarīga tikai no mūsu vēlmes, bet arī no politiskās un ekonomiskās situācijas. Diemžēl pārtikas ražošanas nozare vispirms cieš no ekonomiskās un politiskās nestabilitātes. Notikumi Krimā, Eiropas Savienības un Krievijas atšķirīgais viedoklis par situāciju Ukrainā padara ģeopolitiskā situāciju nestabilu, tāpēc esam pārskatījuši investīciju stratēģiju un pagaidām ieturam pauzi, kamēr situācija stabilizēsies. Ir pāragri likt punktu šim projektam, mēs rūpīgi sekojam situācijas attīstībai, un esam gatavi atgriezties pie tā, tiklīdz uzlabosies politiskie un tirgus apstākļi.
Mēs apzināmies, ka Valmieras gaļas kombināts ir uzņēmums – leģenda, tādēļ vēlamies rīkoties pēc iespējas saudzīgāk ar visu, kas ar to ir saistīts.
Kādi ir “GazEnergoStroi” plāni attiecībā uz bijušā Valmieras gaļas kombināta teritorijas attīstību?
Mēs plānojam lielus rekonstrukcijas darbus šajā teritorijā, izveidojot tehnoloģiju parku.
Brīdī, kad iegādājāmies šo īpašumu, gaļas pārstrādes uzņēmums nestrādāja jau ilgāk par diviem gadiem. 20 hektāru teritorijā bija izvietotas ražošanas telpas ar kopējo platību 100 000 kvadrātmetru. Avārijas stāvoklī esošās ēkas jau esam nojaukuši. Daudzas telpas ir labā stāvoklī, dažas ir nepieciešams atjaunot un ievērojami modernizēt. Mēs arī plānojam būvēt jaunus ražotņu korpusus. Tikko esam pabeiguši uzņēmuma renovācijas projekta izstrādi, un drīzumā plānojam sākt būvniecības darbus bijušā kombināta teritorijā.
Kad sāksies būvniecības darbi un kad varētu atsākties ražošana?
Uzņēmuma rekonstrukcijas projektam ceram saņemt līdzfinansējumu no Eiropas Savienības fondiem.
Maijā tika iesniegts pieteikums, un tagad mēs gaidām Eiropas Komisijas lēmumu par šo jautājumu. Aktīvais celtniecības posms sāksies, tiklīdz būsim pārliecināti, ka iegūsim līdzfinansējumu.
Kāda veida ražotnes plānots izveidot tehnoloģiju parkā?
Tie būs inovatīvi uzņēmumi, kuru darbība balstīsies uz jaunākajām, videi draudzīgajām tehnoloģijām.
Mēs plānojam kombināta teritorijā izveidot četrus uzņēmumus. Viens no tiem ražos jaunākās paaudzes kompozītu materiālus, izmantojot bazalta un stikla šķiedras. Mūsu rīcībā ir tehnoloģijas, kas ļauj ražot celtniecības materiālus, rūpnieciskos audumus, kompozītmateriālu balonus saspiestās gāzes uzglabāšanai un citus inovatīvus produktus. Otrs virziens ir tehnoloģisko līniju ražošana, kas veic oglekli saturošu materiālu un rūpniecības atkritumu pārstrādi augstvērtīgos produktos – degvielā un elektrībā. Termolīzes iekārtas, kas izmanto jebkurā reģionā plaši pieejamas izejvielas – cietos sadzīves un koksnes atkritumus, plastmasas, gumijas, riepas, ražošanas atkritumus. Arī pašā tehnoloģiju parkā darbosies videi draudzīga cieto sadzīves atkritumu pārstrādes termolīzes iekārta. Tāpat parka teritorijā paredzēts ražot izplūdes gāzu katalītiskos neitralizatorus elektrostacijām, kā arī iekārtas, kas veic sadzīves un rūpniecisko notekūdeņu attīrīšanu.
Uzziņai
Korporācijas “GazEnergoStroi” Latvijā īsteno arī citus investīciju projektus, tostarp būvē divus dzīvojamo māju ciematus starp Rīgu un Jūrmalu. Pašlaik tirgū tiek piedāvāti īpašumi “Lux” klases ciematā “Jurmala Lake Club”. Pirmās 11 villas tiks nodotas ekspluatācijā šā gada rudenī. Dzīvojamais komplekss atrodas Božu ezera krastā. Ciematā darbosies fitnesa klubs, SPA centrs, baseins, tenisa korts, bērnu rotaļu laukums, bārs, veikals, kā arī parks “Vremenagoda” ar pastaigu takām, atpūtas zonām, labiekārtotu promenādi un makšķerēšanas vietām.
Kā portālā “Zurbu.net” raksta Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa,
Valmieras gaļas kombināts sācis darbu 1927.gadā, tobrīd kā “Bekona Eksporta” kautuve un fabrika.
Padomju gados produkciju eksportēja uz Vācijas Demokrātisko Republiku, Ungāriju, Poliju, Čehoslovākiju un pat tālo Kubu. Sūtīja arī uz Rīgu, Maskavu, Ļeņingradu, Arhangeļsku, Murmansku, Astrahaņu un citām vietām. Kā ziņots citviet medijos, mainoties nosaukumiem un īpašniekiem, ar laiku kombināts kļuva par uzņēmuma “Triāls” filiāli un turpināja darbību līdz 2009.gadam, kad Valmieras rajona tiesa uzņēmumu atzina par maksātnespējīgu. Šādu prasību pieprasīja Valsts ieņēmumu dienests, jo uzņēmuma nodokļu parāds bija 674 300 latu (ap 959 442 eiro) apmērā.
2013.gadā Krievijas biogāzes ražošanas korporācija “GazEnergoStroi” pabeidza bankrotējušā SIA “Triāls” iegādes procesu.